Polecane wydarzenia

A A A
drukujAktualności

Unijne pieniądze dla regionów w latach 2014-2020. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego odkryło karty

22-02-2013

Podczas spotkania marszałków województw w Białowieży poznaliśmy wstępny podział funduszy europejskich dla regionów na lata 2014-2020. Województwo lubelskie może liczyć na ponad 1,8 mld euro w nowym, dwufunduszowym Regionalnym Programie Operacyjnym. To więcej środków niż mamy obecnie.

W latach 2014-2020 na Lubelszczyznę trafi ponad 1,8 mld euro z Regionalnego Programu Operacyjnego. To wstępna propozycja Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, zaprezentowana władzom województw na Konwencie Marszałków w Białowieży. Wtorkowe spotkanie rozpoczęło dyskusję nad podziałem funduszy europejskich między poszczególne regiony, które w sumie mają do rozdysponowania prawie 23 mld euro.

Dzieląc unijny tort dla województw, resort rozwoju regionalnego wziął pod uwagę liczbę mieszkańców regionu, dochód PKB na jednego mieszkańca oraz wysokość bezrobocia (tzw. algorytm berliński). Minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska przyznała, że „nie znaleźliśmy w ministerstwie takiego sposobu podziału pieniędzy pomiędzy województwa, żeby wszyscy poczuli się jak w raju".

Na liście regionów, które mogą liczyć na największy zastrzyk gotówki z Brukseli znalazło się województwo lubelskie, zajmując 4. miejsce. Przed Lubelszczyzną są tylko województwa śląskie, małopolskie i wielkopolskie. Z nowego Regionalnego Programu Operacyjnego możemy otrzymać nawet 1,832 mld euro. W tej kwocie mieszczą się środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Europejskiego Funduszu Społecznego. RPO w latach 2014-2020 będzie więc programem dwufunduszowym. Będziemy mogli, tak jak dotychczas, finansować z niego projekty infrastrukturalne (np. budowę dróg, oczyszczalni ścieków, kanalizacji itp.), a dodatkowo inwestować w człowieka, czyli podnosić wiedzę i kompetencje mieszkańców regionu przez dofinansowanie kursów, szkoleń i studiów, które do tej pory były wspierane z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Nie są to oczywiście jedyne środki unijne, którymi będziemy mogli dysponować w kolejnych 7 latach. Wiemy już, że kontynuowany będzie specjalny program dla Polski Wschodniej, wspierający 5. słabiej rozwiniętych województw. Osobna pula pieniędzy popłynie na tzw. obszary strategicznej interwencji. Przykładem takich obszarów w naszym województwie są tereny przygraniczne. Podobnie jak w obecnym okresie unijnej pomocy, MRR przewiduje nagrodę dla województw najlepiej wykorzystujących dotacje, czyli podział Rezerwy Wykonania. Samorządy i przedsiębiorcy będą mogli starać się o fundusze nie tylko z Regionalnego Programu Operacyjnego, ale także z programów krajowych.

Obecny w Białowieży wiceminister rozwoju regionalnego Witold Orłowski podkreślił, że propozycja resortu dopiero otwiera debatę na temat podziału funduszy europejskich dla regionów w przyszłej perspektywie finansowej. Ostateczne decyzje powinny zapaść po konsultacjach z każdym województwem. Przypominamy, że nad przyjęciem ostatecznego kształtu nowego budżetu Unii Europejskiej będzie głosował jeszcze Parlament Europejski. W czasie lutowego szczytu w Brukseli Polska wynegocjowała 72,9 mld euro na politykę spójności.

Zdjęcia: Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.

Utworzony: 22-02-2013 15:41Paweł Florek.
wróć do aktualności »
Twoja opinia
RPOWL na youtube