Polecane wydarzenia

A A A
drukujNajczęściej zadawane pytania (FAQ)

17-03-2010

OŚ 8. Infrastruktura społeczna / 8.3. Ochrona zdrowia

Pytanie:

Zamierzamy złożyć projekt w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego, działanie 8.3 Ochrona zdrowia (kategoria: Ochrona zdrowia - projekty realizowane przez przychodnie, ośrodki zdrowia, poradnie). Gmina jest właścicielem budynku przychodni, który został wynajęty dwóm podmiotom: Niepublicznemu Zakładowi Opieki Zdrowotnej, który wynajmuje parter budynku oraz Samodzielnemu Publicznemu Zakładowi Opieki Zdrowotnej, który wynajmuje pierwsze piętro. Od kliku lat mają one podpisany kontrakt z NFZ na świadczenie bezpłatnych usług zdrowotnych. Czy Gmina może być beneficjentem w wyżej wymienionym działaniu?
Planowany projekt będzie polegał m.in. na zainstalowaniu windy dla osób niepełnosprawnych, korzystających z usług przychodni. Czy budowa windy stanowi koszt kwalifikowany? Jeżeli nie, to czy ta część inwestycji będzie miała wpływ na otrzymaną punktację np. w ramach kryterium trafności/użyteczności ?
Beneficjent jest w trakcie opracowania dokumentacji technicznej, obejmującej m.in.: termomodernizację budynku, dostosowanie przychodni do rozporządzenia Ministra Zdrowia z 10 Listopada 2006 r., a także zainstalowaniu windy. Czy koszt przygotowania takiej dokumentacji będzie stanowił koszt kwalifikowany?

Odpowiedź:

Informuję, że zgodnie z zapisami aktualnej wersji Uszczegółowienia Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013 Beneficjentem Działania 8.3 Ochrona zdrowia mogą być jednostki samorządu terytorialnego.
Jednocześnie informuję, że wsparcie może zostać skierowane jedynie na zadania realizowane w publicznym systemie ochrony zdrowia, tj. zadania wynikające z aktualnego kontraktu zakładu opieki zdrowotnej z Narodowym Funduszem Zdrowia realizowane przez jednostki wpisane do rejestru zakładów opieki zdrowotnej. Jeżeli projekt obejmuje działalność nie wynikającą z przedmiotowego kontraktu lub działalność ta jest realizowana przez jednostkę nie wpisaną do rejestru ZOZ należy ją potraktować jako koszt niekwalifikowany i poprzez wyliczenie proporcji wyłączyć ze wsparcia. Roboty budowlane (z wyłączeniem budowy, rozbudowy, nadbudowy) i/lub termomodernizacja mogą być realizowane w budynkach,w których znajdują się przychodnie/a i/lub ośrodek zdrowia i/lub poradnie/a wpisane do Rejestru ZOZ oraz działają w publicznym systemie ochrony zdrowia (tzn. na które ZOZ posiada aktualny kontrakt z NFZ). W budynku tym kosztami kwalifikowanymi mogą być również wydatki niezwiązane bezpośrednio z funkcjonowaniem wyżej wymienionych komórek ZOZ pod warunkiem, iż będą stanowiły jedynie komponent realizowanego projektu. Do tych wydatków zaliczone będą wydatki uwzględniające m.in.: pracownie ZOZ, ciągi komunikacyjne, kotłownie,  pomieszczenia techniczne, socjalne, sanitarne, administracyjne. Projekt będzie niekwalifikowany w części dotyczącej powierzchni/pomieszczeń wynajmowanych podmiotom niedziałającym w publicznym systemie ochrony zdrowia oraz niewpisanym do Rejestru ZOZ jako przychodnie, poradnie.
Zgodnie z zapisami „Wytycznych dotyczących kwalifikowania wydatków w ramach  RPO WL na lata 2007-2013. Podręcznik kwalifikowania wydatków”, wydatki związane
z przygotowaniem projektu kwalifikują się do współfinansowania z EFRR w przypadku, gdy ich poniesienie jest bezpośrednio związane z projektem oraz niezbędne do jego przygotowania lub realizacji. W związku z powyższym, gdy w grupie kosztów kwalifikowanych ujęte zostały koszty przygotowania dokumentacji np. przetargowej, technicznej ... dotyczącej budynku ośrodka zdrowia, do dofinansowania z EFRR kwalifikują się wyłącznie wydatki poniesione na przygotowanie dokumentacji bezpośrednio związanej z projektem. Pozostałą część kosztów, dotycząca szerszego zakresu projektu, należy przenieść do grupy kosztów niekwalifikowanych.
        W związku z brakiem szczegółowych informacji dotyczących pozostałych zagadnień nie można udzielić jednoznaczych odpowiedzi, dlatego w celu ich uzyskania proszę o kontakt telefoniczny z pracownikami UMWL DSiRR.

wróć do FAQ »
Twoja opinia
RPOWL na youtube