Polecane wydarzenia

A A A
drukujSzkolenia i konferencje

Wspólny głos regionów Polski Wschodniej ws. przyszłej polityki regionalnej

02-09-2010 / Konferencja

Data ostatniej modyfikacji: 14-09-2010

Status naboru: Zrealizowane

2 września 2010 r. w Departamencie Strategii i Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego odbyło się kolejne robocze spotkanie dyrektorów oraz pracowników departamentów odpowiedzialnych za politykę regionalną w województwach Polski Wschodniej: lubelskim, podlaskim, podkarpackim, świętokrzyskim oraz warmińsko-mazurskim.

Podczas spotkana omówione zostały kwestie, w których ważny jest wspólny głos całego makroregionu. Wypracowano m.in. wspólne stanowisko w sprawie aktualizacji kluczowego dokumentu strategicznego - Strategii Rozwoju Społeczno-Gospodarczego Polski Wschodniej do roku 2020 oraz perspektyw opracowania Programu Operacyjnego dla Polski Wschodniej w nowym okresie programowania 2014-2020. Istotnym punktem obrad, było omówienie koncepcji wspólnego zaangażowania się w prace nad przyszłoroczną prezydencją Polski w Radzie Europy, w szczególności w przygotowanie seminarium nt. regionów peryferyjnych. Ze wstępnych ustaleń wynika, iż takie seminarium odbędzie się w Lublinie. W tym kontekście dyskutowano również nad możliwością wystawienia wspólnego stoiska promocyjnego regionów Polski Wschodniej oraz zaangażowania do współpracy Domu Polski Wschodniej w Brukseli. Ponadto przedstawiciele województw podzielili się doświadczeniami w zakresie aktualizacji strategii regionalnych, które będą podstawą dla wdrażania programów pomocowych Unii Europejskiej po 2013 r. oraz sposobem wdrażania ustaleń wynikających z Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego (KSRR).

Konkretnym przejawem współpracy województw Polski Wschodniej jest przygotowanie projektów do Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej w obszarze tworzenia polityki rozwoju regionalnego. Odpowiednie aplikacje zostaną złożone po ogłoszeniu przez PARP konkursu z działania 1.4. Promocja i współpraca. Realizacja projektów pozwoli na opracowanie niezbędnych samorządom analiz, a przede wszystkim umożliwi przygotowanie i wdrożenie systemu stałej współpracy pięciu województw.

Ostatnia modyfikacja przez — Paweł Florek.
wróć do szkoleń i konferencji »
Twoja opinia
RPOWL na youtube