Polecane wydarzenia

A A A
drukujAktualności

Komitet Monitorujący RPO na nowo

18-01-2011

Komitet Monitorujący Regionalny Program Operacyjny Województwa Lubelskiego wznowił prace. Pierwsze w 2011 r. posiedzenie KM RPO odbyło się 17 stycznia. Z nowym przewodniczącym i w zmienionym składzie Komitet zdecydował o przesunięciu funduszy na inwestycje w infrastrukturę uczelni wyższych oraz pomoc społeczną.

Komitet Monitorujący RPO to specjalne, 29 osobowe gremium, złożone z przedstawicieli samorządów, członków administracji rządowej, partnerów społeczno - gospodarczych, organizacji pozarządowych, uczelni wyższych i kościoła, które czuwa nad prawidłowym wykorzystaniem funduszy unijnych w Regionalnym Programie Operacyjnym. Odpowiada m.in. za zatwierdzanie kryteriów według, których przyznawane są unijne dotacje, ocenia także postępy programu.

Po raz pierwszy w 2011 r. Komitet obradował 17 stycznia. Na jego czele stanął Krzysztof Hetman, marszałek województwa lubelskiego. Zastępcą przewodniczącego został Bogdan Kawałko, dyrektor Departamentu Strategii i Rozwoju Regionalnego. Ponadto w składzie KM RPO znalazło się 8 nowych osób.

Komitet Monitorujący zajął się m.in. realokacją środków w RPO. Realokacja, czyli przesunięcie funduszy w wewnątrz programu, pozwala na przeniesienie pieniędzy z obszarów, gdzie zainteresowanie dotacjami jest mniejsze, do tych, w których popyt na środki europejskie jest wysoki. W jednomyślnym głosowaniu członkowie KM RPO zgodzili się na przeznaczenie ponad 1 mln euro na inwestycje w infrastrukturę szkół wyższych (działanie 8.1) oraz prawie 112 tys. euro na pomoc społeczną (działanie 8.4).

Wiele uwagi poświęcono osiągnięciom RPO i planom na 2011 r. - W bieżącym roku chcemy wprowadzić kilka kolejnych usprawnień do naszego programu. Skrócimy czas oceny formalnej wniosków, zmniejszymy także liczbę załączników wymaganych do wniosku o płatność. Ogłosimy ponadto III edycję konkursu „Eurolider Lubelskiego", promującego najlepszych beneficjentów RPO - zapowiedział Bogdan Kawałko, dyrektor DSiRR.

Obok ułatwień pojawią się również ograniczenia, które mają zdyscyplinować beneficjentów do wywiązywania się z podpisanych umów. Dotychczas największym problemem było nieuzasadnione opóźnianie realizacji projektów. Teraz ma się to zmienić. Rozwiązaniem będzie „czarna lista". - Z naszych wyliczeń wynika, że do listopada ubiegłego roku ok. 60% umów zawartych w Regionalnym Programie Operacyjnym nie było realizowanych w terminie, zgodnie z harmonogramem. W przypadku takich sytuacji będziemy reagować zdecydowanie. Zaczynamy od publikacji „czarnej listy", na której znajdą się beneficjenci odwlekający wykonanie swoich projektów. Lista pojawi się na stronach internetowych urzędu jeszcze w tym miesiącu. Niewykluczone, że kolejnym krokiem będzie odebranie możliwości skorzystania z zaliczek - podkreślał Krzysztof Hetman, marszałek województwa.

Spotkanie zakończyło się przedstawieniem harmonogramu prac nad planowaną na połowę roku renegocjacją Regionalnego Programu Operacyjnego z Komisją Europejską. - Renegocjacja, to nic innego jak przegląd RPO, który umożliwi dostosowanie programu do aktualnych potrzeb i możliwości naszego województwa. Pamiętajmy, że Komisja Europejska zatwierdziła nasze RPO w 2007 r. Przez ostatnie 3 lata wiele się zmieniło, choćby przepisy prawa. Dlatego konieczne jest wprowadzenie niezbędnych zmian, które wymagają akceptacji KE - zaznaczył Marek Kowalski, zastępca dyrektora DSiRR.

Utworzony: 18-01-2011 13:08Paweł Florek.
wróć do aktualności »
Twoja opinia
RPOWL na youtube