Informuję, że istnieje możliwość ubiegania się o dofinansowanie w ramach Działania 1.2 Dotacje inwestycyjne dla mikroprzedsiębiorstw, jeżeli kod PKD prowadzonej działalności gospodarczej, w ramach której Wnioskodawca aplikuje, nie znajduje się w „Zestawieniu rodzajów działalności gospodarczej wyłączonych ze wsparcia w ramach RPO WL 2007-2013 według kodów PKD" (dokument ten znajduje się na stronie internetowej LAWP www.lawp.lubelskie.pl w zakładce do pobrania).
Dodatkowo informuję, iż zgodnie z linią demarkacyjną pomiędzy Programami Operacyjnymi Polityki Spójności, Wspólnej Polityki Rolnej i Wspólnej Polityki Rybackiej"
w ramach RPO WL 2007-2013 możliwe będzie wsparcie dla mikroprzedsiębiorstw realizujących projekty:
a) poza obszarami wiejskimi zdefiniowanymi w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - bez minimalnej wielkości wsparcia, każdy rodzaj działalności gospodarczej,
b) na obszarach wiejskich zdefiniowanych w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - w zakresie działalności wykraczającym poza zakres PKD określony w Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 17 lipca 2008 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej w ramach Działania Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - bez minimalnej wielkości wsparcia,
c) na obszarach wiejskich, zdefiniowanych w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, dla projektów o wartości (kwocie) dofinansowania powyżej 300 tys. PLN.
W ramach Działania 1.2 Dotacje inwestycyjne dla mikroprzedsiębiorstw do kosztów kwalifikowanych zalicza się:
1. Prace przygotowawcze: opracowanie Biznes Planu, dokumentacji technicznej, raportu oddziaływania na środowisko - maksymalny poziom dofinansowania taki jak dla pozostałych kosztów (nie więcej niż 70%)- wydatek kwalifikowany od 1 stycznia 2007 r.
2. Zakup prawa własności nieruchomości niezabudowanej do wysokości 10% całkowitych wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem- wydatek kwalifikowany wówczas, kiedy nieruchomość została nabyta nie wcześniej niż na 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie.
3. Zakup prawa własności nieruchomości zabudowanej do wysokości 50% całkowitej wartości projektu- wydatek kwalifikowany wówczas, kiedy nieruchomość została nabyta nie wcześniej niż na 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie.
4. Materiały i roboty budowlane w rozumieniu Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane.
5. Koszt inspektora nadzoru.
6. Zakup środków transportu - jest wydatkiem kwalifikowanym w przypadku wnioskodawcy, którego przedmiotem działalności gospodarczej nie jest świadczenie usług transportowych (kwalifikowane są tylko te rodzaje środków transportu, które są wymienione w Wytycznych dla Wnioskodawców)
7. Koszt zakupu (cena zakupu) nowego środka trwałego (uboczne koszty zakupu środków trwałych są kwalifikowalne w wysokości do 15% wartości kwalifikowalnych kosztów zakupu samego środka trwałego).
8. Zakup używanych środków trwałych (zakup możliwy jedynie przy wykorzystaniu finansowania w formie kredytu inwestycyjnego lub leasingu finansowego).
9. Zakup wartości niematerialnych i prawnych związanych z transferem technologii drogą nabycia praw patentowych, licencji, know-how, w tym nieopatentowanej wiedzy technicznej.
10. Raty spłat wartości początkowej nieruchomości zabudowanej, środka trwałego i środka transportu przez korzystającego należnych finansującemu z tytułu umowy leasingu finansowego prowadzącej do przeniesienia własności tych środków na korzystającego, do wysokości wartości początkowej środka trwałego z dnia zawarcia umowy leasingu, poniesione do dnia zakończenia realizacji projektu.
11. Podatek od towarów i usług (VAT) - wyłącznie w sytuacji, gdy Beneficjentowi, zgodnie
z obowiązującym ustawodawstwem krajowym, nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego lub ubiegania się o zwrot VAT (Beneficjent nie ma prawnych możliwości).
12. Koszt zabezpieczenia prawidłowej realizacji umowy o dofinansowanie, np. weksel, akt notarialny, gwarancja bankowa. Wydatek jest kosztem kwalifikowanym liczonym od dnia złożenia wniosku. Dofinansowanie na wydatek udzielane jest na zasadach pomocy de minimis.
Ponadto informuję, że istnieje możliwość ubiegania się o dofinansowanie na budowę bądź modernizację budynku, w którym będzie prowadzona działalność gospodarcza. Kosztem kwalifikowanym może być modernizacja budynku, ale Wnioskodawca musi zmienić „sposób jego użytkowania" z budynku mieszkalnego na usługowy.
Portal finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013