Polecane wydarzenia

A A A
drukujNajczęściej zadawane pytania (FAQ)

22-06-2009

OŚ 1. Przedsiębiorczość i innowacje / 1.2. Dotacje inwestycyjne dla mikroprzedsiębiorstw

Pytanie:

Od ponad roku prowadze zaklad budowlano-brukarski.W tym czasie zatrudnialem ludzi na zasadzie umowy-zlecenia.w chwili obecnej mam coraz wiecej zlecen.Chcialbym zatrudnic ludzi na stale,rozbudowac park maszynowy(zakupic koparke),wdrozyc innowacje zwiazane z ochrona srodowiska(ekomaty,geowlokniny)sa to systemy odwodnien stosowane w brukarstwie,w Polsce malo stosowane.W zwiazku z tym,mam pytanie:czy isstnieje szansa na dofinansowanie mojej dzialalnosci?Jezeli tak,jakie starania powinienem uczynic.

Odpowiedź:

Na działalność związaną z usługami budowlano-brukarskimi istnieje możliwość skorzystania z dofinansowania w ramach działania 1.2 Dotacje inwestycyjne dla mikroprzedsiębiorstw I Osi Priorytetowej Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego 2007-2013. W ramach powyższego działania mają możliwość ubiegania się o fundusze UE mikroprzedsiębiorstwa (mikroprzedsiębiorstwo to takie przedsiębiorstwo, które zatrudnia mniej niż 10 osób i którego roczny obrót lub roczna suma bilansowa nie przekracza 2 mln euro), które swoją działalność prowadzą dłużej niż 2 lata. Za dzień rozpoczęcia działalności gospodarczej dla MSP przyjmuje się dzień wskazany w Zaświadczeniu o wpisie do Ewidencji Działalności Gospodarczej lub dzień wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego. Na potrzeby RPO WL 2007-2013 za dzień rozpoczęcia działalności gospodarczej dla spółki cywilnej przyjmuje się dzień nadania numeru NIP.
Konkurs na nabór wniosków do działania 1.2 planowany jest na miesiąc wrzesień 2009 r.
Ponadto informuję, że w w/w działaniu koszty kwalifikowane mogą stanowić między innymi:
1.    Prace przygotowawcze (pomoc de minimis): opracowanie Biznes Planu, dokumentacji technicznej, raportu oddziaływania na środowisko – maksymalny poziom dofinansowania taki jak dla pozostałych kosztów - wydatek kwalifikowalny od 1 stycznia 2007 r.
2.    Zakup prawa własności nieruchomości niezabudowanej do wysokości 10% całkowitych wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem wydatek kwalifikowalny od
1 stycznia 2007 r.
3.    Zakup prawa własności nieruchomości zabudowanej do wysokości 50% całkowitej wartości projektu- wydatek kwalifikowalny od 1 stycznia 2007 r.
Pozostałe koszty będą kwalifikowane jeśli zostaną poniesione w okresie kwalifikowalności wydatków tzn. od momentu złożenia wniosku o dofinansowanie:
4.    Materiały i roboty budowlane w rozumieniu Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane
5.    Koszt inspektora nadzoru
6.    Koszt zakupu (cena zakupu) nowego  środka trwałego (uboczne koszty zakupu środka trwałego takie jak koszty transportu ubezpieczenia, załadunku i wyładunku oraz przystosowania do stanu zdatnego do używania są kwalifikowane w wysokości do 15% wartości kwalifikowalnych kosztów zakupu samego środka trwałego)
7.    Zakup używanych środków trwałych (zakup możliwy jedynie przy wykorzystaniu finansowania
w formie kredytu inwestycyjnego lub leasingu finansowego)
8.    Zakup środków transportu (rodzaje środków transportu kwalifikujące się do wsparcie wymienione są na stronie internetowej www.lawp.lubelskie.pl „Wytyczne dla Wnioskodawców”)
9.    Zakup wartości niematerialnych i prawnych związanych z transferem technologii drogą nabycia praw patentowych, licencji, know-how, w tym nieopatentowanej wiedzy technicznej.
Jednocześnie informuję, że w działaniu 1.2 można uzyskać od 30 tys. PLN do 1 mln PLN kwoty wsparcia, natomiast minimalna wartość projektu musi stanowić 42,5 tys. PLN
i nie może przekroczyć 8 mln PLN. Maksymalny udział środków publicznych w wydatkach kwalifikowanych na poziomie projektu wynosi 70 % natomiast minimalny wkład własny Beneficjenta wynosi 30 %.
Szczegółowe informacje zawarte są na stronie internetowej www.lawp.lubelskie.pl  pod nr telefonu (081) 46 23 831 lub osobiście w Punkcie informacyjnym Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie ul. Graniczna 4.

wróć do FAQ »
Twoja opinia
RPOWL na youtube