Polecane wydarzenia

A A A
drukujNajczęściej zadawane pytania (FAQ)

29-06-2011

OŚ 1. Przedsiębiorczość i innowacje / 1.1. Dotacje dla nowopowstałych mikroprzedsiębiorstw

Pytanie:

Proszę o pomoc w interpretacji zapisów Zalecenia Komisji z dnia 6 maja 2003 r. dotyczącego definicji mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw – w zakresie wielkości naszego przedsiębiorstwa.

Nasza firma XX działa w formie spółki jawnej. Głównym przedmiotem naszej działalności jest branża hotelarska.
Wspólnikami są dwie osoby fizyczne posiadające po 50% udziałów.

Jeden ze wspólników - nie prowadzi innej działalności gospodarczej, nie posiada udziałów w innym przedsiębiorstwie.
Drugi ze wspólników – jest:
- przedsiębiorcą, właścicielem przedsiębiorstwa (średniego - z uwagi na stan zatrudnienia) prowadzonego w oparciu o wpis do EDG, a przedmiotem tej działalności gospodarczej jest branża odmienna od naszej.
- wspólnikiem spółki jawnej YY (gdzie każdy wspólnik posiada po 50% udziałów).

Uwzględniając, że nasz wspólnik jest naszym partnerem - przyjęliśmy, że do obliczenia wielkości naszego przedsiębiorstwa XX, do własnych danych należy dodać odpowiedni procent (50% - tyle ile ma głosów/kapitału w naszym przedsiębiorstwie) liczby osób zatrudnionych i danych finansowych wspólnika z jego samodzielnie prowadzonej działalności gospodarczej.

Wątpliwości budzi natomiast dodanie (czy dodawać i w jakim procencie) danych spółki jawnej YY naszego wspólnika.
Głównym przedmiotem działalności spółki YY naszego wspólnika jest prowadzenie restauracji. Prowadzi on spółkę z córką. Działalność tej spółki prowadzona i zarejestrowana jest w pomieszczeniach naszej firmy XX (wynajmowany jest lokal restauracji należący do naszej firmy).
Poprzez osobę fizyczną (naszego wspólnika) nasza firma i spółka jawna YY naszego wspólnika są powiązane bo działają na tym samym rynku (te same pomieszczenia, ten sam klient kupujący od nas usługę hotelową i od spółki YY usługę gastronomiczną /śniadanie/, ta sama lub różniąca się o poziom branża działalności). Powiązanie to można również odnieść do powiązań rodzinnych naszego wspólnika – działalność prowadzi razem z córką.

Odpowiedź:

mikroprzedsiębiorstwo to przedsiębiorstwo zatrudniające mniej niż 10 osób i którego obrót roczny lub roczna suma bilansowa nie przekracza 2 mln EUR. Natomiast małe przedsiębiorstwo to przedsiębiorstwo zatrudniające mniej niż 50 osób i którego obrót roczny lub roczna suma bilansowa nie przekracza 10 mln EUR. Średnie przedsiębiorstwo to przedsiębiorstwo zatrudniające mniej niż 250 osób i którego obroty roczne nie przekraczają 50 mln EUR lub roczna suma bilansowa nie przekracza 43 mln EUR.  Ponadto przedsiębiorstwo powinno spełnić przynajmniej jeden warunek dla określenia statusu przedsiębiorstwa (ilości zatrudnionych osób bądź pułap finansowy).
W świetle art. 4 Załącznika 1 do Rozporządzenia Komisji (WE) NR 800/2008 z dnia 6 sierpnia 2008 r. uznające niektóre rodzaje pomocy za zgodne ze wspólnym rynkiem w zastosowaniu art. 87 i 88 Traktatu (ogólne rozporządzenie w sprawie wyłączeń blokowych) przedsiębiorstwo może spełniać tylko jedną definicję. Jeżeli w dniu zamknięcia ksiąg rachunkowych dane przedsiębiorstwo stwierdza, że w skali rocznej przekroczyło pułapy zatrudnienia lub pułapy finansowe określone w art. 2, lub spadło poniżej tych pułapów, uzyskanie lub utrata statusu średniego, małego lub mikroprzedsiębiorstwa następuje tylko wówczas, gdy zjawisko to powtórzy się w ciągu dwóch kolejnych okresów obrachunkowych.
Ponadto informujemy, iż w Wytycznych dla Wnioskodawców umieszczonych na stronie www.lawp.eu zostało określone co rozumiemy poprzez powiązania między przedsiębiorcami.
Za przedsiębiorstwa powiązane uważa się przedsiębiorstwa, które pozostają w jednym z poniższych związków:
a) przedsiębiorstwo ma większość praw głosu w innym przedsiębiorstwie w roli        udziałowca/akcjonariusza lub członka,
b) przedsiębiorstwo ma prawo wyznaczyć lub odwołać większość członków organu administracyjnego, zarządzającego lub nadzorczego innego przedsiębiorstwa,
c) przedsiębiorstwo ma prawo wywierać dominujący wpływ na inne przedsiębiorstwo zgodnie z umową  zawartą z tym przedsiębiorstwem lub postanowieniami w jego statucie lub umowie spółki,
d) przedsiębiorstwo będące udziałowcem/akcjonariuszem lub członkiem innego przedsiębiorstwa kontroluje samodzielnie, zgodnie  z umową z innymi udziałowcami/akcjonariuszami lub członkami tego przedsiębiorstwa większość praw głosu udziałowców/akcjonariuszy lub członków w tym przedsiębiorstwie.
            Za takie przedsiębiorstwa uważa się także przedsiębiorstwa pozostające w związku z:
1)    Jednym lub kilkoma przedsiębiorstwami
2)    Podmiotami, o których mowa w punkcie 2 akapit drugi,
3)    Osobą fizyczną lub grupą osób fizycznych działających wspólnie, jeżeli wykonują swoją działalność lub część swojej działalności na tym samym odpowiadającym rynku lub rynku pokrewnym,
4)    Ma obowiązek sporządzania skonsolidowanych sprawozdań finansowych zawierających dane innych przedsiębiorstw lub jest objęty skonsolidowanymi sprawozdaniami innych przedsiębiorstw lub przedsiębiorstw pozostających w stosunku do niego w charakterze przedsiębiorstwa powiązanego.
Za rynek pokrewny uważa się rynek dla danego produktu lub usługi znajdujący się bezpośrednio na wyższym lub niższym szczeblu rynku w stosunku do właściwego rynku. W przypadku, gdy Wnioskodawca pozostaje z innym przedsiębiorstwem w związku przedsiębiorstw partnerskich bądź powiązanych dokonuje obliczenia odpowiednio skumulowanych danych tych przedsiębiorstw ze swoimi danymi.
Jednocześnie informuję, iż Lubelska Agencja Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie nie prowadzi usług doradczych z zakresu określania statusu czy wielkości przedsiębiorstwa. Pracownicy Punktu Informacyjnego LAWP udzielają informacji z zakresu zasad poprawnego wypełniania dokumentów aplikacyjnych.

wróć do FAQ »
Twoja opinia
RPOWL na youtube