A A A
drukujCo Ty na to?

Chcesz podzielić się swoimi uwagami i spostrzeżeniami na temat Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego, prześlij nam swoje opinie na temat  na adres: redakcja@rpo.lubelskie.pl.

Fundusze europejske zmieniają Lubelszczyznę

Tomek, student z Krasnegostawu

Wydaje mi się, że mieszkańcy Krasnegostawu mają niską świadomość dotyczącą możliwości pozyskiwania funduszy unijnych, stąd niewielkie wykorzystanie potencjału środków unijnych w projektach inicjowanych przez mieszkańców miasta np. z Europjeskiego Funduszu Społecznego. Powodem może być poczucie, że jest się zbyt mało kompetentną jednostką do takich działań. Jedną z wielu inwestycji, które korzystnie wpływają na poprawę jakości życia mieszkańców jest np. rozbudowa stadionu sportowego i budowa centrum sportowego w Krasnymstawie, który - należy to podkreślić - był w fatalnym stanie. Infrastruktura drogowa również została zrewitalizowana. Raczej nie byłoby to możliwe bez finansowego zastrzyku z Unii Europejskiej.

Tomek, student z Krasnegostawu

Karolina, studentka z Dęblina

Fundusze pozyskane z RPO pozwoliły przeprowadzić jedną z najdroższych inwestycji w historii miasta - renowację zespołu pałacowo-parkowego „Szkoły Orląt” w Dęblinie. Widać już pierwsze, pozytywne zmiany wpływające na wrażenia estetyczne mieszkańców, turystów jak i samych wojskowych. Należy podkreślić, że wcześniej park i pałacyk Jabłonowskich były zaniedbane. Bardziej straszyły, niż zachwycały. „Szkoła Orląt” otrzymała także pieniądze na całkowitą modernizację jednostki wojskowej w Dęblinie. Wpłynie to na poprawienie standardów nauczania przyszłych polskich lotników. Zmiany są konieczne, bo budynki należące do garnizonu, są w opłakanym stanie. Odbiór tego co dzieje się w mieście jest bardzo pozytywny. Dzięki funduszom europejskim w Dęblinie wybudowano cztery strefy rekreacyjne (na czterech osiedlach Dęblina – także na moim, czyli os. Lotnisko). Miło jest mieć świadomość, że twoje rodzinne miasto nie jest już zaściankiem, a miejscem ciekawym, ładnym i turystycznie atrakcyjnym.

Karolina, studentka z Dęblina

Basia, studentka z Zamościa

Zamość zmienia się nie do poznania i myślę, że jest to najbardziej widoczne w szczególności na starówce. Dzięki funduszom europejskim miasto odżywa. Obwarowania wokół starego miasta zostały poddane renowacji. Wcześniej nie było pieniędzy na takie inwestycje. Fajne jest to, że wykonawcy remontu brali pod uwagę to, że zamojska starówka jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i w związku z tym, starali się nie zmieniać wiekowego charakteru obwarowania. Miasto zadbało, np. o wygląd placów, tj. posadzono drzewa, kwiaty; są ławeczki, na których turysta może usiąść i relaksować się, podziwiając to piękno. Studiuję w Lublinie i kiedy wracam po kilku tygodniach, to nie poznaję własnego miasta! (śmiech) Ciągle coś się zmienia, buduje, odnawia. Ludzie są coraz bardziej świadomi tego, że sami mogą zmieniać najbliższe otoczenie i pozyskiwać na ten cel fundusze z Regionalnego Programu Operacyjnego. Teraz mamy inwestycyjny boom w mieście. I to mnie bardzo cieszy!

Basia, studentka z Zamościa

wróć »
Twoja opinia
RPOWL na youtube