Polecane wydarzenia

A A A
drukujNajczęściej zadawane pytania (FAQ)

06-10-2010

OŚ 1. Przedsiębiorczość i innowacje / 1.1. Dotacje dla nowopowstałych mikroprzedsiębiorstw

Pytanie:

Prowadzę samodzielnie usługi druku cyfrowego od 5 lat. Wszystkie niezbędne środki produkcyjne, kopiarki cyfrowe kolorowe 2 sztuki, drukarki kolorowe 2 szt, gilotynę, urządzenia do produkcji pieczątek polimerowych i tzw. pre ink, komputery i niezbędne oprogramowanie zakupiłem z własnych środków z wypracowanych zysków. W obecnej chwili stoję przed koniecznością etapowej modernizacji sprzętu: koszt takiej modernizacji to wydatek rzędu około 50 tys. Mam środki na udział własny ok. 30% - czy mógłbym liczyć na środki, kto mógłby napisać program w celu ich pozyskania, jaki stopień pewności uzyskania takowych środków z programu.

Odpowiedź:

W ramach I i II Osi Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013 nie ma możliwości uzyskania dofinansowania na modernizację sprzętu, a jedynie na zakup nowych urządzeń. Szczegółowy wykaz kosztów, jakie mogą zostać uznane za kwalifikowane znajduje się w Wytycznych dla Wnioskodawców na stronie www.lawp.lubelskie.pl.
Mikroprzedsiebiorstwo, które działa dłużej niż 2 lata może aplikować do Działania 1.2 Dotacje inwestycyjne dla mikroprzedsiębiorstw. Minimalna wartość projektu to 42,5 tys. PLN natomiast maksymalna to 8 mln PLN. Minimalna wartość wsparcia wynosi 30 tys. PLN maksymalna 700 tys. PLN (dla projektów w których wartość wydatków kwalifikowalnych przekroczy 2 mln PLN maksymalna kwota wsparcia wynosi 1 mln PLN). Maksymalny udział środków UE w wydatkach kwalifikowanych na poziomie projektu wynosi 70%. Nabór wniosków na to działanie przewidziano na czerwiec 2011 r.
pomoc jest udzielana na zasadach refundacji poniesionych wydatków maksymalnie do 70% kosztów kwalifikowanych objętych wnioskiem. W dokumentach aplikacyjnych Wnioskodawca musi opisać jakie będą źródła finansowania całego projektu. Projekt może być finansowany w formie: środków własnych, kredytu inwestycyjnego czy leasingu finansowego.
Na ocenie merytorycznej, pod względem kryteriów techniczno-ekonomicznych, oceniający sprawdza czy projekt jest wykonalny pod względem finansowym, tzn. czy wartość planowanych kosztów ma zapewnione finansowanie w zaprezentowanych źródłach finansowania.
Jednocześnie zwracam uwagę, na konieczność zabezpieczenia finansów na cele projektu w przypadku gdy przedsiębiorca nie wykaże środków własnych, może być to np.: gwarancja bankowa, promesa kredytowa lub promesa leasingowa.

wróć do FAQ »
Twoja opinia
RPOWL na youtube