informuję, iż istnieje możliwość ubiegania się o dofinansowanie na działalność gospodarczą związaną z prowadzeniem NZOZu. W zależności od długości prowadzenia działalności i wielkości przedsiębiorstwa aplikować można do działania:
- 1.1 Dotacje dla nowopowstałych mikroprzedsiębiorstw (działających krócej niż 24 miesiące na dzień składania wniosku; zatrudniających mniej niż 10 osób i którego obrót roczny lub roczna suma bilansowanie przekracza 10 mln EUR). Minimalna wartość projektu to 21,5 tys. PLN natomiast maksymalna to 8 mln PLN. Minimalna wartość wsparcia wynosi 15 tys. PLN maksymalna 310 tys. PLN (dla projektów w których wartość wydatków kwalifikowalnych przekroczy 1 mln PLN maksymalna kwota wsparcia wynosi 500 tys. PLN). Maksymalny udział środków UE w wydatkach kwalifikowanych na poziomie projektu wynosi 70%. Nabór wniosków na to działanie przewidziano na wrzesień 2010 roku.
- 1.2 Dotacje inwestycyjne dla mikroprzedsiębiorstw. Minimalna wartość projektu to 42,5 tys. PLN natomiast maksymalna to 8 mln PLN. Minimalna wartość wsparcia wynosi 30 tys. PLN maksymalna 700 tys. PLN (dla projektów w których wartość wydatków kwalifikowalnych przekroczy 2 mln PLN maksymalna kwota wsparcia wynosi 1 mln PLN). Maksymalny udział środków UE w wydatkach kwalifikowanych na poziomie projektu wynosi 70%. Nabór wniosków na to działanie wstępnie zaplanowano na marzec 2011 roku.
- 1.3 Dotacje inwestycyjne dla małych i średnich przedsiębiorstw (małe przedsiębiorstwo- zatrudniające mniej niż 50 osób i którego obroty roczne lub roczna suma bilansowa nie przekracza 10 mln EUR; średnie przedsiębiorstwo- zatrudniające mniej niż 250 osób i którego obroty roczne nie przekraczają 50 mln EUR lub roczna suma bilansowa nie przekracza 43 mln EUR). Minimalna wartość projektu to 143 tys. PLN natomiast maksymalna to 8 mln PLN. Minimalna wartość wsparcia wynosi 85 tys. PLN maksymalna 1 mln PLN (dla projektów w których wartość wydatków kwalifikowalnych przekroczy 4 mln PLN maksymalna kwota wsparcia wynosi 2 mln PLN). Maksymalny udział środków UE w wydatkach kwalifikowanych na poziomie projektu wynosi 70% dla małych i 60% dla średnich przedsiębiorstw. Nabór wniosków na to działanie zaplanowano na grudzień 2010 roku.
W ramach w/w działań koszt kwalifikowany stanowią:
1. Prace przygotowawcze: opracowanie dokumentacji technicznej, raportu oddziaływania na środowisko – maksymalny poziom dofinansowania taki jak dla pozostałych kosztów (nie więcej niż 70%)- wydatek kwalifikowany od 1 stycznia 2007 r.
2. Zakup prawa własności nieruchomości niezabudowanej do wysokości 10% całkowitych wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem- wydatek kwalifikowany wówczas, kiedy nieruchomość została nabyta nie wcześniej niż na 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie.
3. Zakup prawa własności nieruchomości zabudowanej do wysokości 50% całkowitej wartości projektu- wydatek kwalifikowany wówczas, kiedy nieruchomość została nabyta nie wcześniej niż na 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie.
4. Materiały i roboty budowlane w rozumieniu Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane.
5. Koszt inspektora nadzoru.
6. Zakup środków transportu – jest wydatkiem kwalifikowanym w przypadku wnioskodawcy, którego przedmiotem działalności gospodarczej nie jest świadczenie usług transportowych (kwalifikowane są tylko te rodzaje środków transportu, które są wymienione w Wytycznych dla Wnioskodawców)
7. Koszt zakupu (cena zakupu) nowego środka trwałego (uboczne koszty zakupu środków trwałych są kwalifikowalne w wysokości do 15% wartości kwalifikowalnych kosztów zakupu samego środka trwałego).
8. Zakup używanych środków trwałych (zakup możliwy jedynie przy wykorzystaniu finansowania w formie kredytu inwestycyjnego lub leasingu finansowego).
9. Zakup wartości niematerialnych i prawnych związanych z transferem technologii drogą nabycia praw patentowych, licencji, know-how, w tym nieopatentowanej wiedzy technicznej.
10. Raty spłat wartości początkowej nieruchomości zabudowanej, środka trwałego i środka transportu przez korzystającego należnych finansującemu z tytułu umowy leasingu finansowego prowadzącej do przeniesienia własności tych środków na korzystającego, do wysokości wartości początkowej środka trwałego z dnia zawarcia umowy leasingu, poniesione do dnia zakończenia realizacji projektu.
11. Podatek od towarów i usług (VAT) – wyłącznie w sytuacji, gdy Beneficjentowi, zgodnie
z obowiązującym ustawodawstwem krajowym, nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego lub ubiegania się o zwrot VAT (Beneficjent nie ma prawnych możliwości).
12. Koszt zabezpieczenia prawidłowej realizacji umowy o dofinansowanie, np. weksel, akt notarialny, gwarancja bankowa. Wydatek jest kosztem kwalifikowanym liczonym od dnia złożenia wniosku. Dofinansowanie na wydatek udzielane jest na zasadach pomocy de minimis.
Jednocześnie zaznaczam, ze w ramach działania 8.3 Ochrona zdrowia o dofinansowanie ubiegać się mogą jednostki prowadzące działalność w publicznym systemie ochrony zdrowia:
1. Jednostki samorządu terytorialnego
2. Związki, porozumienia i stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego
3. Samorządowe jednostki organizacyjne sektora finansów publicznych posiadające osobowość prawną
4. Kościoły i związki wyznaniowe oraz osoby prawne kościołów i związków wyznaniowych
5. Organizacje pozarządowe posiadające osobowość prawną
6. Zakłady opieki zdrowotnej (szpitale, przychodnie, ośrodki zdrowia i poradnie w rozumieniu ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej Dz. U. z 2007 r. Nr 14 poz. 89 z późn. zm.), dla których organem założycielskim są jednostki wymienione w punktach 1-5. W przypadku podmiotów, nie posiadających osobowości prawnej, w ich imieniu występować mogą organy założycielskie posiadające osobowość prawną wymienione w punktach od 1 do 5.
Portal finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013