Polecane wydarzenia

A A A
drukujKomunikaty dla mediów - 2012 r.

Urząd Marszałkowski uruchomił wirtualną wycieczkę po unijnych projektach Regionalnego Programu Operacyjnego
23.11.2012

Pogoda za oknem nie zachęca do wycieczek. O tej porze roku nie zobaczymy też wielu atrakcji turystycznych w regionie. Do niektórych miejsc w ogóle nie mamy wstępu. Ale to tylko pozory. Dzięki wirtualnemu spacerowi po projektach dofinansowanych z Regionalnego Programu Operacyjnego możemy zwiedzać znane, ciekawe i tajemnicze zakątki województwa lubelskiego nie wychodząc z domu. W ich odnowieniu, stworzeniu, czy budowie pomogły środki z Unii Europejskiej.

Gdy w Brukseli toczą się rozmowy nt. przyszłości polityki spójności, w województwie korzystamy jeszcze z unijnego budżetu na lata 2007-2013. Rozdysponowaliśmy już ponad 90% z 1,193 mld euro, które trafiły na Lubelszczyznę w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Z tych funduszy udało się sfinansować 1 440 różnych inwestycji w całym regionie. Teraz kilkunastu z nich możemy przyjrzeć się bliżej. Wystarczy komputer z dostępem do Internetu.

Klikając w www.rpo.lubelskie.pl/wirtualnyspacer rozpoczniemy wirtualną wycieczkę po projektach wspartych z RPO. Zwiedzimy Muzeum na Zamku w Lublinie, gdzie obok sal wystawowych, możemy uchylić drzwi do pracowni konserwatorskich, na co dzień  niedostępnych dla turystów. Odwiedzimy „Piwnicę pod Fortuną", Archikatedrę Lubelską oraz Centrum Dyspozycji Mocy lubelskiego MPK. W krótkim czasie przenosimy się do nowej biblioteki głównej Uniwersytetu Przyrodniczego lub klasztoru pobrygidkowskiego. Zaglądamy też do Zamościa, gdzie obok znanych zabytków możemy udać się na spacer po jedynym w Polsce Wschodniej ogrodzie zoologicznym, przejść trasą turystyczną w podziemiach Oficyn Ratusza oraz obejrzeć ciekawie zaprojektowane Centrum Kultury Filmowej.

Do wejścia w swoje skromne progi zapraszają również Goci z Masłomęcza pod Hrubieszowem. Plemię odsłania przed nami wnętrze gockiej chaty. Będąc blisko Hrubieszowa w ciągu kilku sekund możemy przenieść się do tamtejszego szpitala i zobaczyć nowoczesny sprzęt medyczny, wykorzystywany do leczenia i ratowania życia.

Szpital to nie jedyne nietypowe miejsce, które spotkamy na trasie wirtualnej wędrówki. Bez biletu możemy wejść do trolejbusu i z perspektywy kierowcy lub pasażera zwiedzać jego wnętrze. Podobne możliwości oferuje wizyta w wagonie oraz lokomotywie Nadwiślańskiej Kolejki Wąskotorowej na stacji w Karczmiskach, gdzie czeka na nas otwarte 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu muzeum kolejnictwa.

Większość wirtualnych spacerów ogranicza się jedynie do klasycznego zwiedzania. Wycieczka po projektach Regionalnego Programu Operacyjnego jest znacznie ciekawsza. Wszystkie panoramy możemy obejrzeć w kolorze, czarno-bieli oraz sepii lub zmienić ich jakość z HD na SD i odwrotnie. Nowością jest możliwość wysłania e-pocztówki z dowolnie wybranego miejsca, które aktualnie oglądamy, pobrania specjalnego wygaszacza ekranu oraz nocnego zwiedzania niektórych inwestycji. Każdy z projektów posiada krótki opis (w czterech wersjach językowych do wyboru), czytany przez lektora oraz własny podkład dźwiękowy. Jeśli wolimy spacerować w ciszy, głos lektora i melodię w tle możemy wyłączyć w dowolnym momencie. W lepszej nawigacji pomaga mapa z zaznaczoną lokalizacją, w której się znajdujemy oraz pobliskimi miejscami, do których możemy się udać. Mapa pokazuje również pozycję geograficzną każdej panoramy. Dodatkowo zwiedzający mają do dyspozycji indeks panoram oraz galerię zdjęć.

Prawdziwą gratką są gigapanoramy, czyli ogromne zdjęcia, dzięki którym widz może dostrzec więcej szczegółów oglądanych obiektów. Bardzo duże zbliżenie wnętrza Kaplicy Trójcy Świętej oraz obrazu „Unia Lubelska", autorstwa Jana Matejki, odsłoni przed nami wiele tajemnic tych dzieł, których nie zobaczymy gołym okiem.

Ale to nie koniec. Osoby, które wybiorą się na spacer z Regionalnym Programem Operacyjnym będą mogły z bliska obejrzeć wybrane eksponaty Muzeum na Zamku w Lublinie, Muzeum Zamojskiego, „Piwnicy pod Fortuną" oraz Gotanii. W perspektywie 3D przedstawione zostały, m.in. kula armatnia, Chrystus Frasobliwy, berło Akademii Zamojskiej, moździerz wiwatowy z VIII w., maska hańby oraz rekonstrukcja stroju gockiego wojownika.

Wirtualny spacer wykonała firma 2M System z Krzeszowic za 76 tys. zł. Wszystkie środki na jego sfinansowanie pochodziły z części budżetu Regionalnego Programu Operacyjnego zarezerwowanej na promocję.

W przyszłym roku planujemy aktualizację internetowej wycieczki. Pojawią się w niej nowe projekty, wersje językowe oraz funkcje.


Mapa projektów po liftingu
23.11.2012

Urząd Marszałkowski odświeżył wygląd Mapy projektów dofinansowanych z RPO. Po wejściu na www.mapa.rpo.lubelskie.pl otrzymamy najświeższe dane dotyczące wykorzystania dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego w województwie lubelskim.

W łatwy sposób możemy sprawdzić jak nasza gmina, czy powiat radzą sobie z wykorzystaniem unijnych dotacji. Ile złożyły wniosków, a ile z nich wygrało konkurs i otrzymało wsparcie. Mapa oferuje dostęp do podstawowych informacji o wszystkich projektach realizowanych z RPO, opisów niektórych inwestycji oraz galerii zdjęć.

Ciekawostką jest mapa Google, na której wyświetlają się dane o liczbie projektów realizowanych przez poszczególne miasta i gminy wraz ze wskazaniem obszaru RPO, z którego zostały dofinansowanie: przedsiębiorczość, innowacje, rewitalizacja, transport, kultura i turystyka, środowisko i energia odnawialna, informatyzacja oraz infrastruktura społeczna (dotacje dla szkół, szpitali, uniwersytetów).


Nie było mocnych na Dywany Łuszczów
1.10.2012

Znamy już zwycięzców I edycji piłkarskich Mistrzostw RPO Województwa Lubelskiego 2012, organizowanych przez Urząd Marszałkowski w Lublinie. Niezwykle pasjonujący turniej finałowy rozgrywany w minioną sobotę na boisku we Frampolu wygrała drużyna Dywany Łuszczów. Podczas zawodów poznaliśmy także Najlepszego strzelca oraz Najlepszego bramkarza.

I edycja Mistrzostw RPO Województwa Lubelskiego 2012 rozpoczęła się we wrześniu, kiedy to rozegrano 8 turniejów eliminacyjnych, na 8 obiektach sportowych, które powstały ze środków Regionalnego Programu Województwa Lubelskiego. Do finału awansowały najlepsze drużyny fazy eliminacyjnej.

Na boisku we Frampolu stanęło do walki 8 drużyn podzielonych na dwie grupy. W grupie A znalazły się ekipy: Lublinianki 1, Hapacze Niemce, Dywany Łuszczów oraz Radio 41, natomiast w grupie B rywalizowały: Barbados Bazylia, Super Tydzień Chełmski, Sparta Biłgoraj oraz Efektbud.

Zmagania amatorskich drużyn obserwowali młodzi uczniowie miejscowej Szkoły Podstawowej oraz mieszkańcy Frampola. Piękna pogoda jaka powitała wszystkich uczestników turnieju sprzyjała żywiołowemu dopingowi. W przerwie pomiędzy meczami zadbano o promocję Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego wśród zgromadzonej publiczności, organizując liczne konkursy z wiedzy o RPO. Rywalizacja w grupach była niezwykle zacięta. Ostatecznie do półfinału awansowały zespoły: Dywany Łuszczów, Hapacze Niemce, Super Tydzień Chełmski i Sparta Biłgoraj.

Zmęczenie spowodowane koniecznością rozegrania trzech meczów grupowych dało o sobie znać w półfinale. Tempa gry nie wytrzymali zawodnicy Super Tygodnia Chełmskiego, którzy przegrali z Dywanami Łuszczów 2:5 oraz Hapaczy Niemce, którzy zostali rozgromieni przez Spartę Biłgoraj, aż 3:8.  

W tzw. „małym finale pocieszenia" czyli w meczu o III miejsce, Super Tydzień Chełmski nie dał żadnych szans Hapaczom pewnie wygrywając 5:1.

W finale naprzeciwko siebie stanęły pięcioosobowe drużyny: Dywanów Łuszczów i Sparty Biłgoraj. Używając żargonu piłkarskiego można powiedzieć, że był to mecz bez historii. Najlepiej i najrówniej grający zawodnicy Dywanów Łuszczów rozgromili Spartan 7:3 i tym samym zostali pierwszymi zwycięzcami Mistrzostw RPO Województwa Lubelskiego 2012.

Po zakończeniu rywalizacji przyszedł czas na gratulację. Nagrodę główną w postaci laptopa dla każdego zawodnika zwycięskiej drużyny wręczyła Aneta Pieczykolan, Dyrektor Departamentu Regionalnego Programu Operacyjnego UMWL oraz Tadeusz Niedźwiecki, burmistrz Frampola.

Pokonani w finale zawodnicy Sparty Biłgoraj otrzymali tablety oraz stroje sportowe. Natomiast brązowi medaliści z Super Tygodnia Chełmskiego, oprócz kompletu strojów będą mogli zregenerować siły, w  ośrodku SPA jednego z hoteli w Kazimierzu Dolnym.

