Polecane wydarzenia

A A A
drukujNajczęściej zadawane pytania (FAQ)

08-04-2009

OŚ 1. Przedsiębiorczość i innowacje / 1.2. Dotacje inwestycyjne dla mikroprzedsiębiorstw

Pytanie:

Jestem mikroprzedsiębiorcą od 1998 r - prowadzę pracownię zajmującą się projektowaniem nowych oraz modernizacją istniejących sieci wod-kan., oczyszczalni ścieków, ujęć wody, wysypisk śmieci - przygotowaniem całej dokumentacji technicznej tego rodzaju obiektów, zatrudniam 1 pracownika na pełny etat, przychód roczny firmy ok. 300 tys zł ,
Czy mogę pozyskać dotację na unowocześnienie sprzętu komputerowego, zakup nowego wyposażenia (środki trwałe) , zakup programów komputerowych niezbędnych do projektowania i zarządzania firmą?
Czy dotacje są w formie refundacji?
Czy konieczny jest wkład własny środków?

Odpowiedź:

Zgodnie z Linią demarkacyjną pomiędzy Programami Operacyjnymi Polityki Spójności, Wspólnej Polityki Rolnej i Wspólnej Polityki Rybackiej w ramach RPO WL na lata 2007-2013 możliwe będzie wsparcie dla mikroprzedsiębiorstw realizujących inwestycje:

  1. poza obszarami wiejskimi zdefiniowanymi w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 - bez minimalnej wielkości wsparcia, każdy rodzaj działalności gospodarczej,
  2. na obszarach wiejskich zdefiniowanych w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013- w zakresie działalności wykraczającym poza zakres PKD określony w Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 17 lipca 2008 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej w ramach Działania „Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 – bez minimalnej wielkości wsparcia,
  3. na obszarach wiejskich, zdefiniowanych w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013, dla projektów o wartości (kwocie) dofinansowania powyżej 300 tys. PLN.

Prowadząc działalność od 1998 r. można się ubiegać o dofinansowanie z Działania 1.2 Dotacje inwestycyjne dla mikroprzedsiębiorstw. Minimalna wartość projektu wynosi 42,5 tys. PLN, a maksymalna nie może przekroczyć 8 mln PLN. Wartość dofinansowania wynosi od 30 tys. PLN do 1 mln PLN. Maksymalny udział środków UE w wydatkach kwalifikowanych na poziomie projektu wynosi 70%. Nabór wniosków na to działanie przewidziano na wrzesień 2009 roku.

  1. Wykaz wydatków, które mogą być zakwalifikowane do refundacji znajduje się w Wytycznych dla Wnioskodawców na stronie www.lawp.lubelskie.pl.
  2. Formą pomocy publicznej jest refundacja.
  3. Wnioskodawca w momencie składania wniosku aplikacyjnego w części E4 wniosku opisuje jakie będą źródła finansowania projektu przed wypłatą refundacji części poniesionych kosztów. Informacje na temat źródeł finansowania projektu należy podać w każdym przypadku, niezależnie od tego, czy projekt będzie finansowany w całości ze środków własnych Wnioskodawcy, z kredytu czy za pomocą leasingu finansowego.

Jeżeli Wnioskodawca zamierza finansować część lub całość inwestycji w drodze kredytu lub leasingu finansowego to do Umowy o dofinansowanie należy dostarczyć umowę kredytową lub umowę zawarcia leasingu finansowego.
Jednocześnie informuję, że w przypadku gdy realizacja projektu podzielona jest na etapy, umożliwia ona Wnioskodawcy, w ramach płatności pośredniej, refundację poniesionych wydatków w części proporcjonalnej do kwoty zawartej w umowie o dofinansowanie dla zamkniętych etapów (zakończonych części projektu). Oznacza to, że w tej sytuacji nie będzie konieczności zabezpieczenia 100% środków finansowych na realizację projektu. Ten przywilej będzie dotyczył projektów realizowanych w dłuższym okresie czasu, co najmniej półrocznym (należy złożyć w trakcie realizacji projektu co najmniej jeden wniosek o płatność pośrednią).
Więcej informacji można uzyskać w Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie pod nr tel. 081 46 23 812 lub 081 46 23 831.

wróć do FAQ »
Twoja opinia
RPOWL na youtube