Dobiegły końca konsultacje społeczne Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020. W ciągu 97 dni do Urzędu Marszałkowskiego wpłynęło 520 uwag do dokumentu od 115 osób i instytucji.
Zarząd Województwa podzielił je na dwa etapy. Pierwszy zorganizowano na przełomie lipca i sierpnia. W tym czasie odebraliśmy 65 formularzy i 17 pism z ponad 150 wnioskami. Każdy, kto wtedy nie zdążył wypowiedzieć się na temat RPO 2014-2020, miał na to jeszcze jedną szansę.
Druga odsłona konsultacji wystartowała na początku października i właśnie dobiegła końca. Tym razem otrzymaliśmy 370 propozycji zmian do projektu programu. Dodatkowo Urząd Marszałkowski zorganizował 11 spotkań, poświęconych przyszłemu Regionalnemu Programowi Operacyjnemu. Konferencje objęły wszystkie powiaty z regionu. Odbyły się w 11 miejscach: Urzędowie, Głusku, Nieliszu, Ludwinie, Biłgoraju, Łaszczowie, Żyrzynie, Rudej Hucie, Borkach, Milanowie oraz Lublinie. Uczestniczyło w nich blisko 900 osób.
W konsultacjach mógł wziąć udział każdy zainteresowany. - Do zapoznania się z treścią nowego Regionalnego Programu Operacyjnego i zgłaszania uwag oraz opinii na jego temat zaprosiliśmy w szczególności przedsiębiorców, samorządy lokalne, przedstawicieli administracji i środowiska akademickiego, a także organizacje pożytku publicznego - podkreśla Marszałek Krzysztof Hetman, który osobiście zaangażował się w konsultacje i podróżował po Lubelszczyźnie rozmawiając o kształcie RPO 2014-2020 z jej mieszkańcami.
Uwagi do projektu RPO zostaną teraz szczegółowo przeanalizowane. Jeśli okażą się zasadne, zostaną wzięte pod uwagę w dalszych pracach nad ostateczną wersją przyszłego Regionalnego Programu Operacyjnego.
W sumie czas przewidziany na konsultacje społeczne nowego programu to 97 dni, czyli ponad 3 miesiące (I etap: 46 dni; II etap: 51 dni). Tym samym jest on dłuższy o 62 dni od ustawowego terminu konsultacji, który wynosi 35 dni.
Portal finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013