Mistrzostwa RPO Województwa Lubelskiego 2012 wyłoniły również Najlepszego strzelca, którym został zawodnik Sparty, Artur Deryło. W nagrodę Pan Artur otrzymał oryginalną piłkę EURO 2012. Najlepszym bramkarzem turnieju wybrano golkipera mistrzów, Arkadiusza Kowalczyka. Pan Arek będzie mógł szlifować swoją formę i podnosić umiejętności „zaopatrzony" w profesjonalne rękawice bramkarskie.

W I edycji Mistrzostw RPO wzięło w sumie udział 46 drużyn i ponad 400 zawodników. Wszystkim serdecznie gratulujemy udziału oraz sportowej postawy na boisku!


Koronacja Mistrza RPO w piłce nożnej już w najbliższą sobotę
27.09.2012

Może nie są Realem Madryt, Barceloną i Manchesterem United. Może nie grają na Santiago Bernabeu, Camp Nou, czy Old Trafford, ale łączy je zamiłowanie do piłki nożnej i wiedza o funduszach unijnych. Mowa o drużynach, które wystąpią w finale piłkarskich Mistrzostw RPO WL 2012, organizowanych przez Urząd Marszałkowski w Lublinie. W najbliższą sobotę dowiemy się, która z nich okaże się najlepsza.

Co łączy futbol z Regionalnym Programem Operacyjnym? Okazuje się, że bardzo wiele. To ze środków europejskich RPO dofinansowano w regionie budowę kilkunastu obiektów sportowych. Są wśród nich baseny, boiska, hale i stadiony. Większość z nich działa przy szkołach. I właśnie te areny są świadkami zmagań amatorskich drużyn z regionu o puchar Mistrza RPO.

Połączenie sportowej rywalizacji z aktywnym spędzeniem wolnego czasu i promocją Regionalnego Programu Operacyjnego przyniosło efekt w postaci organizacji turnieju piłkarskiego. Do rozgrywek zgłosiło się 48 drużyn z województwa lubelskiego. Ostatecznie do rywalizacji przystąpiło 46 zespołów. Skład każdej z ekip może liczyć max. 10 osób.

Podczas drugiego i trzeciego weekendu września (15 i 22 września) rozegrano 8 turniejów eliminacyjnych na 8 obiektach sportowych, które powstały za pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego. Do finału awansowały najlepsze drużyny fazy eliminacyjnej (dane w tabeli).

Data

Zwycięzca

Miejsce rozgrywania spotkań eliminacyjnych

15.09.

Super Tydzień Chełmski (Chełm)

Boisko w Stołpiu przy Szkole Podstawowej

15.09.

Radio 41 (Chełm)

Boisko w Chełmie przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 6

15.09.

Efektbud (Tomaszów Lubelski)

Boisko w Tomaszowie Lubelskim przy Zespole Szkół nr 2

15.09.

Dywany Łuszczów (Świdnik)

Sala w Lublinie w Ośrodku Sportu i Rekreacji „CRH Akademos"

22.09.

Sparta Biłgoraj (Biłgoraj)

Hala sportowa w Biłgoraju na terenie OSiR Biłgoraj

22.09.

Lublinianka 1 (Lublin)

Hala sportowa we Frampolu przy Szkole Podstawowej i Gimnazjum

22.09.

Hapacze Niemce (Niemce)

Boisko w Miętowie przy Zespole Szkół im. Jana Pawła II

22.09.

Barbados Bazylia (Lublin)

Boisko w Borzechowie przy budynku Gimnazjum

Finał mistrzostw zostanie rozegrany w sobotę (29 września) na boisku przy Szkole Podstawowej i Gimnazjum we Frampolu. Początek o godz. 9.00. Ścisłych finalistów wyłoni system pucharowy. Zespoły zostaną podzielone na 2 grupy, po 4 drużyny. Z każdej grupy do dalszych gier awansują dwie najlepsze. Zwycięzca grupy A zagra z drugim zespołem grupy B, a druga ekipa grupy A rozegra mecz z drużyną, która zajęła pierwsze miejsce w grupie B. Pokonani powalczą o 3 miejsce, natomiast zwycięzcy spotkają się w meczu finałowym o puchar Mistrza RPO. Gdy regulaminowe 30 minut nie wskaże triumfatora rozgrywek, zostanie zarządzona 10 minutowa dogrywka. Jeśli także ona nie przyniesie rozstrzygnięcia do wyłonienia Mistrza RPO potrzebne będą rzuty karne.

Na finalistów czekają atrakcyjne nagrody. Zdobywcy mistrzowskiej korony otrzymają laptopy, komplet strojów sportowych oraz okazały puchar. Wicemistrzowie zadowolą się tabletami i strojami sportowymi. Natomiast brązowi medaliści po zawodach będą mogli udać się na chwilę relaksu w nowych koszulkach i spodenkach, ponieważ przewidziano dla nich weekendowe vouchery do jednego z hoteli SPA w Kazimierzu Dolnym oraz komplet strojów sportowych.

Mistrzostwa RPO są doskonałą okazją do odkrycia nowych talentów piłkarskich, dlatego w puli nagród fazy eliminacyjnej i turnieju finałowego znalazły się indywidualne wyróżnienia dla Najlepszego bramkarza (profesjonalne rękawice bramkarskie) oraz Najskuteczniejszego strzelca (oryginalna piłka EURO 2012).

Koszt Mistrzostw RPO WL 2012 wyniósł 388 800,00 zł brutto. Środki na ten cel pochodziły w całości z puli Regionalnego Programu Operacyjnego zarezerwowanej na promocję programu. Organizacją turnieju z ramienia Urzędu Marszałkowskiego zajęła się Agencja Raki z Lublina.

Zmagania amatorskich drużyn piłkarskich z regionu będą kontynuowane w przyszłym roku. Tym razem zawody zostaną rozegrane na obiektach sportowych, które powstały w północnej części województwa lubelskiego dzięki unijnemu wsparciu z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Więcej informacji o turnieju oraz komplet dotychczasowych wyników można znaleźć na stronie www.mistrzostwarpo.pl.


Gąbkę i kredę zostaw w domu. W cyfrowej szkole nie będą potrzebne
10.09.2012

Pisaki, tablica, cyrkiel to przedmioty, które od zawsze kojarzą się ze szkołą. Mają je wszystkie podstawówki i gimnazja w województwie, ale tylko w 173 z nich będą w elektronicznej postaci. Dzięki wysiłkowi dzieci, które na kartkach papieru namalowały swoje wyobrażenia o Regionalnym Programie Operacyjnym, do szkół w regionie trafią interaktywne pomoce naukowe na miarę XXI wieku. 40 takich zestawów już pomaga uczniom w nauce.

Nowoczesne, elektroniczne tablice i projektory multimedialne zawisną w 173 szkołach w województwie. Wszystkie są nagrodą w II edycji konkursu plastycznego „RPO zmienia przyszłość - namaluj swój świat", zorganizowanym przez Urząd Marszałkowski w Lublinie. Konkurs miał na celu promocję Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) i zwiększenie wiedzy o funduszach europejskich wśród najmłodszych mieszkańców regionu. Przez zabawę dzieci mogły lepiej poznać RPO, a szkoły zyskały wysokiej klasy sprzęt edukacyjny. W ciągu 2 lat w cyfrowe zestawy edukacyjne urząd wyposażył jedną szkołę w każdej gminie. Łącznie 213 samorządów. Pierwsze 40 sztuk trafiło do placówek edukacyjnych w 2011 r. Pozostałe mają zostać zamontowane do końca listopada tego roku.

Konkurs polegał na stworzeniu plakatu prezentującego efekty wykorzystania środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego na Lubelszczyźnie. Forma była dowolna. Można było go namalować, naszkicować, zrobić wycinankę lub kompozycję z gotowych zdjęć. Prace oceniło profesjonalne jury: Jarosław Koziara, znany lubelski artysta plastyk, Anna Nawrot-Gryka, prowadzi Galerię Białą w Lublinie i Bernard Homziuk, wykładowca na Wydziale Artystycznym UMCS w pracowni Malarstwa i Rysunku.

Do plastycznych zmagań zaproszono 822 szkoły ze 173 gmin województwa lubelskiego. Ostatecznie udział w konkursie potwierdziło 642 placówki. Na przygotowanie plakatu dzieci miały prawie dwa tygodnie (od 4 do 15 czerwca). Jury oceniło 556 prac, z których wybrało 173 najciekawsze i najbardziej oryginalne plakaty. Można je obejrzeć na stronie internetowej RPO: www.rpo.lubelskie.pl/front/page/get/625/. Obok nagrody głównej, przeznaczonej dla zwycięskich szkół, niespodzianki otrzymają mali artyści oraz pozostałe dzieci biorące udział w zabawie. Nagrody i upominki wręczy Krzysztof Hetman, marszałek województwa lubelskiego, podczas spotkania podsumowującego konkurs, które odbędzie się 10 września w Filharmonii Lubelskiej.

Nowoczesne pomoce naukowe mają sprawić, że lekcje nie będą nudne, a uczniowie z większą uwagą i zainteresowaniem będą uczestniczyć w zajęciach. Ponadto zestawy oswoją dzieci z nowymi technologiami. Nauczyciele nie mają wątpliwości - taki sprzęt powinien być w każdej szkole. Na elektronicznej tablicy można pisać i rysować kolorowymi pisakami, korzystać z wirtualnego cyrkla, wyświetlać mapy, prezentacje multimedialne i filmy oraz przeglądać strony internetowe. Wszystkie dane można zapisać, np. na pendrive i zabrać do domu.

Środki na przeprowadzenie obu edycji konkursu, łącznie z zakupem 213 zestawów edukacyjnych i pozostałych nagród oraz szkoleniami dla nauczycieli z obsługi nowych urządzeń, pochodziły z Regionalnego Programu Operacyjnego (puli przeznaczonej na promocję programu) oraz budżetu województwa. Łącznie na ten cel wydano ponad 1,9 mln zł.

