Polecane wydarzenia

A A A
drukujNajczęściej zadawane pytania (FAQ)

26-05-2010

OŚ 3. Atrakcyjność obszarów miejskich i tereny inwestycyjne / 3.1. Tworzenie terenów inwestycyjnych

Pytanie:

Jednostka sam. teryt. zamierza złożyć wniosek o dofinansowanie realizacji projektu w ramach konkursu 01/RPOWL/3.1/2010 polegający na kompleksowym uzbrojeniu terenów inwestycyjnych, które są własnością osób prywatnych. W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego tereny te są przeznaczone pod szeroko pojęty przemysł i usługi "z możliwością łączenia z funkcją mieszkalną". Czy:
1.Uzyskanie oświadczenia, deklaracji lub innego dokumentu (ewentualnie prosimy o wskazanie jakiego?) od właścicieli nieruchomości, że w trakcie realizacji i w okresie trwałości projektu nie powstaną żadne budynki mieszkalne spowoduje, że koszty poniesione na realizację projektu będą mogły być uznane za kwalifikowalne?
2.JST musi mieć prawo dysponowania (własność, użytkowanie wieczyste lub inne) wszystkimi gruntami objętymi projektem (nie chodzi tutaj o wymóg posiadania zgody właścicieli na czasowe zajęcie terenu w celu prowadzenia robót budowlanych), czy w infrastrukturę można wyposażyć tereny prywatne, którymi jst nie ma prawa dysponowania?
3.Czy jako koszt kwalifikowany w projekcie można przewidzieć zakup przez gminę części gruntów należących do właścicieli prywatnych (w granicach limitu określonego w wytycznych do kwalifikowania wydatków)?

Odpowiedź:

W odpowiedzi na pytania dot. konkursu w ramach działania 3.1 uprzejmie informujemy, że:

1.    Zgodnie z zapisami Uszczegółowienia RPO WL tereny przeznaczone pod inwestycje mieszkaniowe wyłączone są z dofinansowania w ramach działania 3.1. Dlatego też wszelkie wydatki poniesione na uzbrojenie takich terenów będą kosztami niekwalifikowanymi, niezależnie od deklaracji osób będących właścicielami nieruchomości, co do ich przeznaczenia. O kwalifikowalności decyduje bowiem zapis w planie zagospodarowania przestrzennego.
2.    Dofinansowaniu mogą podlegać jedynie projekty realizowane na terenie (w obiekcie) należącym do Beneficjenta. Dopuszcza się również prawo dysponowania nieruchomością w formie np. dzierżawy, użyczenia na okres minimum 5 lat od daty zakończenia realizacji projektu. Wnioskodawca musi być właścicielem (lub posiadać umowę dzierżawy bądź użyczenia) tych gruntów, na których będą prowadzone prace inwestycyjne.
3.    Zakup przez gminę gruntów może być kosztem kwalifikowanym na zasadach określonych w Podręczniku kwalifikowalności (Rozdział V – Zakup gruntu).

wróć do FAQ »
Twoja opinia
RPOWL na youtube