Sukcesem zakończyły się negocjacje władz województwa z Komisją Europejską na temat podziału dodatkowych funduszy z Krajowej Rezerwy Wykonania i dostosowania technicznego. Komisja zaakceptowała wszystkie propozycje Zarządu Województwa. W efekcie z 37 mln euro, które trafiły do naszego regionu, będą mogli skorzystać przedsiębiorcy i samorządy. Najwięcej środków przeznaczono na energię odnawialną.
Przypomnijmy. Dzięki sprawnemu wydatkowaniu funduszy europejskich z Regionalnego Programu Operacyjnego województwo lubelskie otrzymało ponad 21,6 mln euro z Krajowej Rezerwy Wykonania (KRW). Do regionu trafiło też 10,5 mln euro z tzw. dostosowania technicznego oraz 4,85 mln euro przekazane przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego dla gminy Wilków, na likwidację skutków powodzi. W sumie budżet programu powiększył się o blisko 37 mln euro. Do rozporządzania tymi środkami, potrzebna była zgoda Komisji Europejskiej.
Trwające kilka miesięcy negocjacje zakończyły się w 14 grudnia 2011 r. Komisja Europejska przyjęła wszystkie propozycje podziału bonusów finansowych z KRW i dostosowania technicznego, zgłoszone przez Zarząd Województwa.
Kolejnym ważnym punktem rozmów z Komisją Europejską było uzyskanie zgody na przesunięcie pieniędzy wewnątrz RPO (tzw. realokacje). Polega ono na transferze środków np. z obszarów, w których zainteresowanie dotacjami było mniejsze do tych, w których popyt na fundusze był bardzo wysoki, ale ze względu na ograniczoną ilość pieniędzy udało się wesprzeć w ich ramach tylko część projektów. Przykładem może być konkurs dotyczący infrastruktury szkolnej i sportowej (działanie 8.2), adresowany do szkół i samorządów, w którym unijną pomoc otrzymało jedynie 40 inwestycji z 147 projektów ocenionych pozytywnie. Możliwość przesuwania funduszy wewnątrz programu umożliwiło przekazanie na infrastrukturę szkolną i sportową 5,64 mln euro z działania 7.1 Infrastruktura kultury i turystyki (środki pochodzą z oszczędności poprzetargowych, różnic kursu złotego i euro oraz z puli pieniędzy, która nie została wykorzystana w konkursach organizowanych z tego działania).
Na wsparciu projektów związanych z remontem szkół oraz budową boisk i sal sportowych zależało szczególnie Zarządowi Województwa, bowiem potrzeby w tym zakresie w naszym regionie są ogromne. Szacuje się je na 14 mld zł. Od początku rozmów z Komisją Europejską było wiadomo, że dotowanie tych inwestycji ze środków KRW i dostosowania technicznego będzie niemożliwe, ponieważ KE i Ministerstwo Rozwoju Regionalnego sprzeciwiały się przekazaniu „ekstra funduszy" na nowe baseny, sale gimnastyczne, ścieżki rowerowe, budowę dróg lokalnych (gminnych i powiatowych) oraz rewitalizację. Dotyczyło to wszystkich programów regionalnych. Wyjściem z sytuacji okazał się więc transfer środków wewnątrz RPO WL.
Z tej możliwości skorzystano również m.in. w przypadku przeniesienia 10,21 mln euro z działań 1.7 Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw przez doradztwo i 2.2 Regionalna infrastruktura B+R (Badania + Rozwój) do działania 1.3 Dotacje inwestycyjne dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz 4,3 mln euro z działania 7.3 Współpraca międzyregionalna do działania 6.1 Ochrona i kształtowanie środowiska.
Pozyskane fundusze z KRW i dostosowania technicznego Zarząd Województwa chce przeznaczyć na nowe konkursy oraz dofinansowanie projektów z list rezerwowych.
Specjalną pulę środków, która zasiliła budżet RPO, otrzyma też gmina Wilków, poszkodowana przez powódź z 2010 r. Na niwelowanie skutków tego kataklizmu resort rozwoju regionalnego przeznaczył w skali kraju 50 mln euro. Wilków uzyskał 4,85 mln euro, jako jedyny samorząd z województwa lubelskiego. Dzięki nim uda się sfinansować 3 projekty „popowodziowe":
Aby szybciej przekazać gminie fundusze, władze regionu postanowiły włączyć te inwestycje do grona projektów kluczowych Regionalnego Programu Operacyjnego (aktualnie trwają konsultacje społeczne projektów popowodziowych - Zobacz więcej). Na takie rozwiązanie zgodziła się Komisja Europejska.
Uruchomienie pozyskanych przez województwo 37 mln euro będzie możliwe dopiero po zmianie Kontraktu Wojewódzkiego oraz uchwały rządu z 2007 r. określającej warunki dofinansowania Regionalnego Programu Operacyjnego. Zmianą tych dokumentów zajmie się Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Natomiast Urząd Marszałkowski pracuje już nad wprowadzeniem w życie wszystkich zmian wynegocjowanych z Komisją Europejską.
Portal finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013