Polecane wydarzenia

A A A
drukujAktualności

Konkurs plastyczny o RPO. Nagrodą interaktywna tablica

16-06-2011

Urząd Marszałkowski zorganizuje w tym roku konkurs plastyczny dla szkół podstawowych. Przez zabawę dzieci będą mogły lepiej poznać Regionalny Program Operacyjny. Najlepsze placówki otrzymają interaktywne tablice i projektory multimedialne.

W nowoczesne zestawy edukacyjne urząd chciałby wyposażyć jedną szkołę podstawową w każdej gminie województwa lubelskiego.  Łącznie ma być ich 213. Pierwsze 40 sztuk zostanie kupionych jeszcze w tym roku. Pozostałe do końca 2012 r. Możliwości i zalety sprzętu zademonstrowano wczoraj w XXIII Liceum Ogólnokształcącym w Lublinie.

Zestaw składa się z interaktywnej tablicy, projektora multimedialnego oraz niezbędnego oprogramowania. Urządzeń nie wystarczy jednak dla wszystkich podstawówek w danej gminie. Dlatego o tym, która szkoła będzie mogła z nich skorzystać zdecydują wyniki konkursu plastycznego dla uczniów. Konkurs ma być okazją do promocji Regionalnego Programu Operacyjnego i sposobem na zwiększenie wiedzy o funduszach europejskich wśród najmłodszych mieszkańców regionu.

- Środki na promocję RPO posiada każde województwo. Wykorzystujemy je na wiele sposobów m.in. organizację wydarzeń adresowanych do dzieci i młodzieży. W poprzednim roku uruchomiliśmy lodowisko na Placu Litewskim oraz przygotowaliśmy wiele gier i zabaw dla najmłodszych. Teraz przyszedł czas na konkurs plastyczny, dzięki któremu do szkół na Lubelszczyźnie zawita multimedialny sprzęt na miarę XXI wieku - przekonywał Krzysztof Hetman, marszałek województwa lubelskiego.

Zadaniem będzie stworzenie plakatu prezentującego efekty wykorzystania unijnych dotacji na Lubelszczyźnie. Forma jest dowolna. Można go namalować, naszkicować, zrobić wycinankę lub kompozycję z gotowych zdjęć. Prace oceni jury złożone z osób posiadających wykształcenie i kwalifikacje plastyczne. Obok nagrody głównej, przeznaczonej dla zwycięskiej szkoły, przewidziano również niespodzianki dla autorów najlepszych prac oraz pozostałych dzieci biorących udział w zabawie. Planowana jest także wystawa wyróżnionych plakatów w 5. największych miastach województwa (Białej Podlaskiej, Chełmie, Lublinie, Puławach i Zamościu).

40 gmin, które otrzyma zestawy w 2011 r. wybrano na podstawie dochodu przypadającego na 1 mieszkańca oraz wyników egzaminu sześcioklasistów i testu gimnazjalnego. - Wytypowaliśmy samorządy z najniższym dochodem na osobę oraz najsłabszymi wynikami z egzaminów szkolnych. Dane pochodziły z Głównego Urzędu Statystycznego i Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie - podkreślał Bogdan Kawałko, dyrektor Departamentu Strategii i Rozwoju Regionalnego.

Lekcje z tablicą interaktywną to przyjemność. Nie tylko dla uczniów. Na zdjęciu Robert Śnieg, nauczyciel fizyki z XXIII LO w Lublinie

Interaktywne tablice i projektory mają pomóc w podniesieniu jakości i poziomu kształcenia oraz trafić do najbiedniejszych samorządów, których nie stać na zakup takich urządzeń. Ułatwią również dostęp do nowych technologii dzieciom z mniejszych miejscowości. - Taki sprzęt powinien być w każdej szkole. Dzięki niemu lekcje są urozmaicone i bardziej atrakcyjne. Na tablicy możemy np. rysować figury geometryczne wirtualnymi przyborami, wyświetlać mapy, prezentacje i filmy, pisać specjalnym długopisem oraz przeglądać strony internetowe. Dane rejestrowane są w pamięci komputera. Po zajęciach można je skopiować na pendriva i zabrać do domu - opisywał Robert Śnieg, nauczyciel fizyki z XXIII LO, w którym działa kilka nowoczesnych tablic.  

Konkurs jest pilotażowym projektem. Jeśli jego formuła sprawdzi się, będzie kontynuowany także w przyszłym roku. Zwycięskie szkoły otrzymają pozostałe 173 tablice i projektory, które urząd planuje kupić w 2012 r. Środki na przeprowadzenie tegorocznej edycji konkursu, łącznie z zakupem 40. zestawów edukacyjnych i pozostałych nagród pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego oraz budżetu województwa.

- Realizujemy marzenia dzieci, które nie ukrywajmy są także marzeniami nas, dorosłych. Sam chciałbym uczyć się, korzystając z interaktywnej tablicy. W wielu miejscach na świecie jest ona standardem, na Lubelszczyźnie, szczególnie w gminach wiejskich, to wciąż nowość - zakończył K. Hetman.

Utworzony: 16-06-2011 15:27Paweł Florek.
wróć do aktualności »
Twoja opinia
RPOWL na youtube