Konkurs w liczbach:

  • W szkołach rozdano 15 000 ulotek promujących konkurs (II edycja 2012),
  • Wysłano 822 zaproszenia do udziału w konkursie (II edycja),
  • W I edycji zaproszenia trafiły do 176 szkół,
  • Rozwieszono 3 000 plakatów informujących o konkursie (II edycja),
  • Promocja zachęciła 642 szkoły do uczestnictwa w plastycznych zmaganiach (II edycja),
  • W 2011 r. o nowoczesne pomoce dydaktyczne rywalizowało 147 szkół,
  • W ciągu 2 lat w konkursie wzięło udział 789 szkół z 213 gmin województwa lubelskiego,
  • Jury oceniło 556 prac (II edycja),
  • W poprzednim roku było ich 383 (łącznie 939),
  • Koszt organizacji konkursu w 2011 r. wyniósł 489 352,95 zł,
  • II edycja kosztowała dokładnie 1 468 251,00 zł,
  • W sumie na konkurs wydano 1 957 603,95 zł,
  • Za te pieniądze kupiono:

- 213 cyfrowych zestawów edukacyjnych,

- nagrody dla dzieci biorących udział w konkursie (m.in. zabawki, przybory szkolne),

- materiały promocyjne i reklamowe (m.in. zaproszenia ulotki i plakaty),

- sfinansowano również szkolenia dla nauczycieli, którzy będą obsługiwać urządzenia.

  • Każdy zestaw składa się z:

- interaktywnej tablicy,

- projektora multimedialnego,

- oprogramowania.


Zostań piłkarskim mistrzem RPO WL. Zgłoś swoją drużynę i wspólnie zagrajcie o atrakcyjne nagrody
22.08.2012

Dwa miesiące po zakończeniu EURO 2012 czekają nas kolejne piłkarskie emocje. A wszystko za sprawą turnieju organizowanego przez Departament Regionalnego Programu Operacyjnego Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie. Impreza pod nazwą: Mistrzostwa RPO WL 2012 odbędzie się we wrześniu na boiskach zbudowanych dzięki wsparciu funduszy europejskich. Głównym celem turnieju jest promowanie „dobrych praktyk" w zakresie wybranych projektów realizowanych na Lubelszczyźnie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013 oraz promowanie efektów dotychczasowego wdrażania Programu Regionalnego.

Kto pierwszy ten lepszy

W pierwszej edycji turnieju będą mogły uczestniczyć tylko amatorskie drużyny pięcio lub sześcioosobowe w zależności od obiektu. Cała drużyna może liczyć maksymalnie do 10 zawodników (łącznie z rezerwowymi).

- Pomył organizacji Mistrzostw RPO WL narodził się spontanicznie tuż po zakończeniu EURO 2012  w Polsce. Uznaliśmy, że skoro udało się w naszym województwie zbudować ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego kilka funkcjonalnych obiektów sportowych, warto się nimi pochwalić. Myślę, że turniej będzie świetną zabawą zarówno dla uczestników jak i kibiców, na których gorący doping bardzo liczymy. - wyjaśnia Marek Kowalski, zastępca dyrektora Departamentu Regionalnego Programu Operacyjnego. 

Zgłaszanie zespołów i zawodników rozpoczęło się 20 sierpnia i potrwa do 3 września na specjalnym formularzu, który będzie do pobrania ze strony internetowej www.mistrzostwarpo.pl. Znajdują się tam wszystkie niezbędne informacje dotyczące turniej w tym. m. in. regulamin zawodów. Trzeba się pośpieszyć, ponieważ o zakwalifikowaniu danej drużyny zdecyduje kolejność zgłoszeń.

8 boisk = 48 drużyn

Eliminacje do turnieju finałowego odbędą się w dwóch terminach: 15 i 22 września. W każdym weźmie udział nie więcej niż 6 drużyn. A oto lista obiektów:

  • boisko w Gminie Borzechów przy budynku Gimnazjum w Borzechowie (Borzechów Kolonia 27),
  • boisko w Gminie Chełm przy Szkole Podstawowej w Stołpiu (NowosiółkiKolonia 54),
  • hala sportowa w Gminie Frampol przy Szkole Podstawowej i Gimnazjum we Frampolu (ul. Gorajska 16)
  • boisko w Gminie Głusk przy Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Mętowie (Mętów 124),
  • hala sportowa w Gminie Biłgoraj na terenie OSiR Biłgoraj (ul. Targowa 15),
  • boisko w Mieście Chełm przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 6 (ul. Powstańców Warszawy 10),
  • boisko w Mieście Tomaszów Lubelski przy Zespole Szkół nr 2 (ul. Żwirki i Wigury 3),
  • sala w Mieście Lublin w Ośrodku Sportu i Rekreacji „CRH Akademos" (ul. Symfoniczna 1).

Zarówno 15 jak i 22 września zostaną przeprowadzone cztery turnieje eliminacyjne - jeden na każdym z wyznaczonych obiektów. Po rozegraniu wszystkich meczów w fazie grupowej do turnieju finałowego awansuje zwycięska drużyna z każdej grupy.

8 drużyn, a wśród nich tylko jeden mistrz RPO WL

Turniej finałowy z udziałem 8 najlepszych drużyn z eliminacji zostanie rozegrany na boisku w Tomaszowie Lubelskim 29 września.

Na koniec przyjdzie czas na atrakcyjne nagrody za „pot i łzy" wylane na boisku. Wszyscy zawodnicy zwycięskiej drużyny otrzymają po laptopie oraz komplet strojów piłkarskich... i oczywiście okolicznościowy puchar za zdobycie tytułu:  „Mistrz RPO WL". Za zajęcie drugiego miejsca zawodnicy i drużyna dostaną puchar oraz nowoczesne tablety i stroje piłkarskie. Trzeci na podium zespół również otrzyma stroje piłkarskie, puchar oraz vouchery na weekend dla 2 osób w hotelu SPA.

Do rąk pozostałych drużyn trafią pamiątkowe dyplomy. Przyznamy także nagrody indywidulane dla „Króla strzelców" oraz „Najlepszego bramkarza" pierwszej edycji Mistrzostw RPO WL 2012. Kolejna za rok na nowych obiektach!

Koszt organizacji Mistrzostw RPO WL 2012: 388 800,00 zł brutto. Wykonawca: Agencja Raki, ul. Inżynierska 3 p. 213; 20- 486 Lublin.


Reklamy na siatkach wypromują Regionalny Program Operacyjny
13.08.2012

Oczywiście, nie chodzi o zwykłe reklamówki na zakupy, tylko wielkoformatowe siatki reklamowe, które zawisną w 5 największych miastach województwa lubelskiego. W Białej Podlaskiej, Chełmie, Lublinie, Puławach i Zamościu siatki pojawią się 20 sierpnia i zostaną w nich do 20 listopada.

Na ogromnych reklamach (średnia wielość siatek wacha się od 90 do 127 m2) znajdą się zdjęcia wybranych inwestycji, które otrzymały wsparcie z Regionalnego Programu Operacyjnego. W Lublinie będzie można zobaczyć siatki prezentujące lotnisko w Świdniku (reklamy z wizerunkiem portu będą obecne we wszystkich miastach), charakterystyczny niebieski szynobus mknący po województwie, trolejbus MPK Lublin, Kaplicę Trójcy Świętej na Zamku oraz otwartą niedawno Piwnicę pod Fortuną.

- Lokalizacje: ul. Młyńska; ul. Paganiniego 9; MSB, ul. Sikorskiego przy skrzyżowaniu z al. Solidarności; al. Tysiąclecia (przed Hotelem Dworek Szlachecki); Hotel Dom Nauczyciela, ul. Akademicka 4.

Na Zamojskich ulicach będzie można oglądać siatki z odrestaurowanym zabytkowym ratuszem oraz jedynym w Polsce Wschodniej Ogrodem Zoologicznym.

- Lokalizacje: ul. Hrubieszowska 22; ul. Wyszyńskiego 28 i 50a.

Z kolei mieszkańcy Białej Podlaskiej z reklam dowiedzą się, że dzięki RPO poruszają się po mieście nowymi autobusami komunikacji miejskiej i korzystają z multimedialnej biblioteki „Barwna".

- Lokalizacje: ul. Zamkowa; ul. Sidorska róg z al. Jana Pawła; Sidorska 3.

Puławy mogą pochwalić się nowoczesnym stadionem i nowym taborem MZK. Nieprzypadkowo zdjęcia tych projektów, dofinansowanych z Regionalnego Programu Operacyjnego, będą widoczne w kilku punktach miasta.

- Lokalizacje: ul. Olszewskiego 2; ul. Kusocińskiego przy rondzie Powstańców Styczniowych; ul. Piłsudskiego 17

Natomiast w Chełmie zawiśnie siatka z wizualizacją portu lotniczego w Świdniku.

- Lokalizacja: rondo Jana Pawła II

Przez prezentację unijnych projektów Urząd Marszałkowski chce promować Regionalny Program Operacyjny, który jest jednym ze źródeł pozyskiwania środków europejskich w województwie. Ale, jako jedyny jest zarządzany na miejscu, w regionie. Nie kierują nim urzędy w Warszawie, czy Brukseli, lecz Zarząd Województwa Lubelskiego. W praktyce oznacza to, że sami mogliśmy decydować, na co przeznaczyć fundusze. Aktualnie, większość pieniędzy w budżecie RPO została rozdzielona. Z 1,19 mld euro, które otrzymaliśmy na lata 2007-2013, już 83,5% jest zagospodarowana. Dlatego teraz koncentrujemy się na pokazaniu efektów, jakie powstały dzięki tym środkom oraz staramy się uświadamiać mieszkańców Lubelszczyzny skąd one pochodzą.

Łączny koszt przygotowania projektów graficznych siatek, ich montażu oraz 3-miesięcznej ekspozycji reklam w 5 miastach wyniósł dokładnie 365 677 zł. Wydatki w całości pokryje Unia Europejska z puli Regionalnego Programu Operacyjnego, zarezerwowanej na promocję programu.

Przetarg na wykonanie siatek wygrała firma MODART OUTDOOR Sp. z o.o. z Lublina.


