Polecane wydarzenia

A A A
drukujAktualności

Gotowi do negocjacji

19-05-2011

Komitet Monitorujący RPO zaakceptował propozycje podziału dodatkowych środków unijnych w Regionalnym Programie Operacyjnym. Chodzi m.in. 21,6 mln euro nagrody z Krajowej Rezerwy Wykonania. Czy wejdą w życie okaże się pod koniec roku, kiedy zakończą się negocjacje z Komisją Europejską.

Dzięki sprawnemu wydawaniu środków europejskich z Regionalnego Programu Operacyjnego otrzymaliśmy ponad 21,6 mln euro z Krajowej Rezerwy Wykonania. Do naszego regionu trafiło także 10,5 mln euro z tzw. dostosowania technicznego oraz 4,85 mln euro przekazane przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego na niwelowanie skutków powodzi w gminie Wilków. Aby podzielić te fundusze i włączyć je do budżetu RPO potrzebna jest zgoda Komisji Europejskiej.

- Ponowna analiza programu umożliwi jego dostosowanie do aktualnych potrzeb województwa oraz zmieniających się przepisów prawa. Jest konieczna również z punktu widzenia wprowadzenia dodatkowych środków do RPO. W sumie to niemal 37 mln euro - mówi Bogdan Kawałko, dyrektor Departamentu Strategii i Rozwoju Regionalnego.

Przyjęcie przez Komitet Monitorujący planu podziału funduszy z KRW i dostosowania technicznego oraz przeniesienie środków z działań, które cieszyły się mniejszym zainteresowaniem do tych, gdzie popyt na dotacje jest bardzo wysoki, otwiera drogę do dalszych negocjacji z Komisją Europejską. - Odbyliśmy już dwie rundy spotkań zarówno z KE, jak i MRR. Decyzja Komitetu daje nam zielone światło do prowadzenia kolejnych rozmów. Teraz musimy przekonać Komisję do naszych propozycji - zaznacza B. Kawałko.

Gdzie trafi bonus z Krajowej Rezerwy Wykonania okaże się za kilka miesięcy, tuż po zakończeniu renegocjacji. Przyjęty przez Zarząd Województwa Lubelskiego projekt rozdysponowania tych środków zakłada, że po unijną pomoc będą mogli sięgnąć zarówno przedsiębiorcy, jak i samorządy.

Kto konkretnie otrzyma wsparcie? Resort rozwoju regionalnego i Komisja chcą żeby pieniądze z KRW zasiliły tzw. kategorie lizbońskie, czyli infrastrukturę transportową (drogi wojewódzkie), transport miejski, innowacyjność, energetykę (gł. odnawialne źródła energii) oraz infrastrukturę społeczeństwa informacyjnego.

Wiadomo również, że KE i MRR nie są zwolennikami przekazania "ekstra funduszy" na nowe baseny, sale gimnastyczne, ścieżki rowerowe, budowę i modernizację dróg gminnych i powiatowych oraz rewitalizację. Istnieją jednak szanse na dofinansowanie choćby infrastruktury szkolnej i sportowej. - Ogromne potrzeby regionu w tym zakresie, sięgające 14 mld zł, skłoniły władze województwa do przekazania na ten cel  blisko 12,5 mln euro. Komitet Monitorujący zgodził się na takie rozwiązanie. Teraz wszystko zależy od stanowiska Komisji Europejskiej - podkreśla Marek Kowalski, zastępca dyrektora DSiRR.

Pod koniec 2011 r. będzie wiadomo, czy wprowadzone do RPO zmiany i korekty zyskają aprobatę Komisji Europejskiej. Od decyzji KE uzależnione będzie gdzie dokładnie trafią środki z Krajowej Rezerwy Wykonania i dostosowania technicznego, kto będzie mógł się o nie starać oraz w jaki sposób zostaną rozdysponowane. Możliwe scenariusze to ogłoszenie nowych konkursów lub dofinansowanie projektów z list rezerwowych.

Projekt zmian w Regionalnym Programie Operacyjnym, zaakceptowany przez Komitet Monitorujący RPO został opublikowany na stronie www.rpo.lubelskie.pl w zakładce „Przegląd i renegocjacje RPO".

Utworzony: 19-05-2011 14:30Paweł Florek.
wróć do aktualności »
Twoja opinia
RPOWL na youtube