Polecane wydarzenia

A A A
drukujNajczęściej zadawane pytania (FAQ)

24-03-2011

OŚ 1. Przedsiębiorczość i innowacje / 1.6. Badania i nowoczesne technologie w strategicznych dla regionu dziedzinach

Pytanie:

Jestem pracownikiem naukowym zatrudnionym w Zakładzie Geografii Ekonomicznej UMCS. Zajmuję się zagadnieniami związanymi z biopaliwami (stałym, ciekłymi i gazowymi). Niedawno otrzymałem zapytanie od osoby, posiadającej przedsiębiorstwo produkujące między innymi brykiet i pellet na potrzeby energetyki zawodowej, czy moja jednostka naukowa mogłaby przeprowadzić szczegółowe badania związane z dostępnością surowca (biomasy rolniczej) na terenie województwa lubelskiego. Nie chodziłoby tutaj o potencjał teoretyczny tylko praktyczny. Informacje o potencjale teoretycznym są dosyć powszechne, ale zbudowanie sieci niedużych obiektów przerabiających kilka tysięcy ton surowca rocznie wymaga większej szczegółowości. Chodzi głównie o właściwy dobór zdolności przerobowych oraz posadowienie obiektów w rejonach o najniższych kosztach pozyskania surowca.
Moje pytanie sprowadza się zatem do tego, czy wyżej opisane badania mogą zostać zaliczone do działania 1.6, a przez to spełniają kryteria ubiegania się o dofinansowania z tej osi.

Odpowiedź:

Przedstawione przez Pana przedsiębiorstwo produkcyjne nie będzie mogło uzyskać wsparcia w ramach Działania 1.6 Badania i nowoczesne technologie w strategicznych dla regionu dziedzinach, gdyż:
Celem działania jest wsparcie procesu opracowania i transferu nowoczesnych technologii do przedsiębiorstw. Realizacja Działania przyczyni się do wzmocnienia współpracy między strefą badawczo-rozwojową a gospodarką w strategicznych dla regionu dziedzinach.
W ramach Działania 1.6 preferowane będą przedsięwzięcia realizowane w obszarach priorytetowych wskazanych w Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Lubelskiego (wymienione w rozdziale V pkt. 3 Wytycznych dla Wnioskodawców) prowadzące do:
-zwiększenia transferu nowoczesnych rozwiązań technologicznych, produktowych oraz organizacyjnych do przedsiębiorstw,
-rozwoju współpracy pomiędzy sferą B+R a gospodarką oraz wzrostu udziału nakładów przedsiębiorstw na B+R
-wspomagania przedsiębiorców w zdobywaniu nowych rozwiązań niezbędnych dla rozwoju ich działalności i poprawy pozycji konkurencyjnej na rynku.
Ponadto Rozporządzenie Komisji (WE) nr 800/2008 z dnia 6 sierpnia 2008 r. uznającym niektóre rodzaje pomocy za zgodne ze wspólnym rynkiem w zastosowaniu art. 87 i 88 Traktatu (ogólne rozporządzenie w sprawie wykluczeń blokowych) definiuje trzy rodzaje badań: badania podstawowe, badania przemysłowe oraz eksperymentalne prace rozwojowe. Natomiast rodzaj badań planowanych przez Wnioskodawcę nie będzie spełniał definicji tych badań.

wróć do FAQ »
Twoja opinia
RPOWL na youtube