Rusza kampania „Lubelskie - jak nowe!"
30.07.2012

Z początkiem sierpnia wystartuje kampania wizerunkowo-promocyjna Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO). Kampania będzie prowadzona na terenie województwa lubelskiego. Jej głównym celem jest zwiększenie świadomości jego mieszkańców na temat znaczenia funduszy europejskich dla rozwoju regionu.

Kampania „Lubelskie - jak nowe!" Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) ma charakter regionalny i potrwa do końca października 2012 roku. Jest adresowana przede wszystkim do osób w wieku 18-49 lat z miejscowości liczących ponad 5 tys. mieszkańców. Jej odbiorcami są również instytucje i organizacje korzystające z unijnego wsparcia z RPO.

W kampanii zostaną wykorzystane trzydziestosekundowe spoty emitowane w kinach w Lublinie, Białej Podlaskiej, Chełmie, Kraśniku, Puławach oraz Zamościu, a także 70 billboardów zlokalizowanych w miastach Lubelszczyzny. Zdjęcia reklamowe wykorzystane w spocie oraz pozostałych materiałach promocyjnych zostały zrealizowane w Zamościu, dworze Sanna w Wierzchowiskach.

Link do spotu: http://www.youtube.com/watch?v=ZHrLHv_jnHU&feature=plcp

Idea kampanii „Lubelskie - jak nowe!" została oparta na motywie niespodzianki. „Unijnymi prezentami" są przedmioty obecne w codziennym życiu mieszkańców Lubelszczyzny, które wiążą się z inwestycjami zrealizowanymi w ramach RPO. Zawinięte w błękitny papier nawiązujący do barw flagi Unii Europejskiej, po rozpakowaniu stają się symbolem zmian zachodzących w regionie.

Wsparcie kampanii zapewnią działania promocyjne w internecie (m.in. w wybranych serwisach lokalnych, portalu YouTube oraz na Facebooku) oraz spoty radiowe, które będzie można usłyszeć w trzech lokalnych rozgłośniach: Eska Lublin, Radio Freee oraz Radio Złote Przeboje Lublin. Dodatkowo, w najpopularniejszych miejscach województwa stanie 50 specjalnych stojaków z wizytówkami prezentującymi projekty dofinansowane z RPO.

Realizacja przynajmniej jednej kampanii promującej Regionalny Program Operacyjny jest corocznym obowiązkiem Zarządu Województwa. Oznacza to, że w ciągu 7 lat trwania RPO władze województwa muszą przygotować 7 kampanii medialnych promujących unijne fundusze. Tego oczekuje Komisja Europejska. Kampanie muszą docierać do szerokiej grupy odbiorców i wykorzystywać różne formy komunikacji (billboardy, audycje radiowe, emisje w kinach, mailing itp.).Te wymogi wpływają na koszty kampanii. Na tegoroczną kampanię (w tym zakup mediów) Urząd Marszałkowski wyda 396 567, 97 zł brutto Środki w całości pochodzą z części budżetu RPO, zarezerwowanej na promocję programu.

Kampanię „Lubelskie - jak nowe" przygotowała agencja reklamowa DSK z Warszawy.


Porządków w budżecie Regionalnego Programu Operacyjnego ciąg dalszy
16.07.2012

Dzięki oszczędnościom przetargowym i korzystnemu kursowi euro wsparcie otrzymały szpitale i domy pomocy społecznej.

 4 szpitale i 2 domy pomocy społecznej umieszczone na listach rezerwowych w Regionalnym Programie Operacyjnym, dostaną pieniądze z Unii Europejskiej. Przyznanie dofinansowania było możliwe dzięki oszczędnościom przetargowym i korzystnemu kursowi euro.

SP ZOZ w Łukowie

Remont i modernizacja oddziału obserwacyjno-zakaźnego i laboratorium bakteriologicznego SP ZOZ w Łukowie dostosowujące do wymagań Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 10.11.2006 r.

Wartość całkowita: 5 703 619,58 zł

Dofinansowanie: 2 062 444,27 zł

Za ponad 2 mln dotacji uda się wyremontować oddział obserwacyjno-zakaźny i laboratorium bakteriologiczne. Prace budowlane już trwają. Projekt zakłada wykonanie: odwodnienia dachu, postawienie ścian działowych, naprawę istniejących i położenie nowych tynków oraz wyłożenie glazurą wybranych pomieszczeń. Wymienione zostaną również drzwi w korytarzach oraz salach chorych. Ponadto modernizację przejdą instalacje: centralnego ogrzewania, klimatyzacji i wentylacji mechanicznej, elektryczna, wodno-kanalizacyjna, gazu, audiowizualna, dezynfekcji ścieków oraz sygnalizacja oddymiania. Wokół budynku szpitala zostanie wykonany drenaż.

SP ZOZ w Kraśniku

Przebudowa bloku operacyjnego w SP ZOZ w Kraśniku do wymagań określonych w przepisach Rozporządzenia Ministra Zdrowia

Wartość całkowita: 5 723 048,01 zł

Dofinansowanie: 4 853 666,00 zł

Blok operacyjny kraśnickiego szpitala nie spełnia standardów Ministerstwa Zdrowia. Placówce doskwiera przede wszystkim brak klimatyzacji oraz zbyt małe sale operacyjne. Dzięki wsparciu z RPO możliwe będzie przebudowanie bloku operacyjnego. Pierwsze roboty już się rozpoczęły. Zmodernizowane zostaną instalacje: wodno-kanalizacyjna, technologiczna, wentylacji mechanicznej, gazów medycznych, centralnego ogrzewania, elektryczna, teletechniczna, słaboprądowe, wyciąg gazów anestetycznych oraz awaryjne zasilanie elektryczne. Szpital wzbogaci się również o nowy sprzęt medyczny, przeznaczony dla oddziału anestezjologii i intensywnej terapii na bloku operacyjnym (m.in. respirator stacjonarny - 3 sztuki, respirator przenośny  - 1 sztuka, defibrylator  - 3 sztuki, ssaki - 2 sztuki, aparat do ogrzewania krwi i płynów infuzyjnych - 1 sztuka).

SP ZOZ w Radzyniu Podlaskim

Dostosowanie SP ZOZ w Radzyniu Podlaskim do wymagań Rozporządzenia Ministra Zdrowia

Wartość całkowita: 4 314 640,00 zł

Dofinansowanie: 3 667 443,57 zł

Na remont oddziału chirurgicznego z blokiem operacyjnym oraz oddziału ginekologiczno-położniczego z traktem porodowym czeka też szpital w Radzyniu Podlaskim. Dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego pozwoli na dostosowanie sali porodowej do wymogów bloku operacyjnego. Pojawią się w niej: śluza dla pacjentek, pokój przygotowania pacjentek oraz sala wybudzeń. Wydzielony zostanie także specjalny pokój dla wcześniaków i noworodków przebywających na obserwacji. Z kolei na oddziale chirurgicznym i bloku operacyjnym powstaną: śluza dla pacjentów i śluzy szatniowe dla personelu. To nie koniec zmian. Nowością będą: pokój przygotowania chorego, sala wybudzeń oraz magazyny aparatury medycznej. Lifting przejdą również łazienki. W efekcie będą mogły korzystać z nich osoby niepełnosprawne.

SP ZOZ Puławy

Dostosowanie oddziału kardiologii i okulistyki samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Puławach do obowiązujących wymogów normatywnych oraz zakup i montaż sprzętu do wyposażenia pomieszczeń sanitarno-higienicznych 14 Oddziałów

Wartość całkowita: 4 292 043,33 zł

Dofinansowanie: 2 489 896,26 zł

Szpital w Puławach otrzymał mniejsze wsparcie od pierwotnie wnioskowanego. Pieniędzy było zbyt mało, aby przyznać dofinansowanie w pełnej wysokości, o które starały się władze placówki, dlatego Zarząd Województwa zaproponował szpitalowi niższą kwotę. Odpowiedź była pozytywna.

W ramach projektu zostanie przeprowadzony gruntowny remont oddziału kardiologii z intensywnym nadzorem kardiologicznym, który obejmie: przebudowę pomieszczeń sanitarno-higienicznych, instalację wózka-wanny, wydzielenie sanitariatów dla odwiedzających oraz osób niepełnosprawnych, montaż  klimatyzacji w sali intensywnego nadzoru kardiologicznego, położenie wykładzin PCV w salach chorych i korytarzu oraz malowanie ścian całego oddziału. Metamorfozę przejdzie też oddział okulistyki. Powstanie w nim: sala diagnostyczno-zabiegowa, zaplecze do przechowywania narzędzi i sprzętu medycznego oraz pomieszczenie przygotowujące do zabiegu z klimatyzacją. Na odnowionym oddziale znajdzie się również miejsce dla drugiego pokoju zabiegowego. Nową jakość zyskają sanitariaty. Zamontowane zostaną w nich oddzielne kabiny prysznicowe dla kobiet i mężczyzn oraz specjalne kabiny przeznaczone dla osób niepełnosprawnych. W salach chorych i korytarzu pojawią się nowe wykładziny PCV. To nie wszystko. 14 pozostałych oddziałów zostanie wyposażonych w dezynfektory i wózki-wanny.

Łącznie, od 2007 r. do szpitali i ośrodków zdrowia w województwie lubelskim trafiło blisko 200 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego (dane na podstawie podpisanych umów o dofinansowanie).

Unijną pomoc otrzymały również 2 domy opieki społecznej w powiatach bialskim i zamojskim.

Powiat Bialski

Termomodernizacja i dostosowanie do wymogów przeciw pożarowych Domu Pomocy Społecznej w Kozuli

Wartość całkowita: 2 258 599,83 zł

Dofinansowanie: 1 757 849,41 zł

Dom Pomocy Społecznej w Kozuli jest jedną z największych placówek świadczących pomoc społeczną na terenie powiatu bialskiego i województwa lubelskiego. Dysponuje 230 miejscami.

DPS boryka się z wieloma problemami. Jednymi z najpoważniejszych są: fatalny stan stolarki okiennej, wysokie koszty utrzymania obiektu oraz niespełnianie wymogów bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Pozytywny finał starań o wsparcie z RPO pozwoli na wymianę wszystkich okien, drzwi i parapetów w zabytkowym, XIX w. dworku i pozostałych budynkach mieszkalnych placówki. Remontu doczeka się wiata magazynowa, a do podgrzewania ciepłej wody będą używane kolektory słoneczne. Ponadto inwestycja przewiduje montaż urządzeń oddymiających drogi ewakuacyjne na wypadek pożaru w dwóch budynkach DPS-u.

