Polecane wydarzenia

A A A
drukujNajczęściej zadawane pytania (FAQ)

01-07-2009

OŚ 1. Przedsiębiorczość i innowacje / 1.1. Dotacje dla nowopowstałych mikroprzedsiębiorstw

Pytanie:

Witam,
Bardzo proszę o przedstawienie możliwości pozyskania funduszy na zakup lokalu ,terenu pod plac manewrowy oraz pojazdów dla szkoleń.
Prowadzę działalność w branży Szkoły Nauki Jazdy.
Ewentualnie czy istnieją jeszcze środki na dofinansowanie reklam?

Odpowiedź:

Informuję, iż istnieje możliwość uzyskania dofinansowania na zakup lokalu oraz terenu pod plac manewrowy. W zależności od wielkości  przedsiębiorstwa i okresu jego działalności można aplikować do następujących działań:
1)    Działanie 1.1 Dotacje dla nowopowstałych mikroprzedsiębiorstw (mikroprzedsiębiorstwa działające krócej niż 24 miesiące na dzień składania wniosku o dofinansowanie). Minimalna wartość projektu to 21,5 tys. PLN natomiast maksymalna to 8 mln PLN. Maksymalny udział środków UE w wydatkach kwalifikowanych na poziomie projektu wynosi 70%. Nabór wniosków na to działanie przewidziano na marzec 2010 roku.
2)    Działanie 1.2 Dotacje inwestycyjne dla mikroprzedsiębiorstw (mikroprzedsiębiorstwa działające dłużej niż 24 miesiące na dzień składania wniosku o dofinansowanie). Minimalna wartość projektu to 42,5 tys. PLN natomiast maksymalna to 8 mln PLN. Maksymalny udział środków UE w wydatkach kwalifikowanych na poziomie projektu wynosi 70%. Nabór wniosków na to działanie przewidziano na wrzesień 2009 roku.
3)    Działanie 1.3 Dotacje inwestycyjne dla małych i średnich przedsiębiorstw. Minimalna wartość projektu to 143 tys. PLN natomiast maksymalna to 8 mln PLN. Maksymalny udział środków UE w wydatkach kwalifikowanych na poziomie projektu dla małego przedsiębiorstwa wynosi 70% a dla średniego 60%. Nabór wniosków na to działanie ogłoszony zostanie 30 czerwca  2009 roku.
Koszt kwalifikowany w ramach wyżej wymienionych działań RPO WL 2007-2013 stanowią:
1.      Prace przygotowawcze: opracowanie Biznes Planu, dokumentacji technicznej, raportu oddziaływania na środowisko – maksymalny poziom dofinansowania taki jak dla pozostałych kosztów (nie więcej niż 70%).
2.      Zakup prawa własności nieruchomości niezabudowanej do wysokości 10% całkowitych wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem.  
3.      Zakup prawa własności nieruchomości zabudowanej do wysokości 50% całkowitej wartości projektu.
4.      Materiały i roboty budowlane w rozumieniu Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane.
5.      Koszt inspektora nadzoru.
6.      Koszt zakupu (cena zakupu) nowego  środka trwałego (uboczne koszty zakupu środków trwałych są kwalifikowalne w wysokości do 15% wartości kwalifikowalnych kosztów zakupu samego środka trwałego).
7.      Zakup środków transportu – (kwalifikowane są tylko te rodzaje środków transportu, które są wymienione w Wytycznych dla Wnioskodawców)
8.      Zakup używanych środków trwałych (zakup możliwy jedynie przy wykorzystaniu finansowania w formie kredytu inwestycyjnego lub leasingu finansowego).
9.  Zakup wartości niematerialnych i prawnych związanych z transferem technologii drogą nabycia praw patentowych, licencji, know-how, w tym nieopatentowanej wiedzy technicznej.
10.  Raty spłat wartości początkowej nieruchomości zabudowanej, środka trwałego i środka transportu przez korzystającego należnych finansującemu z tytułu umowy leasingu finansowego prowadzącej do przeniesienia własności tych środków na korzystającego, do wysokości wartości początkowej środka trwałego z dnia zawarcia umowy leasingu, poniesione do dnia zakończenia realizacji projektu.
11.  Podatek od towarów i usług (VAT) – wyłącznie w sytuacji, gdy Beneficjentowi, zgodnie
 z obowiązującym ustawodawstwem krajowym, nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego lub ubiegania się o zwrot VAT (Beneficjent nie ma prawnych możliwości).
    Jednocześnie informuję, iż koszt reklamy firmy oraz wytworzonych przez nią produktów nie  jest kosztem kwalifikowanym.
Szczegółowe informacje uzyskać można pod nr telefonu (081) 46 23 831 (812), na stronie internetowej www.lawp.lubelskie.pl oraz w punkcie informacyjnym Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie ul. Graniczna 4.

wróć do FAQ »
Twoja opinia
RPOWL na youtube