Polecane wydarzenia

A A A
drukujNajczęściej zadawane pytania (FAQ)

29-07-2009

OŚ 1. Przedsiębiorczość i innowacje / 1.1. Dotacje dla nowopowstałych mikroprzedsiębiorstw

Pytanie:

Witam serdecznie.
Właśnie wygraliśmy przetarg na nieruchomość na wsi o pow.5000m2, zabudowaną budynkiem o pow. 410m2 z docelową funkcją warsztatowo-magazynową. Nabycie jest zamierzeniem utworzenia po raz pierwszy działalności gospodarczej z myślą samozatrudnienia syna studenta-elektronik, chcący założyć linię diagnostyczną i usługi w zakresie elektro-mechaniki samochodowej i elektroniki lub też zatrudnienia członków rodziny z kierunkiem usługowo handlowym. Tak naprawdę nie mamy jeszcze jasno sprecyzowanego pomysłu na wykorzystanie tak dużej powierzchni nieruchomości, będącej w złym stanie technicznym. Miejscowość jest przygraniczna , w której rozpoczęto budowę przejście graniczne. Proszę o ukierunkowanie :
- z jakich funduszy i działań możemy skorzystać i w jakiej wysokości dotacji i % udziału na remont i wyposażenie z założeniem uzyskania kredytu hipotecznego,
- czy nabycie nieruchomości może być kwalifikowane do dotacji (po zakupie brak środków finansowych na udział własny w dotacji)
- czy wcześniej trzeba założyć działalność, czy w momencie składania wniosku o dotację z funduszy europejskich.
Prosimy o poradę, Pozdrawiamy.

Odpowiedź:

Uprzejmie informuję, że aby skorzystać z dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego 2007-2013 należy posiadać zarejestrowaną firmę
i prowadzić przedsiębiorstwo. Za rozpoczęcie działalności gospodarczej uważa się dzień wskazany w zaświadczeniu o Wpisie do Ewidencji Działalności Gospodarczej, w przypadku spółek prawa handlowego jest to dzień wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego natomiast w przypadku spółek cywilnych na potrzeby RPO WL 2007-2013 uważa się dzień nadania numeru NIP.
Ponadto informuje, że jako nowopowstałe przedsiębiorstwo, można skorzystać
z dofinansowania w ramach działania 1.1 Dotacje dla nowopowstałych mikroprzedsiębiorstw I Osi Priorytetowej RPO WL. Kosztami kwalifikowanymi w ramach powyższego działania mogą być:
1.    Prace przygotowawcze (pomoc de minimis): opracowanie Biznes Planu, dokumentacji technicznej, raportu oddziaływania na środowisko – maksymalny poziom dofinansowania taki jak dla pozostałych kosztów - wydatek kwalifikowalny od 1 stycznia 2007 r.
2.    Zakup prawa własności nieruchomości niezabudowanej do wysokości 10% całkowitych wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem – wydatek kwalifikowany 12 miesięcy wstecz od momentu złożenia wniosku o dofinansowanie ,
3.    Zakup prawa własności nieruchomości zabudowanej do wysokości 50% całkowitej wartości projektu , wydatek kwalifikowany 12 miesięcy wstecz od momentu złożenia wniosku o dofinansowanie ,
Pozostałe koszty będą kwalifikowane jeśli zostaną poniesione w okresie kwalifikowalności wydatków tzn. od momentu złożenia wniosku o dofinansowanie:
4.    Materiały i roboty budowlane w rozumieniu Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane
5.    Koszt inspektora nadzoru
6.    Koszt zakupu (cena zakupu) nowego  środka trwałego (uboczne koszty zakupu środka trwałego takie jak koszty transportu ubezpieczenia, załadunku i wyładunku oraz przystosowania do stanu zdatnego do używania są kwalifikowane w wysokości do 15% wartości kwalifikowalnych kosztów zakupu samego środka trwałego)
7.    Zakup używanych środków trwałych (zakup możliwy jedynie przy wykorzystaniu finansowania  w formie kredytu inwestycyjnego lub leasingu finansowego)
8.    Zakup środków transportu (rodzaje środków transportu kwalifikujące się do wsparcie wymienione są na stronie internetowej www.lawp.lubelskie.pl „Wytyczne dla Wnioskodawców”)
9.    Zakup wartości niematerialnych i prawnych związanych z transferem technologii drogą nabycia praw patentowych, licencji, know-how, w tym nieopatentowanej wiedzy technicznej.
10.    Koszt zabezpieczenia prawidłowej realizacji umowy o dofinansowanie, np. weksel, akt notarialny, gwarancja bankowa. Wydatek jest kosztem kwalifikowanym liczonym od dnia złożenia wniosku.
W tym działaniu można uzyskać od 15 tys. PLN do 500 tys. PLN natomiast minimalna wartość projektu musi wynieść 21, 5 tys. PLN i nie może przekroczyć 8 mln PLN.
Dofinansowanie jest udzielane na zasadzie refundacji poniesionych kosztów kwalifikowanych.
W przypadku mikroprzedsiębiorstwa maksymalne dofinansowanie wynosi 70% a wkład własny beneficjenta 30%.
Jednocześnie informuję, że aby uzyskać wsparcie ze strony Unii Europejskiej należy wziąć udział w ogłoszonym konkursie na działanie 1.1. Planowany najbliższy termin ogłoszenia konkursu na nabór wniosków w ramach działania 1.1 Dotacje dla nowopowstałych mikroprzedsiębiorstw planowany jest na marzec 2010 r.
Ponadto informuję, że na podstawie Linii demarkacyjnej pomiędzy Programami Operacyjnymi Polityki Spójności, Wspólnej Polityki Rolnej i Wspólnej Polityki Rybackiej uwzględniającej ustalenia z III posiedzenia KK NSRO z dnia 30 czerwca 2008 r. zatwierdzonej późniejszymi uchwałami KK NSRO z dnia 4 lipca 2008 r., 4 sierpnia 2008 r. oraz 12 sierpnia 2008 r. w ramach RPO WL na lata 2007-2013 wsparcie dla mikroprzedsiębiorstw, w ramach RPO będzie udzielane jeśli:
a) projekt będzie realizowany  poza obszarami wiejskimi zdefiniowanymi w PROW - bez minimalnej wielkości wsparcia, każda działalność,
b) projekt będzie realizowany  na obszarach wiejskich zdefiniowanych w PROW 2007-2013 w zakresie działalności wykraczającym poza zakres PKD w rozporządzeniu MRiRW – bez minimalnej wielkości wsparcia,
c) realizacja projektu odbywać się będzie na obszarach wiejskich, zdefiniowanych w PROW 2007-2013, dla projektów o wartości (kwocie) dofinansowania powyżej 300 tys. PLN.
Program Rozwój Obszarów Wiejskich 2007-2013 wrażany jest  przez  Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa 21-003 Ciecierzyn, Elizówka 65A i B Tel. (081) 756 88 30.
Szczegółowe informacje dotyczące I i II Osi Priorytetowej RPO WL 2007 – 2013 oraz dokumentacja aplikacyjna  znajdują się na stronie internetowej www.lawp.lubelskie.pl , pod nr telefonu (081) 46 23 831 lub osobiście w punkcie informacyjnym Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie ul. Graniczna 4.   


Z poważaniem

wróć do FAQ »
Twoja opinia
RPOWL na youtube