Powiat Zamojski

Przebudowa budynku DPS w Krasnobrodzie wraz z infrastrukturą towarzyszącą

Wartość całkowita: 1 120 570,00 zł

Dofinansowanie: 860 655,35 zł

W budynku Domu Pomocy Społecznej w Krasnobrodzie przebywa 140 osób w podeszłym wieku, niepełnosprawnych fizycznie oraz osób z zaburzeniami psychicznymi. Pozyskanie dofinansowania umożliwi remont budynku głównego DPS oraz 3 budynków należących do placówki. Prace obejmą: termomodernizację, budowę placu manewrowego i drogi dojazdowej oraz odnowienie głównego budynku (wymiana drzwi, usprawnienie wentylacji, remont estakady, położenie nowych płytek). Samorząd liczy, że dzięki inwestycji spadną koszty utrzymania DPS-u.

Do tej pory ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego skorzystało 12 DPS-ów i placówek opiekuńczo-wychowawczych. W sumie pozyskały one blisko 13 mln zł. (dane na podstawie podpisanych umów o dofinansowanie).

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Przekazanie funduszy z RPO poprzedza podpisanie umowy z Urzędem Marszałkowskim. Szpitale i DPS-y mają teraz 3 miesiące na skompletowanie dokumentów, m.in. aktualnego wniosku o dofinansowanie projektu, potrzebnych do zawarcia kontraktu. Następnie dokumentację sprawdzą pracownicy Departamentu Regionalnego Programu Operacyjnego. Gdy nie będzie wymagała poprawek, będzie można złożyć podpisy pod dokumentem.


Śladem unijnych dotacji
3.07.2012

Regionalny Program Operacyjny zbliża się do finiszu. Do tej pory z RPO rozdzielono już 4,2 mld zł, z których dofinansowano 1963 projekty. Kilku z nich przyjrzało się z bliska 10 dziennikarzy lubelskich mediów w czasie promocyjnej wyprawy „Roadshow - na tropie RPO".

Województwo lubelskie zmienia się dzięki funduszom europejskim. Od 2007 r. kiedy wystartował Regionalny Program Operacyjny rozdysponowano na Lubelszczyźnie 4,2 mld zł (niemal 85% budżetu programu). Połowę już wydano. Z RPO sfinansowano 1963 projekty, z których 1245 zakończono. Zrealizowały je firmy i samorządy lokalne, chętnie sięgające po unijne wsparcie. Część z nich zobaczyli w piątek lubelscy dziennikarze.

Godzina piąta, minut trzydzieści...

Wyprawa rozpoczęła się o... 5.30, 700 m nad ziemią. Wspólnie z Hardworkers Team i Sekcją balonową Areoklubu Lubelskiego dziennikarze odbyli podniebną wycieczkę po malowniczych okolicach Nałęczowa i Kazimierza Dolnego. Dzięki RPO spółka kupiła balon na ogrzane powietrze o pojemności 4 200 m3 z koszem dla 6 osób; pneumatyczne, mobilne, 2-stanowiskowe eurobungee oraz dwie, dwuosobowe, sferyczne kule do zorbingu o średnicy 3 m. Hardworkers Team specjalizuje się w organizacji lotów indywidualnych, grupowych, a nawet zaręczyn „w chmurach". - Jeśli warunki pogodowe na to pozwalają, możemy wznieść się nawet na 1500-2000 m - przyznaje Adam Tarkowski z Hardworkers Team.

Po dużej dawce adrenaliny przyszedł czas na pierwszy posiłek. Śniadanie przygotował Pensjonat „Kazimierski", którego budowę i wyposażenie w części sfinansowała Unia Europejska. Obiekt położony w samym sercu Kazimierza Dolnego nad Wisłą dysponuje 24 komfortowymi dwuosobowymi pokojami oraz przestronnym apartamentem. Wszystkie pomieszczenia wyposażone są w klimatyzację i dostęp do bezprzewodowego Internetu. „Kazimierski" posiada restaurację, winiarnię oraz dwie sale konferencyjne. Dodatkową atrakcją jest słoneczny taras, otwarty latem. Obok części gastronomiczno-noclegowej pensjonat oferuje Strefę Relaksu, czyli saunę (suchą i parową), jacuzzi oraz możliwość skorzystania z gabinetów odnowy biologicznej.

Sentymentalna podróż w czasie

Kolejną inwestycją na trasie „Roadshow" była Zagrodowa Osada Terapeutyczno - Edukacyjna w Uściążu, położona zaledwie 5 km od Kazimierza Dolnego. Kompleks turystyczny rozciąga się na obszarze 3 ha. Składa się z budynku noclegowo-gastronomicznego z 17 kwaterami i budynku inwentarsko-mieszkalnego z częścią dla zwierząt, pomieszczeniami gospodarczymi oraz pracowniami zajęciowymi. Obok tradycyjnego wypoczynku na łonie przyrody, właściciele dwudziestowiecznej osady organizują zajęcia terapeutyczne, szkolenia, warsztaty i kursy, m.in.: z arteterapii (muzyka, plastyka, literatura i teatr), ludoterapii (praca i zabawa) oraz zooterapii. Jedną z niespodzianek przygotowanych specjalnie dla dziennikarzy była krótka sztuka teatralna, w której aktorami, scenografami i publicznością byli... przedstawiciele mediów. Jedni malowali scenografię, drudzy uczyli się ról. Dobrej zabawy nie brakowało, a talent aktorski i malarski niektórych osób zaskoczył wszystkich.

Po powrocie do Lublina dziennikarze udali się do Zamku Lubelskiego, gdzie zobaczyli pracownie konserwatorskie, na co dzień niedostępne dla zwiedzających, Kaplicę Trójcy Świętej oraz jej podziemia i kryptę, gdzie według legendy miał być pochowany król Władysław Jagiełło. Na koniec weszli do świeżo odnowionej baszty, z której można podziwiać niezwykłą panoramę miasta. Wszystkie miejsca, w których gościli dziennikarze zostały odrestaurowane dzięki środkom unijnym. Muzeum Lubelskie szybko dostrzegło zalety funduszy europejskich. Już w 1995 roku z programu ochrony europejskiego dziedzictwa architektonicznego pozyskało pierwsze środki, które pozwoliły zakończyć prace konserwatorskie w Kaplicy Trójcy Świętej. Później placówka jeszcze dwukrotnie sięgnęła po dotacje. W latach 2006-2008 na wzgórzu zamkowym przeprowadzono gruntowne prace remontowe i konserwatorskie Zamku Lubelskiego, Kaplicy Trójcy Świętej oraz Bramy Krakowskiej. Szansa na kolejne fundusze pojawiła się wraz z uruchomieniem Regionalnego Programu Operacyjnego. Tym razem udało się pozyskać wsparcie na remont zewnętrznej elewacji oraz renowacji baszty, Kaplicy Trójcy Świętej z podziemiami, a także nieudostępnianego dotąd turystom tarasu widokowego na szczycie baszty.

Powrót w nowym stylu

Dzień zakończył się obiadem w jednej z lubelskich restauracji. Jej właściciele wykorzystali dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego na adaptację zabytkowego budynku położonego w centrum Lublina na swoją drugą, nową restaurację - Caffe Trybunalska. Środki europejskie wystarczyły też na zakup niezbędnych urządzeń i wyposażenia obiektu. Inwestycja zakłada dodatkowo powstanie 14 miejsc noclegowych (6 pokoi dwuosobowych, 2 pokoje jednoosobowe, w tym 1 dla osób niepełnosprawnych). Aby usprawnić poruszanie się osobom na wózkach inwalidzkich między kondygnacjami, lokal zostanie wyposażony w specjalny dźwig osobowy. Zakończenie wszystkich prac zaplanowano na październik 2012 r.

„Roadshow - na tropie RPO WL" został sfinansowany w całości ze środków przeznaczonych na promocję Regionalnego Programu Operacyjnego.


Zmiany w budżecie Regionalnego Programu Operacyjnego? Jest zgoda Komitetu Monitorującego
25.06.2012

Komitet Monitorujący RPO* zgodził się na korekty w budżecie Regionalnego Programu Operacyjnego, zaproponowane przez Zarząd Województwa Lubelskiego. Decyzja zapadła 21 czerwca. Dzięki przesunięciu funduszy wewnątrz programu, udało się wygospodarować dodatkowe środki na projekty składane przez nowopowstałe mikroprzedsiębiorstwa. Na zmianach zyskają też samorządy, które starały się o unijne wsparcie na inwestycje w „zieloną energię", drogi, rewitalizację oraz kulturę i turystykę.

 Blisko 5,5 mln euro trafi do puli zarezerwowanej na dotacje dla nowych mikrofirm, zatrudniających do 9 osób. Do tej pory zainteresowanie bezzwrotną pomocą z RPO było ogromne. Niestety, funduszy nie wystarczyło dla wszystkich. Dodatkowe środki pozwolą na wsparcie większej liczby projektów w konkursie dla popularnych „mikrusów", zaplanowanym w lipcu br.** przez Lubelską Agencję Wspierania Przedsiębiorczości.

Równo 2 mln euro zostało przekazane na dofinansowanie projektów z listy rezerwowej w konkursie dotyczącym rewitalizacji zdegradowanych części miast. Aktualnie w gronie oczekujących jest 37 inwestycji. Część z nich (najwyżej ocenione projekty) będzie mogła liczyć na pieniądze z Unii Europejskiej.

Większy będzie też kawałek „unijnego tortu RPO" przeznaczony na drogi wojewódzkie. Dokładnie o 5,27 mln euro. Dzięki transferze funduszy, m.in. z części zarezerwowanej na transport publiczny i drogi lokalne, w których wolne środki były za małe, aby zorganizować nowe konkursy, dofinansowane zostaną remonty dróg nr 822 Lublin - Port lotniczy w Świdniku, 865 Jarosław - Bełżec (do granicy z województwem podkarpackim) i 809 Lublin - Przytoczno.

