Polecane wydarzenia

A A A
drukujAktualności

Wiemy, jak będzie wyglądał nowy Regionalny Program Operacyjny

18-07-2013

Zarząd Województwa zatwierdził wstępny projekt nowego Regionalnego Programu Operacyjnego. Z dokumentu dowiemy się, na co będą wydawane fundusze europejskie w latach 2014-2020 w województwie lubelskim. Równocześnie rozpoczęto jego konsultacje społeczne. - Pamiętajmy jednak, że to projekt, który może jeszcze ulec zmianie - podkreślił na dzisiejszej konferencji prasowej Marszałek Krzysztof Hetman.

To będzie zupełnie inny program, niż Regionalny Program Operacyjny, który znamy od 7 lat. Pod nazwą Regionalny Program Operacyjny na lata 2014-2020 kryją się pieniądze z dwóch unijnych funduszy: Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Europejskiego Funduszu Społecznego. Nowy program będzie więc dwufunduszowy, co oznacza że będziemy mogli, tak jak dotychczas, finansować z niego projekty „twarde", głównie infrastrukturalne (np. budowę dróg, oczyszczalni ścieków, kanalizacji itp.), a dodatkowo inwestować w człowieka. Chodzi o tzw. „miękkie" przedsięwzięcia, np. podnoszenie wiedzy i kompetencji mieszkańców regionu oraz wsparcie zatrudnienia, które do tej pory były dotowane z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (PO KL).

Środki z przyszłego Regionalnego Programu Operacyjnego będą wydawane w 10 obszarach, które fachowo określamy jako osie priorytetowe. Jeśli porównamy budżet RPO do portfela, to priorytety możemy potraktować, jako jego „przegródki", między które zostaną podzielone fundusze z programu regionalnego. Decyzję władz województwa, o tym na jakie priorytety przeznaczyć więcej, a na jakie mniej pieniędzy, ograniczały limity nałożone przez Komisję Europejską (tzw. fing-rencingi). Komisja wymaga np., aby 50% puli z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego przeznaczyć na innowacje, przedsiębiorczość, technologie informacyjno-komunikacyjne (m.in. dostęp do Internetu) i energię odnawialną. W sumie, aż 80% funduszy w przyszłym RPO, zostało rozdzielonych w oparciu o zasadę ring-fencing.

Gdzie ulokowano najwięcej? M.in. w innowacyjność firm, energię odnawialną oraz wsparcie dla bezrobotnych. Szczegółowy podział środków znajduje się we wstępnym projekcie RPO 2014-2020, dostępnym na stronie internetowej Regionalnego Programu Operacyjnego [link]. Utrzymany zostanie maksymalny, 85% próg dofinansowania. Przedsiębiorcy obok bezzwrotnych dotacji, w znacznie większym stopniu, będą mogli korzystać z kredytów i pożyczek. Marszałek podkreślił, że w przyszłym programie nacisk położony będzie na efektywność ekonomiczną projektów wspartych z RPO. - Chcemy, aby relacja między kosztami, jakie wiążą się z powstaniem unijnych inwestycji, a uzyskiwanymi przez nie efektami, także finansowymi, była dodatnia. Projekty muszą być po prostu opłacalne - wyjaśnił.

Nowością są Zintegrowane Inwestycje Terytorialne. To pomysł Komisji Europejskiej na rozwój miast, który polega na dotowaniu największych ośrodków miejskich, czyli miast wojewódzkich i powiązanych z nimi gmin (tzw. obszarów funkcjonalnych), które są motorem napędowym rozwoju regionów. Fundusze na projekty tzw. ZITów będą pochodziły głownie z RPO. - Mniejsze miasta również będą mogły ubiegać się o środki europejskie z RPO - zaznaczył Krzysztof Hetman. Na Lubelszczyźnie powstanie ZIT Lublin. Na swoje projekty miasto będzie miało zarezerwowane 4,5% z ogólnej puli, jaką będzie dysponował Regionalny Program Operacyjny 2014-2020. Stolica województwa będzie mogła również sięgnąć po więcej pieniędzy w konkursach o dodacje.

Marszałek wspomniał także o Obszarach Strategicznej Interwencji. Są to obszary, które wymagają większego wsparcia. W naszym regionie będzie ich siedem, wśród nich np. tereny przygraniczne. Wyznaczaliśmy je w miejscach gdzie mamy do czynienia z jakimś problemem lub potencjałem. Krótko mówiąc, chodzi o tzw. terytorializację. Środki europejskie muszą docierać wprost do jakiegoś obszaru, np. kilku gmin lub powiatu/ów i ma pomagać w rozwiązaniu konkretnych problemów lub rozwijaniu potencjałów w tych gminach lub powiatach.

Łącznie z ujrzeniem światła dziennego, wstępny projekt programu został poddany konsultacjom społecznym. W praktyce oznacza to, że każdy może zgłosić uwagi do dokumentu. Wystarczy wypełnić elektroniczny formularz i przesłać go na adres konsultacje-rpo2014-2020@lubelskie.pl do 16 sierpnia. Więcej informacji na stronie Regionalnego Programu Operacyjnego [link].

Utworzony: 18-07-2013 15:47Paweł Florek.
wróć do aktualności »
Twoja opinia
RPOWL na youtube