A A A
drukujAle zmiany

Remont ZOO(baczcie) w Zamościu

20-04-2012

Zamojskie ZOO zostało założone przez  nauczyciela biologii – Stefana Milera w roku 1918 jako pierwszy przyszkolny Ogród Przyrodniczy w Polsce i jeden z nielicznych w Europie. ZOO zlokalizowane było w centrum miasta na obszarze zabytkowego zespołu staromiejskiego. Przeprowadzka na teren, na którym obecnie znajduje się ZOO rozpoczęła się w roku 1980, jednak ze względu na prace wykończeniowe i bezpieczeństwo zwiedzających Ogród został otwarty dopiero 1 czerwca 1982. Nowe pawilony i wybiegi były obiektami nowoczesnymi jak na ówczesne czasy. Niestety po 30 latach, straciły na swojej atrakcyjności i funkcjonalności. Biorąc pod uwagę, że ZOO w Zamościu jest jedyną tego typu placówką w Województwie Lubelskim i ważnym punktem na mapie turystycznej miasta i regionu, konieczne było jego dostosowanie do warunków, jakie powinny spełniać nowoczesne ogrody zoologiczne. Dlatego opracowany został projekt kompleksowej przebudowy zamojskiego ZOO, a znaczny jego zakres realizowany jest w ramach projektu pn. „Zwiększenie atrakcyjności turystycznej regionu poprzez modernizację i unowocześnienie jedynego w Województwie Lubelskim Ogrodu Zoologicznego w Zamościu”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013.

W ramach projektu wybudowano m.in. pawilony z wybiegmi dla małych drapieżników, ptaków grzebiących, zwierząt Australii, stajnie i stajenki z wybiegami dla zwierząt kopytnych z wybiegami, budynek wc, pawilon i woliera dla ptaków wodnych. Dwa obiekty zostały wyremontowane, przebudowane i unowocześnione tj. pawilon małp oraz gawra i wybieg dla niedźwiedzi. We wnętrzu małpiarni powstała tropikalna dżungla przeznaczona do ekspozycji motyli. Betonowe filary podpierające dach zamieniono w ogromne tropikalne drzewa wkomponowane w sztuczne skały z wodospadem i 2 oczkami wodnymi.

Całość obsadzono setkami tropikalnych roślin. Do ZOO wprowadzono wiele elementów nowoczesności, które do tej pory były tu nieobecne. Np. infomaty pozwalają zrobić sobie zdjęcie na tle wybranego zwierzęcia i wysłać je e-mailem. Całkowita wartość projektu wyniosła ponad 19 mln 800 tys. zł, a dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego ponad 13 mln 900 tys. zł.

Więcej zdjęć z zamojskiego ZOO znajdą Państwo w serwisie "Mapa Projektów".

wróć
Twoja opinia
RPOWL na youtube