Z kolei o 16 mln euro powiększy się pula konkursu na inwestycje wykorzystujące „zieloną energię". W niedawno zakończonym naborze, wnioski złożyło 116 samorządów i przedsiębiorstw, których udziałowcami są gminy. W praktyce samorządów chcących pozyskiwać energię ze źródeł odnawialnych jest jeszcze więcej, ponieważ w kilku przypadkach gminy połączyły siły i wspólnie wystąpiły o wsparcie z RPO. Wartość wszystkich wniosków przekracza 800 mln zł. Na ich dofinansowanie urząd musiałby przeznaczyć przeszło 657 mln zł. Dotychczas miał do dyspozycji 8 razy mniej środków, czyli 80,5 mln zł.

Dodatkowe pieniądze otrzyma również część samorządów, których projekty znajdują się na liście rezerwowej w konkursie umożliwiającym pozyskanie funduszy europejskich na infrastrukturę kultury i turystyki, m.in. budowę ścieżek rowerowych oraz oznakowanie tras turystycznych. Na wsparcie czeka 29 inwestycji. Do podziału jest prawie 696 tys. euro. Szanse na dotację mają projekty ocenione najwyżej.

Wszystkie zmiany w budżecie RPO są zgodne ze wskazówkami Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, dotyczącymi kierunków wydawania funduszy europejskich. Wg MRR więcej środków powinno trafić na infrastrukturę drogową o znaczeniu regionalnym, energetykę (m.in. odnawialne źródła energii), przedsiębiorczość oraz innowacje w dziedzinie kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.

* Komitet Monitorujący RPO to 30 osobowe gremium, złożone z przedstawicieli samorządów, administracji rządowej, partnerów społeczno - gospodarczych, organizacji pozarządowych, uczelni wyższych i Kościoła, które czuwa nad prawidłowym wykorzystaniem funduszy unijnych w Regionalnym Programie Operacyjnym. Zobacz więcej w zakładce "Komitet Monitorujący".

** wg Harmonogramu ogłaszania konkursów Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie z 14 czerwca 2012r.


Ogromne zainteresowanie gmin wykorzystywaniem energii odnawalnej dzięki funduszom europejskim
15.06.2012

O 80,5 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego powalczy 116 gmin i przedsiębiorstw należących do samorządów. Wszystkie wnioskują o... ponad 657 mln zł. To 8 razy więcej niż wynosi pula środków dostępnych w konkursie!

W kwietniu Urząd Marszałkowski ogłosił dwa konkursy o dotacje z Regionalnego Programu Operacyjnego. Do wzięcia jest w sumie ponad 100 mln zł. W ostatnim dniu naboru (13 czerwca), Departament Regionalnego Programu Operacyjnego przeżywał oblężenie. Potwierdziły się przewidywania, że najwięcej unijnych wniosków wpłynie właśnie w dniu zakończenia obu konkursów.

Zdecydowanie większą popularnością cieszył się konkurs dotyczący energii przyjaznej środowisku. Projekty złożyło 116 samorządów i przedsiębiorstw, których udziałowcami są gminy. W praktyce samorządów chcących pozyskiwać energię ze źródeł odnawialnych jest jeszcze więcej, ponieważ w kilku przypadkach gminy połączyły siły i wspólnie starają się o wsparcie z RPO. Wartość wszystkich wniosków przekracza 800 mln zł. Na ich dofinansowanie urząd musiałby przeznaczyć przeszło 657 mln zł. To 8 razy więcej niż ma obecnie do dyspozycji. Niewykluczone, że pula środków na „zieloną energię" będzie większa. Na najbliższym posiedzeniu Komitetu Monitorującego RPO (21 czerwca) ma zapaść decyzja o powiększeniu budżetu konkursu o dodatkowe miliony. Ile konkretnie? Na razie nie wiadomo.

Najwięcej wniosków, co nie jest niespodzianką, dotyczy montażu, popularnych w naszym województwie, kolektorów słonecznych. Samorządy chcą wykorzystać dotacje również na budowę biogazowi. Pojawiły się też pomysły stworzenia, dotąd niespotykanych na Lubelszczyźnie, farm fotowoltaicznych, które umożliwiają produkcję energii i jej sprzedaż bezpośrednio do sieci energetycznej.

Ogłoszenie drugiego konkursu na energię odnawialną w Regionalnym Programie Operacyjnym było możliwe dzięki dodatkowym środkom z Krajowej Rezerwy Wykonania, które były nagrodą za sprawne wykorzystywanie funduszy unijnych w regionie.

Łatwiejsze zadanie w staraniach o dofinansowanie z RPO czeka powiaty, rywalizujące o pieniądze na budowę Systemów Informacji Przestrzennej. Do wzięcia jest ponad 22 mln zł. Na konkurs odpowiedziało 10 samorządów, które zabiegają o blisko 29 mln zł. Całkowita wartość złożonych wniosków wynosi 34 mln zł.

Powiatowe SIP uzupełnią projekt stworzenia Regionalnej Infrastruktury Informacji Przestrzennej, kluczowej inwestycji województwa lubelskiego finansowanej z Regionalnego Programu Operacyjnego. RIIP będzie ogromną cyfrową bazą danych o naszym regionie. W jednym miejscu zgromadzone zostaną informacje o Lubelszczyźnie przydatne dla przedsiębiorców, naukowców, administracji publicznej oraz mieszkańców i turystów. Uruchomienie RIIP planowane jest na koniec 2013 r.

UWAGA! 10% z puli środków przeznaczonych na oba konkursy (odpowiednio 8,0 i 2,2 mln zł) jest zarezerwowane na ewentualną procedurę odwoławczą i zostanie „uwolnione" po jej zakończeniu.

Zobacz pełną listę wniosków złożonych w ramach konkursu "Energia przyjazna środowisku" w zakładce "Nabory wniosków".


Boom na zieloną energię
4.03.2012

Blisko 200 przedstawicieli samorządów w ciągu dwóch dni pozna zasady ubiegania się o wsparcie z Regionalnego Programu Operacyjnego na energię odnawialną. Konkurs, w którym gminy będą mogły pozyskać fundusze, np. na montaż kolektorów słonecznych, ruszy 30 kwietnia. Do podziału jest 80 mln zł.

- To ostatni tak duży nabór w RPO, dlatego organizujemy spotkania z samorządami, aby mogły jak najlepiej przygotować się do konkursu. Chcemy rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące zasad aplikowania do konkursu oraz udzielania pomocy publicznej. Było to konieczne, ponieważ niestety część informacji jakie gminy przekazują swoim mieszkańcom jest nieprecyzyjnych – podkreśla Marek Kowalski, zastępca dyrektora Departamentu Regionalnego Programu Operacyjnego.

Znany jest już dokładny termin naboru unijnych wniosków. – Konkurs ruszy 30 kwietnia i potrwa przynajmniej 30 dni. Do dyspozycji mamy ok. 80 mln zł, pozyskanych z Krajowej Rezerwy Wykonania – informuje Marek Musiej, kierownik Oddziału Oceny Projektów w Departamencie RPO. Środki będzie można pozyskać m.in. na budowę biogazowi, inwestycje w elektrownie wiatrowe, farmy fotowoltaiczne oraz najpopularniejsze w naszym regionie kolektory słoneczne. Pojedynczy projekt nie będzie mógł przekroczyć 20 mln zł. Jeśli dotyczy biomasy i biogazu, jego wartość może wynieść maksymalnie 10 mln zł, a gdy zakłada inwestycje w budowę lub rozbudowę elektrowni wodnych, jego koszt musi być niższy niż 10 mln zł. – Nie przewidujemy natomiast maksymalnej kwoty wsparcia. Nadal obowiązuje zasada 85% z RPO i 15% ze środków własnych. Nie przyznajemy również dodatkowych punktów za partnerstwo w projektach oraz nie wymagamy audytów energetycznych – wylicza M. Musiej.

Do departamentu RPO dociera też wiele niesprowadzonych informacji na temat pomocy publicznej na przedsięwzięcia w energię odnawialną. Pomoc publiczna to specjalny rodzaj wsparcia udzielanego przedsiębiorcom ze środków publicznych. Co ma wspólnego z samorządami? – Jeśli gmina wybuduje elektrownię wiatrową i sprzeda na rynku wytworzoną przez nią energię, wówczas traktowana jest, jako przedsiębiorstwo energetyczne, które produkuje i sprzedaje energię. W takim przypadku podlega pomocy publicznej – wyjaśnia Joanna Pastuszuk, menadżer pomocy publicznej w Departamencie RPO i zachęca do skorzystania z tej formy wsparcia. - Wykorzystując pomoc publiczną samorządy otrzymają w prawdzie mniejsze dofinansowanie, ale w zamian będą mogły zarobić na sprzedaży wytworzonej przez siebie energii – zaznacza.

Joanna Pastuszuk zdementowała informacje o wykluczeniu mieszkańców prowadzących własny biznes z możliwości montażu solarów w budynkach mieszkalnych, w których prowadzą działalność gospodarczą. – Część gmin zdecydowała się na taki krok, ale to wyłącznie ich decyzja, a nie zalecenia Departamentu RPO – przypomina. Samorządy, które nie wprowadziły takich ograniczeń, na pewno na tym nie stracą. Otrzymają zakładane w konkursie 85% dofinansowania, ale muszą pamiętać o wystawieniu przedsiębiorcy zaświadczenia o pomocy de minimis (limit tej pomocy wynosi 200 tys. euro w ciągu trzech ostatnich lat).

Zainteresowanie spotkaniami było bardzo duże. - Limit miejsc wypełnił się w zaledwie kilka dni. Ze wzgledu na dużą liczbę chętnych, zamiast jednego zaplanowaliśmy cztery spotkania. Dodatkowo podzieliliśmy uczestników na cztery grupy - przyznaje M. Kowalski

Dotychczas w Regionalnym Programie Operacyjnym zorganizowano jeden konkurs na inwestycje w odnawialne źródła energii. Do rozdysponowania było ponad 59 mln zł. Funduszy wystarczyło na wsparcie 10 projektów, z których tylko jeden nie dotyczył montażu kolektorów słonecznych.

Więcej na temat finansowania zielonej energii z RPO można przeczytać w ostatnim numerze biuletynu "Puls Regionu" z grudnia 2011 r.


