Pogoda za oknem nie zachęca do wycieczek. O tej porze roku nie zobaczymy też wielu atrakcji turystycznych w regionie. Ale to tylko pozory. Dzięki wirtualnemu spacerowi po projektach dofinansowanych z Regionalnego Programu Operacyjnego możemy zwiedzać znane, ciekawe i tajemnicze zakątki województwa lubelskiego nie wychodząc z domu. W ich odnowieniu, stworzeniu, czy budowie pomogły środki z Unii Europejskiej.
Gdy w Brukseli toczą się rozmowy nt. przyszłości polityki spójności, w województwie korzystamy jeszcze z unijnego budżetu na lata 2007-2013. Rozdysponowaliśmy już ponad 90% z 1,193 mld euro, które trafiły na Lubelszczyznę w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Z tych funduszy udało się sfinansować 1 440 różnych inwestycji w całym regionie. Teraz kilkunastu z nich możemy przyjrzeć się bliżej. Wystarczy komputer z dostępem do Internetu.
Klikając w www.rpo.lubelskie.pl/wirtualnyspacer rozpoczniemy wirtualną wycieczkę po projektach wspartych z RPO. Zwiedzimy Muzeum na Zamku w Lublinie, gdzie obok sal wystawowych, możemy uchylić drzwi do pracowni konserwatorskich, na co dzień niedostępnych dla turystów. Odwiedzimy „Piwnicę pod Fortuną", Archikatedrę Lubelską oraz Centrum Dyspozycji Mocy lubelskiego MPK. W krótkim czasie przenosimy się do nowej biblioteki głównej Uniwersytetu Przyrodniczego lub klasztoru pobrygidkowskiego. Zaglądamy też do Zamościa, gdzie obok znanych zabytków możemy udać się na spacer po jedynym w Polsce Wschodniej ogrodzie zoologicznym, przejść trasą turystyczną w podziemiach Oficyn Ratusza oraz obejrzeć ciekawie zaprojektowane Centrum Kultury Filmowej.
Do wejścia w swoje skromne progi zapraszają również Goci z Masłomęcza pod Hrubieszowem. Plemię odsłania przed nami wnętrze gockiej chaty. Będąc blisko Hrubieszowa w ciągu kilku sekund możemy przenieść się do tamtejszego szpitala i zobaczyć nowoczesny sprzęt medyczny, wykorzystywany do leczenia i ratowania życia.
Szpital to nie jedyne nietypowe miejsce, które spotkamy na trasie wirtualnej wędrówki. Bez biletu możemy wejść do trolejbusu i z perspektywy kierowcy lub pasażera zwiedzać jego wnętrze. Podobne możliwości oferuje wizyta w wagonie oraz lokomotywie Nadwiślańskiej Kolejki Wąskotorowej na stacji w Karczmiskach, gdzie czeka na nas otwarte 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu muzeum kolejnictwa.
Większość wirtualnych spacerów ogranicza się jedynie do klasycznego zwiedzania. Wycieczka po projektach Regionalnego Programu Operacyjnego jest znacznie ciekawsza. Wszystkie panoramy możemy obejrzeć w kolorze, czarno-bieli oraz sepii lub zmienić ich jakość z HD na SD i odwrotnie. Nowością jest możliwość wysłania e-pocztówki z dowolnie wybranego miejsca, które aktualnie oglądamy, pobrania specjalnego wygaszacza ekranu oraz nocnego zwiedzania niektórych inwestycji. Każdy z projektów posiada krótki opis (w czterech wersjach językowych do wyboru), czytany przez lektora oraz własny podkład dźwiękowy. Jeśli wolimy spacerować w ciszy, głos lektora i melodię w tle możemy wyłączyć w dowolnym momencie. W lepszej nawigacji pomaga mapa z zaznaczoną lokalizacją, w której się znajdujemy oraz pobliskimi miejscami, do których możemy się udać. Mapa pokazuje również pozycję geograficzną każdej panoramy. Dodatkowo zwiedzający mają do dyspozycji indeks panoram oraz galerię zdjęć.
Prawdziwą gratką są gigapanoramy, czyli ogromne zdjęcia, dzięki którym widz może dostrzec więcej szczegółów oglądanych obiektów. Bardzo duże zbliżenie wnętrza Kaplicy Trójcy Świętej oraz obrazu „Unia Lubelska", autorstwa Jana Matejki, odsłoni przed nami wiele tajemnic tych dzieł, których nie zobaczymy gołym okiem.
Ale to nie koniec. Osoby, które wybiorą się na spacer z Regionalnym Programem Operacyjnym będą mogły z bliska obejrzeć wybrane eksponaty Muzeum na Zamku w Lublinie, Muzeum Zamojskiego, „Piwnicy pod Fortuną" oraz Gotanii. W perspektywie 3D przedstawione zostały, m.in. kula armatnia, Chrystus Frasobliwy, berło Akademii Zamojskiej, moździerz wiwatowy z VIII w., maska hańby oraz rekonstrukcja stroju gockiego wojownika.
W przyszłym roku planujemy aktualizację internetowej wycieczki. Pojawią się w niej nowe projekty, wersje językowe oraz funkcje.
Mapa projektów po liftingu
Urząd Marszałkowski odświeżył również wygląd Mapy projektów dofinansowanych z RPO. Po wejściu na www.mapa.rpo.lubelskie.pl otrzymamy najświeższe dane dotyczące wykorzystania dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego w województwie lubelskim.
W łatwy sposób możemy sprawdzić jak nasza gmina, czy powiat radzą sobie z wykorzystaniem unijnych dotacji. Ile złożyły wniosków, a ile z nich wygrało konkurs i otrzymało wsparcie. Mapa oferuje dostęp do podstawowych informacji o wszystkich projektach realizowanych z RPO, opisów niektórych inwestycji oraz galerii zdjęć.
Ciekawostką jest mapa Google, na której wyświetlają się dane o liczbie projektów realizowanych przez poszczególne miasta i gminy wraz ze wskazaniem obszaru RPO, z którego zostały dofinansowanie: przedsiębiorczość, innowacje, rewitalizacja, transport, kultura i turystyka, środowisko i energia odnawialna, informatyzacja oraz infrastruktura społeczna (dotacje dla szkół, szpitali, uniwersytetów).
Portal finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013