Polecane wydarzenia

A A A
drukujNajczęściej zadawane pytania (FAQ)

11-05-2010

OŚ 1. Przedsiębiorczość i innowacje / 1.2. Dotacje inwestycyjne dla mikroprzedsiębiorstw

Pytanie:

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą od 2006 roku. Zajmuję się produkcją siatki ogrodzeniowej, słupków i akcesoria. Moja firma znajduje się na wsi w woj. Lubelskim. Czy mogę uzyskać środki z Unii Europejskiej, na rozwój firmy (zakup maszyn, remont lokalu)? Jaki musi być wkład własny, (z mojego wstępnego kosztorysu wynika iż potrzeba mi na rozwój ok 100 000zł)? Czy trzeba wynajmować firmę do wykonania takiego wniosku, a może są osoby które pomagają w tym bezpłatnie i jakie są warunki?

Odpowiedź:

informuję, że  w ramach Działania 1.2 Dotacje inwestycyjne dla mikroprzedsiębiorstw istnieje możliwość ubiegania się o wsparcie na działalność związana z produkcją siatki ogrodzeniowej.
W ramach Działania 1.2 Dotacje inwestycyjne dla mikroprzedsiębiorstw do kosztów kwalifikowanych zalicza się:
1.    Prace przygotowawcze (pomoc de minimis):dokumentacji technicznej, raportu oddziaływania na środowisko – maksymalny poziom dofinansowania taki jak dla pozostałych kosztów - wydatek kwalifikowalny od 1 stycznia 2007 r.
2.    Zakup prawa własności nieruchomości niezabudowanej do wysokości 10% całkowitych wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem – wydatek kwalifikowany 12 miesięcy wstecz od momentu złożenia wniosku o dofinansowanie ,
3.    Zakup prawa własności nieruchomości zabudowanej do wysokości 50% całkowitej wartości projektu , wydatek kwalifikowany 12 miesięcy wstecz od momentu złożenia wniosku o dofinansowanie ,
Pozostałe koszty będą kwalifikowane jeśli zostaną poniesione w okresie kwalifikowalności wydatków tzn. od momentu złożenia wniosku o dofinansowanie:
4.    Materiały i roboty budowlane w rozumieniu Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane
5.    Koszt inspektora nadzoru
6.    Koszt zakupu (cena zakupu) nowego  środka trwałego (uboczne koszty zakupu środka trwałego takie jak koszty transportu ubezpieczenia, załadunku i wyładunku oraz przystosowania do stanu zdatnego do używania są kwalifikowane w wysokości do 15% wartości kwalifikowalnych kosztów zakupu samego środka trwałego)
7.    Zakup używanych środków trwałych (zakup możliwy jedynie przy wykorzystaniu finansowania  w formie kredytu inwestycyjnego lub leasingu finansowego)
8.    Zakup środków transportu (rodzaje środków transportu kwalifikujące się do wsparcie wymienione są na stronie internetowej www.lawp.lubelskie.pl „Wytyczne dla Wnioskodawców”)
9.    Zakup wartości niematerialnych i prawnych związanych z transferem technologii drogą nabycia praw patentowych, licencji, know-how, w tym nieopatentowanej wiedzy technicznej.
10.    Podatek od towarów i usług (VAT)
11.    Koszt zabezpieczenia prawidłowej realizacji umowy o dofinansowanie, np. weksel, akt notarialny, gwarancja bankowa. Wydatek jest kosztem kwalifikowanym liczonym od dnia złożenia wniosku.
W powyższym działaniu można uzyskać od 30 do 700 tys. PLN kwoty wsparcia w przypadku projektów których wartość nie przekracza kwoty 2 mln PLN, lub do 1 mln PLN kwoty wsparcia w przypadku projektów których wartość przekracza 2 mln PLN. Udział środków UE maksymalnie może wynieść 70%.
Ponadto informuję, iż zgodnie z Linią demarkacyjną pomiędzy Programami Operacyjnymi Polityki Spójności, Wspólnej Polityki Rolnej i Wspólnej Polityki Rybackiej w ramach RPO WL na lata 2007-2013 możliwe będzie wsparcie dla mikroprzedsiębiorstw realizujących inwestycje:
a) poza obszarami wiejskimi zdefiniowanymi w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 - bez minimalnej wielkości wsparcia, każdy rodzaj działalności gospodarczej,
b) na obszarach wiejskich zdefiniowanych w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013- w zakresie działalności wykraczającym poza zakres PKD określony w Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 17 lipca 2008 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej w ramach Działania „Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 – bez minimalnej wielkości wsparcia,
c) na obszarach wiejskich, zdefiniowanych w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013, dla projektów o wartości (kwocie) dofinansowania powyżej 300 tys. PLN.
Jednocześnie informuję, że pracownicy LAWP nie udzielają pomocy w wypełnianiu dokumentacji konkursowej.

wróć do FAQ »
Twoja opinia
RPOWL na youtube