4 mln euro na tereny inwestycyjne podzielone. W kwietniu ruszą dwa ostatnie konkursy z RPO dla samorządów
21.03.2012

Na Lubelszczyźnie przybędzie terenów inwestycyjnych. Uzbrojone grunty pod inwestycje powstaną w Kraśniku, Mełgwi, Tomaszowie Lubelskim i Wisznicach. Wszystko dzięki dodatkowym środkom unijnym, które trafiły do regionu. W kwietniu ruszą natomiast ostatnie konkursy w RPO adresowane do samorządów.  

Dzięki sprawnemu wydawaniu funduszy europejskich z Regionalnego Programu Operacyjnego, województwo lubelskie otrzymało ponad 21,6 mln euro z Krajowej Rezerwy Wykonania (KRW). Do regionu trafiło też 10,5 mln euro z dostosowania technicznego oraz 4,85 mln euro przekazane przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego dla gminy Wilków. W sumie budżet programu zwiększył się o blisko 37 mln euro. W połowie grudnia ub. roku Komisja Europejska oficjalnie zgodziła się na zaproponowany przez Zarząd Województwa Lubelskiego plan podziału tych środków.

W efekcie 4 mln euro przeznaczono na uzbrojenie terenów inwestycyjnych. Dotacje otrzymały Kraśnik, Mełgiew, Tomaszów Lubelski oraz Wisznice, których projekty do tej pory znajdowały się na liście rezerwowej. Dodatkowo na ich sfinansowanie przekazano oszczędności poprzetargowe.

Ostatnia szansa na pieniądze z RPO dla samorządów

Władze województwa ogłosiły terminy dwóch ostatnich konkursów o dotacje w Regionalnym Programie Operacyjnym. Oba ruszą w kwietniu. Do wykorzystania będzie prawie 25 mln euro.

Powiaty będą mogły pozyskać fundusze na budowę systemów informacji przestrzennej, które uzupełnią projekt stworzenia na Lubelszczyźnie Regionalnej Infrastruktury Informacji Przestrzennej, kluczowej inwestycji województwa lubelskiego finansowanej z RPO. RIIP będzie ogromną cyfrową bazą danych o naszym regionie. W jednym miejscu zostaną zgromadzone informacje o Lubelszczyźnie, przydatne dla przedsiębiorców, naukowców, administracji publicznej oraz turystów. Uruchomienie RIIP planowane jest na koniec 2013 r.

Drugi konkurs adresowany jest do samorządów chcących wykorzystać środki unijne na odnawialne źródła energii, np. kolektory słoneczne. Inwestycje w „zieloną energię" cieszą się dużą popularnością w naszym regionie. Niestety środki na ten cel, zarezerwowane w budżecie RPO, były ograniczone. W 2010 r. rozdzielono 59,26 mln zł. Funduszy wystarczyło na dofinansowanie 10 projektów. Otrzymanie 19,5 mln euro z KRW umożliwiło podjęcie decyzji o ogłoszeniu drugiego konkursu na projekty związane z wykorzystaniem energii przyjaznej środowisku.

Dla samorządów zainteresowanych ubieganiem się o pieniądze na odnawialne źródła energii Urząd Marszałkowski organizuje spotkanie informacyjne. Spotkanie planowane jest na 30 marca. Zapisy przyjmowane są przez elektroniczny formularz dostępny na stronie internetowej www.rpo.lubelskie.pl w zakładce „Szkolenia i konferencje".


Uwaga na oszustów. Informacja o funduszach UE nic nie kosztuje
7.02.2012

Nieuczciwe firmy consultingowo-doradcze oszukują przedsiębiorców chcących skorzystać z unijnych dotacji. Za poradniki, informatory i ulotki na temat funduszy europejskich każą sobie płacić nawet kilkaset złotych. W rzeczywistości są one darmowe. Można je pobrać ze stron internetowych lub otrzymać w Punktach Informacyjnych. 

Do Urzędu Marszałkowskiego coraz częściej zgłaszają się przedsiębiorcy oszukani przez nieuczciwe firmy consultingowe i doradcze. Za materiały informacyjne o funduszach europejskich każą sobie płacić nawet kilkaset złotych. W rzeczywistości są to kopie publikacji, które można otrzymać za darmo. Ostatnio odebraliśmy sygnał od właściciela małej firmy, któremu „oferowano" komplet dokumentów dotyczących programów unijnych, w tym Regionalnego Programu Operacyjnego, za 240 zł!

Informujemy, że wszystkie materiały informacyjno-promocyjne dotyczące funduszy europejskich są udostępnianie za darmo. W przypadku RPO można je pobrać ze stron internetowych: www.rpo.lubelskie.pl oraz www.lawp.eu lub otrzymać w wersji drukowanej w jednym z Punktów Informacyjnych na terenie województwa lubelskiego (Zob. zakładkę "Kontakt" - "Punkty Informacyjne" lub wejdź na stronę Głównego Punktu Informacyjnego o Funduszach Europejskich w Lublinie).

Zdarza się, że firmy consultingowe proponują także kontakt z konsultantami, którzy mają doradzić jak otrzymać unijne dofinansowanie. Za taką usługę z góry pobierają opłatę (jest ona wliczona w koszt sprzedawanych materiałów informacyjnych). Okazuje się, że wybierając wskazany numer telefonu dodzwonimy się do Punktów Informacyjnych Urzędu Marszałkowskiego lub Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości, w których informacji udziela się całkowicie za darmo.

Przypominamy, że poszukujący informacji o Regionalnym Programie Operacyjnym mogą odwiedzić Punkty Informacyjne, zadzwonić pod bezpłatny numer infolinii 0 800 888 776, wejść na stronę internetową www.rpo.lubelskie.pl, a od niedawna porozmawiać z ekspertami na czacie.

Apelujemy o ostrożność w korzystaniu z ofert odpłatnych publikacji poświęconych funduszom europejskim. Zachęcamy do sięgania po powszechnie dostępne i bezpłatne materiały informacyjne oraz do kontaktu z Punktami Informacyjnymi Urzędu Marszałkowskiego i LAWP, w których udziela się darmowych porad.


O RPO porozmawiasz na czacie
31.01.2012

Chcesz dowiedzieć się jak rozliczyć unijny projekt w Regionalnym Programie Operacyjnym? Interesuje Cię jak właściwie wypromować inwestycję finansowaną z RPO? Nie wiesz jak przygotować się do kontroli? Na Twoje pytania odpowiedzą eksperci Urzędu Marszałkowskiego podczas internetowych czatów. Na pierwszy zapraszamy już w najbliższy piątek, 3 lutego.

Internetowe czaty to nowy sposób kontaktu z ekspertami Urzędu Marszałkowskiego, na co dzień zajmującymi się rozliczaniem projektów w RPO, ich kontrolą oraz promocją. Poszukujący informacji o Regionalnym Programie Operacyjnym mogą odwiedzić Punkt Informacyjny, zadzwonić pod bezpłatny numer infolinii 800 888 776 oraz wejść na stronę internetową www.rpo.lubelskie.pl. Od najbliższego piątku, 3 lutego, będą mogli także rozmawiać na czacie.

Tematem pierwszego czatu będzie prawidłowe wypełnianie wniosków o płatność. W roli eksperta wystąpi Ewa Wilczyńska z Oddziału Realizacji Projektów w Departamencie Regionalnego Programu Operacyjnego. Już teraz można przesyłać pytania do eksperta na adres: ewa.wilczynska@lubelskie.pl. Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania zostaną opublikowane na czacie. Początek o godz. 10.00.

Aby rozpocząć rozmowę z ekspertem wystarczy wejść na stronę internetową www.rpo.lubelskie.pl i kliknąć w zakładkę „Czat - spotkania z ekspertami" z menu po lewej stronie. Po wpisaniu nicku będziemy mogli dołączyć do dyskusji.

W lutym i marcu planujemy przeprowadzenie 6. czatów (szczegóły na stronie głównej RPO). O kolejnych będziemy informować na bieżąco.

Zapraszamy do czatowania!


Komitet Monitorujący RPO: O funduszach unijnych po 2013 roku wiemy coraz więcej
24.01.2012

Pakiet rozporządzeń dotyczących zasad udzielania unijnego wsparcia w latach 2014-2020, postępy w realizacji Regionalnego Programu Operacyjnego oraz podsumowanie negocjacji z Komisją Europejską na temat nowego kształtu RPO to główne punkty XV posiedzenia Komitetu Monitorującego RPO, które odbyło się 19 stycznia w Lublinie.

Debata nad przyszłą polityką spójności na dobre rozpoczęła się w październiku 2011 r., podczas polskiej rezydencji w Radzie Unii Europejskiej, kiedy to Komisja Europejska przedstawiła pakiet rozporządzeń dotyczących nowego okresu unijnej pomocy w latach 2014-2020. O przebiegu tej dyskusji i jej pierwszych wynikach poinformował członków Komitetu Monitorującego RPO Daniel Bialski z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, który uczestniczył w spotkaniach roboczych poświęconych środkom strukturalnym.

Szerzej o przebiegu XV posiedzenia Komitetu Monitorującego piszemy na stronie głównej RPO.


Zarząd Województwa podzielił 5,6 mln euro z RPO na remonty szkół i budowę obiektów sportowych
18.01.2012

Władze województwa nie zwalniają tempa i wprowadzają w życie pierwsze ustalenia wynegocjowane z Komisją Europejską, podczas rozmów na temat nowego kształtu Regionalnego Programu Operacyjnego. Zarząd Województwa Lubelskiego rozdysponował 5,64 mln euro na inwestycje w infrastrukturę szkolną i sportową (działanie 8.2). Funduszy wystarczyło dla 9 projektów.

Na wsparciu samorządów i placówek oświatowych, które chcą inwestować w hale widowiskowo-sportowe, boiska oraz remonty szkół i budowę przyszkolnych obiektów sportowych, szczególnie zależało Zarządowi Województwa. Nie jest tajemnicą, że potrzeby regionu w tym zakresie liczone są w miliardach złotych.

