Polecane wydarzenia

A A A
drukujNajczęściej zadawane pytania (FAQ)

21-05-2012

OŚ 1. Przedsiębiorczość i innowacje / 1.2. Dotacje inwestycyjne dla mikroprzedsiębiorstw

Pytanie:

Witam,
Nasza firma jest mikroprzedsiębiorstwem prowadzącym działalność 7 lat w branży transportowej (PKD 6024B).
Pytanie 1: Czy dofinansowanie w ramach 1.2 RPO przewiduje zakup maszyn budowlanych lub środków transportu (samochody ciężarowe, naczepy, ciągniki siodłowe)?
Pytanie 2: Czy dofinansowaniem można objąć zakup działki z przeznaczeniem na wykonywanie działalności gospodarczej (Baza parkingowa, warsztatowa, punkt handlowy)?
Pytanie 3: Czy dofinansowanie obejmie rozszerzenie zakresu prowadzonej działalności gospodarczej (np. założenie sklepu, stacji paliw)
Pytanie 4: Czy można wyposażyć/doposażyć warsztat dla naprawy samochodów?
Dodatkową informacją może być to, że nasza firma nigdy nie korzystała z dofinansowania z UE.

Odpowiedź:

Podany kod PKD 60.24.B (Transport drogowych towarów pojazdami uniwersalnymi) co do zasady kwalifikuje się do wsparcia w ramach RPO WL 2007-2013 jak i istnieje możliwość uzyskania dofinansowania z Działania 1.2 Dotacje inwestycyjne dla mikroprzedsiębiorstw.
Jednocześnie zgodnie z Pana do LAWP informujemy, że:
1. Przedsiębiorstwa posiadające przychody z działalności transportowej mogą ubiegać się o dofinansowanie w wysokości maksymalnie 50% kosztów kwalifikowanych. Należy również pamiętać, że zakup środka transportu jest wydatkiem kwalifikowanym w przypadku Wnioskodawcy, którego przedmiotem działalności gospodarczej nie jest świadczenie usług transportowych.
Wykaz kosztów kwalifikowanych i niekwalifikowanych w ramach I i II Osi Priorytetowej RPO WL 2007-2013 znajduje się w Wytycznych dla Wnioskodawców na stronie internetowej www.lawp.eu. Ponadto zakup maszyn budowlanych może stanowić koszt kwalifikowany.
2. Zakup prawa własności nieruchomości gruntowej niezabudowanej (grunt) jest wydatkiem kwalifikowanym do wysokości 10% całkowitych wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem. Wydatek taki będzie również kwalifikowany wówczas, kiedy nieruchomość została nabyta nie wcześniej niż na 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie.
3. Działalność związana z prowadzeniem sprzedaży (założenie sklepu, stacja paliw) nie uzyska wsparcia w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013, gdyż handel hurtowy i detaliczny jest wyłączony z dofinansowania. Spis kodów PKD wyłączonych ze wsparcia znajduje się na stronie internetowej www.lawp.eu w zakładce Dokumenty programowe - Dokumenty RPO WL.
4. Jednocześnie co do zasady istnieje możliwość doposażenia warsztatu naprawy samochodów. Należy jednak pamiętać że refundacji mogą podlegać wydatki wpisujące się w katalog kosztów kwalifikowanych przypisanych do danego Działania, który został zawarty w Wytycznych dla Wnioskodawców umieszczonych na stronie www.lawp.eu w zakładce - Dokumenty programowe, podmenu - Podręczniki i instrukcje.
Należy również zwrócić uwagę, iż zasadność kwalifikowalności poniesionych wydatków, przeprowadzana będzie na etapie szczegółowej weryfikacji pełnej dokumentacji aplikacyjnej podczas oceny wniosku o dofinansowanie.
Jednocześnie aby projekt mógł zostać uznany za kwalifikowany do otrzymania dofinansowania to wówczas musi być zachowana zasada nowej inwestycji.
Nową inwestycją jest inwestycja w środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne, związana z utworzeniem nowego przedsiębiorstwa, rozbudową istniejącego przedsiębiorstwa, dywersyfikacją produkcji w przedsiębiorstwie poprzez wprowadzenie nowych dodatkowych produktów lub zasadniczą zmianą procesu produkcyjnego w istniejącym przedsiębiorstwie oraz nabycie środków trwałych bezpośrednio związanych z przedsiębiorstwem, które zostało zamknięte lub zostałoby zamknięte, gdyby zakup nie nastąpił, przy czym środki te nabywane są przez inwestora niezależnego od zbywcy. Nową inwestycją nie jest inwestycja prowadząca wyłącznie do odtworzenia zdolności produkcyjnych oraz nabycie udziałów lub akcji przedsiębiorstwa. Warunkiem udzielenia tej pomocy jest zagwarantowanie przez Beneficjenta trwałości projektu.

Więcej informacji można uzyskać w Punkcie Informacyjnym Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie przy ul. Wojciechowskiej 9a, pod nr tel. (81) 46 23 812 lub (81) 46 23 831.

 

wróć do FAQ »
Twoja opinia
RPOWL na youtube