A A A
drukujAle zmiany

W Świat ze Świdnika

01-04-2009

Obserwatorzy konkursu na projekt lotniska w Świdniku zgodnie potwierdzają: zwycięski pomysł zachwyca nowatorskimi rozwiązaniami! Lekka stalowa konstrukcja, świetliki na dachu, taras widokowy na wieży kontroli lotów – to między innymi przesądziło o wyborze oferty konsorcjum spółek: Sener z Hiszpanii oraz Polconsult i Are z Warszawy. Terminal będzie miał powierzchnię 17 tys. metrów kwadratowych, mającą kształt dwóch połączonych prostokątów. Z hali przylotów i odlotów będą 4 bezpośrednie wyjścia na płytę lotniska. – Wizja lotniska w Świdniku robi naprawdę spore wrażenie – przyznaje Grzegorz Sobczak, redaktor naczelny branżowego pisma „Skrzydlata Polska”.

 

Do wielkiego świata

Lotnisko w Świdniku będzie obsługiwało zarówno tanie linie lotnicze, jak i loty czarterowe w rejon Morza Śródziemnego. Kibiców wybierających się na mecze Euro 2012 zapewne ucieszy fakt, iż ze Świdnika dostać się będzie można również na Ukrainę. Jak podają prognozowane dane szacunkowe angielskiej firmy Airport Strategy and Marketing, która opracowała „Wstępne Studium Wykonalności Potencjalnego Rynku dla Portu Lotniczego Lublin”, w pierwszym roku lotnisko obsłuży 300 tys. pasażerów. Według tego samego raportu w ciągu 25 lat przepustowość lotniska zwiększy się do 2,5 mln pasażerów rocznie.

 

Wylądują inwestycje

Lotnisko w Świdniku oprócz zwiększenia zainteresowania naszym regionem i przyciągnięcia inwestycji, bezpośrednio wpłynie na wzrost zatrudnienia. Już na początku działalności przy obsłudze portu zatrudnionych będzie około 200 osób. Dzięki tej inwestycji Lublin ma szanse powstrzymać emigrację regionalną młodych mieszkańców opuszczających region w poszukiwaniu pracy.

Gospodarz suseł

Tak jak wszystkie projekty finansowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego, tak też projekt lotniska w Świdniku zakłada wielką dbałość o walory naturalne regionu. Dowodem jest uwzględnienie wokół terenu lotniska obecności kolonii susła perełkowatego. Przy współpracy ze stowarzyszeniami ekologicznymi przesunięto lokalizacje pasa startowego, zachowując siedlisko susła, który stał się już oficjalną maskotką portu lotniczego. Suseł „Śmigiełko” już niedługo będzie pozdrawiać pasażerów, życząc im spokojnego lotu.

wróć
Twoja opinia
RPOWL na youtube