Dotychczas zarezerwowane w Regionalnym Programie Operacyjnym fundusze na infrastrukturę szkolną i sportową zostały rozdysponowane w całości. Za 205,5 mln zł udało się dofinansować 40 projektów ze 147 przedsięwzięć pozytywnie ocenionych w konkursie. Wartość wszystkich projektów, które walczyły o unijną dotację, trzykrotnie przekraczała dostępne środki (655,6 mln zł).

Dzięki pozytywnemu finałowi rozmów władz województwa z Komisją Europejską na temat nowego kształtu Regionalnego Programu Operacyjnego, przynajmniej częściowo udało się rozwiązać problem braku funduszy na infrastrukturę szkolną i sportową. Zgoda Komisji na przeniesienie 5,64 mln euro z puli zarezerwowanej w budżecie RPO na kulturę i turystykę (chodzi o pieniądze, które nie zostały wykorzystane w konkursach organizowanych z działania 7.1 Infrastruktura kultury i turystyki) do puli przeznaczonej m.in. na nowe sale gimnastyczne, remont i termomodernizacje szkół, czy hale sportowe w miastach, pozwoliło na wsparcie 9 inwestycji. Wszystkie znajdowały się na liście rezerwowej z identyczną liczbą punktów - 83.

Pierwsza na „liście oczekujących" gmina Stężyca otrzyma ponad 9,5 mln zł na budowę Centrum Edukacyjno-Sportowego. Najwięcej pieniędzy - 14 mln zł - trafi do Zgromadzenia Sióstr Benedyktynek Misjonarek w Puławach. Pieniądze pomogą w budowie Ośrodka Wychowawczego dla dzieci i młodzieży.

Zarząd Województwa chciał przeznaczyć na infrastrukturę szkolną i sportową więcej środków (ponad 12 mln euro). Niestety, od początku negocjacji, Komisja Europejska i Ministerstwo Rozwoju Regionalnego sprzeciwiały się przekazaniu bonusów finansowych z Krajowej Rezerwy Wykonania i dostosowania technicznego na baseny i sale gimnastyczne. Powód? Komisji zależało przede wszystkim na wsparciu dziedzin, które przyczynią się do osiągnięcia wysokiego poziomu rozwoju gospodarczego województwa lubelskiego. Są nimi m.in. transport, innowacje, energetyka (gł. odnawialne źródła energii) oraz dostęp do Internetu. Sale widowiskowo-sportowe, baseny oraz remonty i wyposażenie szkół do nich nie należą. Rozwiązaniem okazał się więc transfer środków wewnątrz RPO.

Na podpisanie umów i uruchomienie pieniędzy dla nowo wybranych projektów trzeba będzie poczekać. W pierwszej kolejności muszą być zmienione zapisy Kontraktu Wojewódzkiego oraz uchwała Rady Ministrów z 2007 r., określająca warunki dofinansowania Regionalnego Programu Operacyjnego. Nad aktualizacją tych dokumentów pracuje już resort rozwoju regionalnego.

Lista projektów, które otrzymały dofinansowanie znajduje się w zakładce "Nabory wniosków".


Negocjacje z Komisją Europejską zakończone
11.01.2012

Sukcesem zakończyły się negocjacje władz województwa z Komisją Europejską na temat podziału dodatkowych funduszy z Krajowej Rezerwy Wykonania i dostosowania technicznego. Komisja zaakceptowała wszystkie propozycje Zarządu Województwa. W efekcie z 37 mln euro, które trafiły do naszego regionu, będą mogli skorzystać przedsiębiorcy i samorządy. Najwięcej środków przeznaczono na energię odnawialną.

Przypomnijmy. Dzięki sprawnemu wydatkowaniu funduszy europejskich z Regionalnego Programu Operacyjnego województwo lubelskie otrzymało ponad 21,6 mln euro z Krajowej Rezerwy Wykonania (KRW). Do regionu trafiło też 10,5 mln euro z tzw. dostosowania technicznego oraz 4,85 mln euro przekazane przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego dla gminy Wilków, na likwidację skutków powodzi. W sumie budżet programu powiększył się o blisko 37 mln euro. Do rozporządzania tymi środkami, potrzebna była zgoda Komisji Europejskiej.

Trwające kilka miesięcy negocjacje zakończyły się w 14 grudnia 2011 r. Komisja Europejska przyjęła wszystkie propozycje podziału bonusów finansowych z KRW i dostosowania technicznego, zgłoszone przez Zarząd Województwa.

  • Najwięcej funduszy (19,5 mln euro) przeznaczono na odnawialne źródła energii (działanie 6.2), czyli projekty związane z kupnem i montażem kolektorów słonecznych oraz budową biogazowi, czy farm wiatrowych. To dobra informacja dla samorządów, które wspólnie z mieszkańcami chętnie zabiegały o środki na ten cel. Niestety dotychczas w RPO było ich niewiele. Do tej pory zorganizowano tylko jeden konkurs na dofinansowanie inwestycji związanych z „zieloną energią", w którym pieniędzy wystarczyło zaledwie na 10 projektów.
  • Kolejne 7,5 mln euro trafi do firm (działania 1.2 i 1.3). Zostaną rozdysponowane między mikroprzedsiębiorstwa oraz małe i średnie firmy. Będzie można je wykorzystać jedynie na projekty inwestycyjne, np. zakup niezbędnych maszyn i urządzeń, poszerzenie oferty o nowe produkty, zmianę procesu produkcyjnego, a także budowę, rozbudowę lub przebudowę przedsiębiorstw.
  • Za 4 mln euro w województwie lubelskim będą mogły powstać nowe, w pełni uzbrojone tereny pod inwestycje. Dofinansowanie z tych środków otrzymają projekty znajdujące się na liście rezerwowej w konkursie z działania 3.1 Tworzenie terenów inwestycyjnych, zorganizowanym w 2010 r.
  • 700 tys. euro zostało przekazane na ochronę i kształtowanie środowiska (działanie 6.1), czyli np. budowę wysypisk śmieci; roboty budowlane i modernizację sortowni, kompostowni, obiektów utylizacji odpadów, spalarni odpadów niebezpiecznych; likwidację „dzikich" składowisk śmieci oraz tworzenie systemów selektywnej zbiórki odpadów.
  • Pozostałe 433 tys. euro zasili pomoc techniczną Regionalnego Programu Operacyjnego (działanie 9.1).

Kolejnym ważnym punktem rozmów z Komisją Europejską było uzyskanie zgody na przesunięcie pieniędzy wewnątrz RPO (tzw. realokacje). Polega ono na transferze środków np. z obszarów, w których zainteresowanie dotacjami było mniejsze do tych, w których popyt na fundusze był bardzo wysoki, ale ze względu na ograniczoną ilość pieniędzy udało się wesprzeć w ich ramach tylko część projektów. Przykładem może być konkurs dotyczący infrastruktury szkolnej i sportowej (działanie 8.2), adresowany do szkół i samorządów, w którym unijną pomoc otrzymało jedynie 40 inwestycji z 147 projektów ocenionych pozytywnie. Możliwość przesuwania funduszy wewnątrz programu umożliwiło przekazanie na infrastrukturę szkolną i sportową 5,64 mln euro z działania 7.1 Infrastruktura kultury i turystyki (środki pochodzą z oszczędności poprzetargowych, różnic kursu złotego i euro oraz z puli pieniędzy, która nie została wykorzystana w konkursach organizowanych z tego działania).

Na wsparciu projektów związanych z remontem szkół oraz budową boisk i sal sportowych zależało szczególnie Zarządowi Województwa, bowiem potrzeby w tym zakresie w naszym regionie są ogromne. Szacuje się je na 14 mld zł. Od początku rozmów z Komisją Europejską było wiadomo, że dotowanie tych inwestycji ze środków KRW i dostosowania technicznego będzie niemożliwe, ponieważ KE i Ministerstwo Rozwoju Regionalnego sprzeciwiały się przekazaniu „ekstra funduszy" na nowe baseny, sale gimnastyczne, ścieżki rowerowe, budowę dróg lokalnych (gminnych i powiatowych) oraz rewitalizację. Dotyczyło to wszystkich programów regionalnych. Wyjściem z sytuacji okazał się więc transfer środków wewnątrz RPO WL.

Z tej możliwości skorzystano również m.in. w przypadku przeniesienia 10,21 mln euro z działań 1.7 Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw przez doradztwo i 2.2 Regionalna infrastruktura B+R (Badania + Rozwój) do działania 1.3 Dotacje inwestycyjne dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz 4,3 mln euro z działania 7.3 Współpraca międzyregionalna do działania 6.1 Ochrona i kształtowanie środowiska.

Pozyskane fundusze z KRW i dostosowania technicznego Zarząd Województwa chce przeznaczyć na nowe konkursy oraz dofinansowanie projektów z list rezerwowych.

Specjalną pulę środków, która zasiliła budżet RPO, otrzyma też gmina Wilków, poszkodowana przez powódź z 2010 r. Na niwelowanie skutków tego kataklizmu resort rozwoju regionalnego przeznaczył w skali kraju 50 mln euro. Wilków uzyskał 4,85 mln euro, jako jedyny samorząd z województwa lubelskiego. Dzięki nim uda się sfinansować 3 projekty „popowodziowe":

  • Odbudowę gminnego stadionu sportowego w Szczekarkowie,
  • Udrożnienie systemu komunikacyjnego na terenie gminy Wilków poprzez budowę infrastruktury mostowej,
  • Udrożnienie systemu komunikacyjnego na terenie gminy Wilków poprzez budowę infrastruktury drogowej.

Aby szybciej przekazać gminie fundusze, władze regionu postanowiły włączyć te inwestycje do grona projektów kluczowych Regionalnego Programu Operacyjnego (aktualnie trwają konsultacje społeczne projektów popowodziowych - Zobacz więcej). Na takie rozwiązanie zgodziła się Komisja Europejska.

Uruchomienie pozyskanych przez województwo 37 mln euro będzie możliwe dopiero po zmianie Kontraktu Wojewódzkiego oraz uchwały rządu z 2007 r. określającej warunki dofinansowania Regionalnego Programu Operacyjnego. Zmianą tych dokumentów zajmie się Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Natomiast Urząd Marszałkowski pracuje już nad wprowadzeniem w życie wszystkich zmian wynegocjowanych z Komisją Europejską.

Twoja opinia
RPOWL na youtube