Polecane wydarzenia

A A A
drukujNajczęściej zadawane pytania (FAQ)

22-06-2009

OŚ 1. Przedsiębiorczość i innowacje / 1.1. Dotacje dla nowopowstałych mikroprzedsiębiorstw

Pytanie:

Jestem właścicielem firmy (działające od grudnia 2008) zajmującej się organizacją wydarzeń kulturalnych i muzycznych.
Chciałbym wynająć lub zakupić lokal użytkowy do prowadzenia swojej działalności, a także jego wyposażenie w postaci nagłośnienia, oświetlenia, umeblowania oraz remontu. Czy mam szansę na dofinansowanie mojego projektu z funduszy unijnych? Jeśli tak to co powinienem zrobić? Jak opisać i sporządzić wniosek o wsparcie inwestycji? Gdzie powinienem go złożyć? Czy muszę brać udział w konkursie o dofinansowanie? Czy jest obecnie lub w przyszłości organizowany konkurs do którego mógłbym się zakwalifikować?

Odpowiedź:

Istnieje możliwość uzyskania dofinansowania  na działalność związaną z organizacją wydarzeń kulturalnych i muzycznych.
W zależności od rodzaju kodu PKD jaki będzie wpisany do dokumentacji rejestrowej firmy można ubiegać się o środki unijne w ramach następujących działań:
1.Działanie 1.1 Dotacje dla nowopowstałych mikroprzedsiębiorstw (mikroprzedsiębiorstwa działające krócej niż 24 miesiące na dzień składania wniosku o dofinansowanie). Minimalna wartość projektu wynosi 21,5 tys. PLN, a maksymalna wynosi 8 mln PLN. Minimalna wartość wsparcia wynosi 15 tys. PLN i nie może przekroczyć 500 tys. PLN. Maksymalny udział środków UE w wydatkach kwalifikowanych na poziomie projektu wynosi 70%. Nabór wniosków zaplanowano na marzec 2010 r.
2.Działanie 1.5 Dotacje inwestycyjne w dziedzinie turystyki. Beneficjentami tego działania mogą być mikro, małe, średnie a nawet duże przedsiębiorstwa. Minimalna wartość projektu wynosi 143 tys. PLN, a maksymalna wynosi 8 mln PLN. Minimalna wartość wsparcia wynosi 71tys. PLN i nie może przekroczyć 1 mln PLN. Maksymalny udział środków UE w wydatkach kwalifikowanych na poziomie projektu dla mikro i małych przedsiębiorstw wynosi 70% dla średnich przedsiębiorstw wynosi 60% natomiast dla dużych 50%. Nabór wniosków zaplanowano na marzec 2010 r.
Zestawienie rodzajów działalności gospodarczej kwalifikujące się do wsparcia w ramach I Osi Priorytetowej Działania 1.5 Dotacje inwestycyjne w dziedzinie turystyki RPO WL 2007-2013, według kodów PKD 2007 znajduje się na stronie www.lawp.lubelskie.pl w zakładce Do pobrania.
W ramach powyższych działań kosztami kwalifikowanymi mogą być:
1.     Prace przygotowawcze (pomoc de minimis): opracowanie Biznes Planu, dokumentacji technicznej, raportu oddziaływania na środowisko – maksymalny poziom dofinansowania taki jak dla pozostałych kosztów (nie więcej niż 70%) - wydatek kwalifikowany od 1 stycznia 2007 r. 
2.      Zakup prawa własności nieruchomości niezabudowanej do wysokości 10% całkowitych wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem.
3.      Zakup prawa własności nieruchomości zabudowanej do wysokości 50% całkowitej wartości projektu (wydatek kwalifikowany od 1 stycznia 2007 r.)
4.      Materiały i roboty budowlane w rozumieniu Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane.
5.      Prace konserwatorskie i restauratorskie – tylko Działanie 1.5.
6.      Koszt inspektora nadzoru.
7.      Koszt zakupu (cena zakupu) nowego  środka trwałego (uboczne koszty zakupu środków trwałych są kwalifikowalne w wysokości do 15% wartości kwalifikowalnych kosztów zakupu samego środka trwałego).
8.      Zakup środków transportu – (kwalifikowane są tylko te rodzaje środków transportu, które są wymienione w Wytycznych dla Wnioskodawców)
9.      Zakup używanych środków trwałych (zakup możliwy jedynie przy wykorzystaniu finansowania w formie kredytu inwestycyjnego lub leasingu finansowego.
10.  Zakup wartości niematerialnych i prawnych związanych z transferem technologii drogą nabycia praw patentowych, licencji, know-how, w tym nieopatentowanej wiedzy technicznej.
11.  Raty spłat wartości początkowej nieruchomości zabudowanej, środka trwałego i środka transportu przez korzystającego należnych finansującemu z tytułu umowy leasingu finansowego prowadzącej do przeniesienia własności tych środków na korzystającego, do wysokości wartości początkowej środka trwałego z dnia zawarcia umowy leasingu, poniesione do dnia zakończenia realizacji projektu.
12.  Podatek od towarów i usług (VAT) – wyłącznie w sytuacji, gdy Beneficjentowi, zgodnie z obowiązującym ustawodawstwem krajowym, nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego lub ubiegania się o zwrot VAT (Beneficjent nie ma prawnych możliwości.
Dokumenty aplikacyjne (Wniosek o dofinansowanie, Biznes Plan, załączniki) oraz instrukcje ich wypełniania są dostępne na stronie www.lawp.lubelskiepl w zakładce Do pobrania. Dokumenty składa się w siedzibie Lubelskiej Agencji Wspierania przedsiębiorczości w Lublinie przy ul. Granicznej 4 w Lublinie.
Nabór wniosków odbywa się w formie konkursu zamkniętego. Okres pomiędzy jego rozpoczęciem a zakończeniem wynosi 45 dni kalendarzowych.

wróć do FAQ »
Twoja opinia
RPOWL na youtube