Polecane wydarzenia

A A A
drukujAktualności

Szlakiem unijnych dotacji

03-07-2012

Regionalny Program Operacyjny zbliża się do finiszu. Do tej pory z RPO rozdzielono już 4,2 mld zł, z których dofinansowano 1963 projekty. Kilku z nich przyjrzało się z bliska 10 dziennikarzy lubelskich mediów w czasie promocyjnej wyprawy „Roadshow - na tropie RPO".

Województwo lubelskie zmienia się dzięki funduszom europejskim. Od 2007 r. kiedy wystartował Regionalny Program Operacyjny rozdysponowano na Lubelszczyźnie 4,2 mld zł (niemal 85% budżetu programu). Połowę już wydano. Z RPO sfinansowano 1963 projekty, z których 1245 zakończono. Zrealizowały je firmy i samorządy lokalne, chętnie sięgające po unijne wsparcie. Część z nich zobaczyli w piątek lubelscy dziennikarze.

Godzina piąta, minut trzydzieści...

Wyprawa rozpoczęła się o... 5.30, 700 m nad ziemią. Wspólnie z Hardworkers Team i Sekcją balonową Areoklubu Lubelskiego dziennikarze odbyli podniebną wycieczkę po malowniczych okolicach Nałęczowa i Kazimierza Dolnego. Dzięki RPO spółka kupiła balon na ogrzane powietrze o pojemności 4 200 m3 z koszem dla 6 osób; pneumatyczne, mobilne, 2-stanowiskowe eurobungee oraz dwie, dwuosobowe, sferyczne kule do zorbingu o średnicy 3 m. Hardworkers Team specjalizuje się w organizacji lotów indywidualnych, grupowych, a nawet zaręczyn „w chmurach". - Jeśli warunki pogodowe na to pozwalają, możemy wznieść się nawet na 1500-2000 m - przyznaje Adam Tarkowski z Hardworkers Team.

Po dużej dawce adrenaliny przyszedł czas na pierwszy posiłek. Śniadanie przygotował Pensjonat „Kazimierski", którego budowę i wyposażenie w części sfinansowała Unia Europejska. Obiekt położony w samym sercu Kazimierza Dolnego nad Wisłą dysponuje 24 komfortowymi dwuosobowymi pokojami oraz przestronnym apartamentem. Wszystkie pomieszczenia wyposażone są w klimatyzację i dostęp do bezprzewodowego Internetu. „Kazimierski" posiada restaurację, winiarnię oraz dwie sale konferencyjne. Dodatkową atrakcją jest słoneczny taras, otwarty latem. Obok części gastronomiczno-noclegowej pensjonat oferuje Strefę Relaksu, czyli saunę (suchą i parową), jacuzzi oraz możliwość skorzystania z gabinetów odnowy biologicznej.

Sentymentalna podróż w czasie

Kolejną inwestycją na trasie „Roadshow" była Zagrodowa Osada Terapeutyczno - Edukacyjna w Uściążu, położona zaledwie 5 km od Kazimierza Dolnego. Kompleks turystyczny rozciąga się na obszarze 3 ha. Składa się z budynku noclegowo-gastronomicznego z 17 kwaterami i budynku inwentarsko-mieszkalnego z częścią dla zwierząt, pomieszczeniami gospodarczymi oraz pracowniami zajęciowymi. Obok tradycyjnego wypoczynku na łonie przyrody, właściciele dwudziestowiecznej osady organizują zajęcia terapeutyczne, szkolenia, warsztaty i kursy, m.in.: z arteterapii (muzyka, plastyka, literatura i teatr), ludoterapii (praca i zabawa) oraz zooterapii. Jedną z niespodzianek przygotowanych specjalnie dla dziennikarzy była krótka sztuka teatralna, w której aktorami, scenografami i publicznością byli... przedstawiciele mediów. Jedni malowali scenografię, drudzy uczyli się ról. Dobrej zabawy nie brakowało, a talent aktorski i malarski niektórych osób zaskoczył wszystkich.

Po powrocie do Lublina dziennikarze udali się do Zamku Lubelskiego, gdzie zobaczyli pracownie konserwatorskie, na co dzień niedostępne dla zwiedzających, Kaplicę Trójcy Świętej oraz jej podziemia i kryptę, gdzie według legendy miał być pochowany król Władysław Jagiełło. Na koniec weszli do świeżo odnowionej baszty, z której można podziwiać niezwykłą panoramę miasta. Wszystkie miejsca, w których gościli dziennikarze zostały odrestaurowane dzięki środkom unijnym. Muzeum Lubelskie szybko dostrzegło zalety funduszy europejskich. Już w 1995 roku z programu ochrony europejskiego dziedzictwa architektonicznego pozyskało pierwsze środki, które pozwoliły zakończyć prace konserwatorskie w Kaplicy Trójcy Świętej. Później placówka jeszcze dwukrotnie sięgnęła po dotacje. W latach 2006-2008 na wzgórzu zamkowym przeprowadzono gruntowne prace remontowe i konserwatorskie Zamku Lubelskiego, Kaplicy Trójcy Świętej oraz Bramy Krakowskiej. Szansa na kolejne fundusze pojawiła się wraz z uruchomieniem Regionalnego Programu Operacyjnego. Tym razem udało się pozyskać wsparcie na remont zewnętrznej elewacji oraz renowacji baszty, Kaplicy Trójcy Świętej z podziemiami, a także nieudostępnianego dotąd turystom tarasu widokowego na szczycie baszty.

Powrót w nowym stylu

Dzień zakończył się obiadem w jednej z lubelskich restauracji. Jej właściciele wykorzystali dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego na adaptację zabytkowego budynku położonego w centrum Lublina na swoją drugą, nową restaurację - Caffe Trybunalska. Środki europejskie wystarczyły też na zakup niezbędnych urządzeń i wyposażenia obiektu. Inwestycja zakłada dodatkowo powstanie 14 miejsc noclegowych (6 pokoi dwuosobowych, 2 pokoje jednoosobowe, w tym 1 dla osób niepełnosprawnych). Aby usprawnić poruszanie się osobom na wózkach inwalidzkich między kondygnacjami, lokal zostanie wyposażony w specjalny dźwig osobowy. Zakończenie wszystkich prac zaplanowano na październik 2012 r.

„Roadshow - na tropie RPO WL" został sfinansowany w całości ze środków przeznaczonych na promocję Regionalnego Programu Operacyjnego.

Utworzony: 03-07-2012 11:24Paweł Florek.
wróć do aktualności »
Twoja opinia
RPOWL na youtube