Warsztaty eksperckie w Lublinie zostały zorganizowane przez Miasto Lublin we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubelskiego oraz “Forum Rewitalizacji” – polskim stowarzyszeniem skupiającym osoby oraz miasta zaangażowane w procesy rewitalizacyjne. Warsztaty związane są z projektem „HerO” (Heritage as Opportunity – Dziedzictwo jako Szansa), organizowanym w ramach programu URBACT II, którego partnerem jest Miasto Lublin, a w którego prace jest zaangażowany także Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego jako Instytucja Zarządzająca RPO WL.
Uczestnikami spotkania byli przedstawiciele miast historycznych: Regensburg (Niemcy), Graz (Austria), Liverpool (Wielka Brytania), Łódź, Poznań, Sighisoara (Rumunia), Szczecin, Valetta (Malta),Wilno (Litwa), Warszawa, Zamość oraz Lublin. Podczas konferencji dyskutowano o działalności kulturalnej w miastach historycznych oraz roli, jaką odgrywa ona w lokalnych zintegrowanych strategiach zarządzania. Prelegenci oraz uczestnicy odnosili się do kwestii dotyczących renowacji historycznych budynków, a także konserwacji miejskiego krajobrazu historycznego, ale zwracali też uwagę na role tzw. „miękkich” inicjatyw oraz projektów, które sprawiają, że historyczne miejsca wciąż tętnią życiem i stają się atrakcyjnymi lokalizacjami, w których coraz więcej osób chce żyć, pracować oraz inwestować. Dodatkowo część partnerów projektu HerO (Graz, Liverpool oraz Wilno) przedstawiło swoje doświadczenia związane z projektem „Europejska Stolica Kultury”, co było szczególnie interesujące w związku z faktem ubiegania się przez Miasto Lublin o ten tytuł w 2016 roku.
W trakcie trwania konferencji na Starym Mieście w Lublinie odbywał się "Festiwal Smaków". Ponadto uczestnicy konferencji mieli okazję zobaczyć „na żywo” miejsca nierozerwalnie związane z działalnością kulturalną i mogli uczestniczyć w następujących wycieczkach:
• Wycieczka dookoła historycznego centrum Lublina i zaprezentowanie obszaru objętego projektem, jego atutów oraz wyzwań;
• Pałac w Kozłówce - Ta osiemnastowieczna rezydencja rodziny Zamoyskich, jednej z najpotężniejszych rodzin Rzeczypospolitej Obojga Narodów jest jednym z nielicznych kompleksów tego rodzaju, które przetrwały do naszych czasów, z doskonale zachowanymi wnętrzami i sprzętem. Po II wojnie światowej pałac był używany jako magazyn Muzeum Narodowego – obecnie na terenie kompleksu pałacowego znajduje się muzeum socrealizmu. Muzeum Zamoyskich jest jedną z głównych atrakcji regionu lubelskiego. Porozumienie zawarte między potomkami byłych właścicieli a Samorządem Województwa pozwala na dalsze użytkowanie rezydencji przez muzeum, a ponadto umożliwia członkom rodziny Zamoyskich odwiedzanie posiadłości, gdzie czekają na nich specjalne apartamenty.
• Wizyta w klasztorze Dominikanów – kompleks o ogromnej wartości historycznej, zaniedbany przez wiele lat, gdzie projekt dotyczący renowacji połączony jest z szeroką gamą działań socjalnych, edukacyjnych i kulturalnych.
• Wizyta w budynku przy ul. Rynek 8 – przedstawienie kompleksowego charakteru renowacji, kiedy poszczególne warstwy konstrukcyjne odnoszą się do różnych okresów historycznych. Galeria połączona z biurem promocji miasta pozwala na zaprezentowanie historycznych walorów budynku (polichromie z XV wieku) wraz ze współczesną działalnością
• Wizyta w kaplicy Świętej Trójcy z freskami bizantyjsko-ruskimi pochodzącymi z XV w. jest doskonałym przykładem mieszania się kultur.
• Wycieczka po miejscach zarządzanych przez Centrum “Brama Grodzka – Teatr NN” ze szczegółowym opisem aktywności Centrum, takich jak upamiętnienie dziedzictwa żydowskiego oraz historii Żydów (Brama Grodzka), historii Lublina (trasa podziemna z wystawą w piwnicach), historii drukarstwa (z uwzględnieniem podziemnych drukarni działających od początku lat 70-tych XX w.)
• Wizyta na Wieży Trynitarskiej – muzeum Archidiecezji Lubelskiej, z możliwością zobaczenia kompleksu miasta z “lotu ptaka”.
Portal finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013