Uprzejmie informuję, że:
1) W odniesieniu do Spółdzielni i Wspólnot Mieszkaniowych, co do zasady podmioty takie mogą być beneficjentami ostatecznymi, należy jednak zweryfikować, czy nie prowadzą one działalności gospodarczej w rozumieniu Załącznika nr 1 do Rozporządzenia Komisji (WE) nr 800/2008 z dnia 6 sierpnia 2008 r. uznające niektóre rodzaje pomocy za zgodne ze wspólnym rynkiem w zastosowaniu art. 87 i 88 Traktatu (ogólne rozporządzenie w sprawie włączeń blokowych).
2 ) W budynku mieszkalnym, w którym zarejestrowana jest działalność gospodarcza należy uwzględnić, iż na drugim etapie (Beneficjent RPO - beneficjent ostateczny) może wystąpić pomoc publiczna. W takim wypadku podmiot udzielający wsparcia powinien zastosować zasady pomocy de minimis oraz wydać zaświadczenie o udzielonej pomocy beneficjentowi ostatecznemu zgodnie z zastosowanym schematem.
Zasady dotyczące udzielania pomocy de minimis reguluje Rozporządzenie Ministra Rozwoju Regionalnego z dnia z dnia 8 grudnia 2010 r. w sprawie udzielania pomocy de minimis w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych. Zasady dotyczące wydawania zaświadczeń o udzielonej pomocy publicznej reguluje Ustawa z dnia 30 kwietnia 2004 r.
o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz. U z 2007 r. Nr 59, poz. 404 ze zm.).
3) Parafie mogą być beneficjentami końcowymi projektu polegającego na monrtażu instalacji solarnych.
4) W takiej sytuacji Starostwo Powiatowe powinno wystapić jako Partner Projektu, należy pamiętac również o obowiązku zachowania trawłości projektu przez Wnioskodawcę.
Portal finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013