Święto Funduszy Europejskich w województwie lubelskim
Dni Otwarte Funduszy Europejskich na stałe wpisują się w kalendarz majowych wydarzeń, na których po prostu warto być. Od 7 do 10 maja na mieszkańców województwa lubelskiego czekało 70 unijnych projektów, które mogli odwiedzić bezpłatnie lub ze zniżką. Kulminacyjnym punktem był Lubelski Dzień Funduszy Europejskich. Z licznych atrakcji przygotowanych na Placu Zamkowym i Błoniach pod Zamkiem skorzystało kilka tysięcy osób.
Po raz drugi Urząd Marszałkowski zorganizował Dni Otwarte Funduszy Europejskich w województwie lubelskim. To święto osób, instytucji i organizacji, które skorzystały z unijnego wsparcia i zdecydowały się na pokazanie swoich projektów mieszkańcom naszego regionu oraz turystom przebywającym na Lubelszczyźnie. Od 7 do 10 maja czekało na nich ok. 70 inwestycji, które można było odwiedzić nie płacąc za bilet lub ze zniżką. Nierzadko zwiedzający mogli zobaczyć więcej niż na co dzień, np. Arena Lublin zaprezentowała się „od kuchni". Drzwi do swoich projektów otworzyły także m.in.: Muzeum Lubelskie w Lublinie, Zespół Zamkowy w Kazimierzu Dolnym, straż pożarna z Krasnegostawu i Tomaszowa Lubelskiego, teatr w Gardzienicach, Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa oraz Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Lublinie.
- Już od 11 lat dzięki środkom unijnym skutecznie rozwijamy nasze województwo. Przypomnę tylko, że na Lubelszczyźnie zrealizowaliśmy ponad 28 tys. projektów w ramach programów operacyjnych uzyskując dofinansowanie na poziomie 18 mld zł. Często nie zdajemy sobie sprawy, że codziennie jadąc nowo wybudowaną drogą, wychodząc z dziećmi na plac zabaw, odwiedzając muzeum, jadąc miejskim rowerem, ucząc się, czy pracując mamy styczność z funduszami europejskimi - komentował Sławomir Sosnowski, marszałek województwa lubelskiego.
9 maja na Placu Zamkowym i Błoniach pod Zamkiem w Lublinie odbył się rodzinny piknik pod hasłem Lubelski Dzień Funduszy Europejskich. Wchodząc do trzech ogromnych namiotów można było przenieść się do malowniczej Doliny Zielawy, odbyć podróż do Magicznych Ogrodów, baśniowej krainy leżącej niedaleko Janowca lub usiąść za perkusją bądź zagrać na gitarze w Rock Music School z Lublina. Prawdziwe oblężenie przeżywało laboratorium Izby Celnej z Białej Podlaskiej, punkty pomiaru ciśnienia krwi, glikozy i masy ciała, kurs pierwszej pomocy oraz warsztaty Capoeira. Sporą popularnością cieszyły się również badania stóp i fryzjerskie popisy przygotowane przez 4YOU Centrum Rekreacji i Urody ze Świdnika oraz Salon kosmetyczno-fryzjerski „ANNA" z Lublina. Długie kolejki ustawiały się do symulatora dachowania Instytutu Transportu Samochodowego. O tym, co czuje kierowca w sytuacji, gdy jego samochód obraca się wokół własnej osi przekonało się 270 osób, w tym marszałek Sosnowski.
Przed namiotami lubelska straż pożarna wspólnie ze służbami medycznymi i policją zaprezentowała specjalistyczny sprzęt, kupiony ze środków europejskich, podczas symulacji akcji ratowniczej po wypadku drogowym. Następnie komisarz Miś rozdawał odblaski, od niedawna niezbędny element naszej garderoby po zmroku.
Po 14.00 rozpoczął się blok rozrywkowy. Jako pierwsze wystąpiły młodzieżowe grupy taneczne i teatralne. Kolejnym punktem programu był konkurs wiedzy o Unii Europejskiej i Regionalnym Programie Operacyjnym. Nagrody, w postaci wejściówek i biletów m.in. do Zoo w Zamościu, Magicznych Ogrodów oraz na przejażdżkę kolejką wąskotorową, wręczył marszałek Sławomir Sosnowski. Następnie przed publicznością pojawił się Mariusz Kałamaga. Poziom dobrego humoru podniósł występ kabaretu Smile, który przyciągnął tłumy Lublinian. Później królował tylko rock. Na scenie zagrali uczniowie i nauczyciele Rock Music School oraz lubelski zespół Enclose, z Juanem Carlosem Cano, zwycięzcą IV edycji „The Voice of Poland", w składzie.
Fot. Kamila Wawrzycka/Facebook EncloseRównolegle, do 18.00, na Błoniach pod Zamkiem przygotowano plac zabaw dla dzieci. Dmuchane zjeżdżanie, malowanie twarzy oraz zabawa w przeźroczystej kuli utrzymującej się na wodzie były najchętniej odwiedzanymi atrakcjami.
O nieplanowaną wcześniej niespodziankę postarał się Departament Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego wspólnie z Aeroklubem Lubelskim, który tuż obok strefy dla najmłodszych, rozstawił dwa balony (Lubelskie. Smakuj życie! oraz Spółdzielnia Mleczarska Ryki), którymi można było wzbić się na kilkadziesiąt metrów nad ziemią. Z tzw. lotów na uwięzi skorzystało kilkunastu szczęśliwców, którzy złapali breloczki z logo balonu, rzucane w stronę publiczności przez Mariusza Kałamagę.
Relację z Lubelskiego Dnia Funduszy Europejskich przeprowadziła TVP Lublin. Według szacunków Plac Zamkowy i Błonia pod Zamkiem odwiedziło kilka tysięcy osób.
Portal finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013