Polecane wydarzenia

A A A
drukujNajczęściej zadawane pytania (FAQ)

22-05-2009

OŚ 1. Przedsiębiorczość i innowacje / 1.5. Dotacje inwestycyjne w dziedzinie turystyki

Pytanie:

Przeczytałam na stronie, iż mogę liczyć na pozyskanie funduszy z UE na założenie Domu weselnego. Moje pytanie brzmi następująco: czy dofinansowanie może objąć wszystkie etapy powstania obiektu tj. zakup ziemi, budowa, urządzenie obiektu? Czy są jakieś zastrzeżenia typu: muszę posiadać już ziemię pod inwestycje, budynek? Jakie warunki muszę spełnić jako osoba starająca się o takie dofinansowanie?

Odpowiedź:

Istnieje możliwość uzyskania dofinansowania na założenie domu weselnego
w ramach Działania 1.5 Dotacje inwestycyjne w dziedzinie turystyki. Nabór wniosków na to działanie zakończył się 14 maja 2009 r. a kolejny odbędzie się w 2010 roku. Harmonogram na 2010 rok będzie dostępny na stronie www.lawp.lubelskie.pl pod koniec listopada 2009 roku.
W powyższym działaniu kosztem kwalifikowanym mogą być:
1. Prace przygotowawcze: opracowanie Biznes Planu, dokumentacji technicznej, raportu oddziaływania na środowisko – maksymalny poziom dofinansowania taki jak dla pozostałych kosztów (nie więcej niż 70%) - wydatek kwalifikowany od 1 stycznia 2007 r.
2. Zakup prawa własności nieruchomości niezabudowanej do wysokości 10% całkowitych wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem - wydatek kwalifikowany od 1 stycznia 2007 r.
3. Zakup prawa własności nieruchomości zabudowanej do wysokości 50% całkowitej wartości projektu - wydatek kwalifikowalny od 1 stycznia 2007 r.
4. Materiały i roboty budowlane w rozumieniu Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane.
5. Prace konserwatorskie i restauratorskie
6. Koszt inspektora nadzoru.
7. Koszt zakupu (cena zakupu) nowego środka trwałego (uboczne koszty zakupu środków trwałych są kwalifikowalne w wysokości do 15% wartości kwalifikowalnych kosztów zakupu samego środka trwałego).
8. Zakup środków transportu – (kwalifikowane są tylko te rodzaje środków transportu, które są wymienione w Wytycznych dla Wnioskodawców)
9. Zakup używanych środków trwałych (zakup możliwy jedynie przy wykorzystaniu finansowania w formie kredytu inwestycyjnego lub leasingu finansowego.
10. Zakup wartości niematerialnych i prawnych związanych z transferem technologii drogą nabycia praw patentowych, licencji, know-how, w tym nieopatentowanej wiedzy technicznej.
11. Raty spłat wartości początkowej nieruchomości zabudowanej, środka trwałego i środka transportu przez korzystającego należnych finansującemu z tytułu umowy leasingu finansowego prowadzącej do przeniesienia własności tych środków na korzystającego, do wysokości wartości początkowej środka trwałego z dnia zawarcia umowy leasingu, poniesione do dnia zakończenia realizacji projektu.
12. Podatek od towarów i usług (VAT) – wyłącznie w sytuacji, gdy Beneficjentowi, zgodnie
z obowiązującym ustawodawstwem krajowym, nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego lub ubiegania się o zwrot VAT (Beneficjent nie ma prawnych możliwości.
Warunkiem aplikowania o dofinansowanie jest posiadanie zarejestrowanej działalności gospodarczej oraz bycie płatnikiem ZUS.
Ponadto informuję, iż kwalifikowalność wydatków rozpoczyna się po złożeniu Wniosku
o dofinansowanie.
Jeżeli projekt jest realizowany w miejscowości poniżej 5 tys. mieszkańców
i wnioskowana kwota wsparcia nie przekroczy 300 tys. PLN to o dofinansowanie można ubiegać się z Programu Rozwój Obszarów Wiejskich wdrażanego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Lublinie. Kontakt do ARiMR Ciecierzyn Elizówka 65 C k. Lublina, tel. (081) 756 88 30.
Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej www.lawp.lubelskie.pl , pod nr telefonu (081) 46 23 831 lub osobiście w punkcie informacyjnym Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie ul. Graniczna 4.

wróć do FAQ »
Twoja opinia
RPOWL na youtube