Chcesz podzielić się swoimi uwagami i spostrzeżeniami na temat Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego, prześlij nam swoje opinie na temat na adres: redakcja@rpo.lubelskie.pl.
Wirtualny chodnik historyczny: spacerując po Starym Mieście Lublina można by zobaczyć miejsce takim, jakie było 100, 200 czy 300 lat temu. Mogłyby to umożliwić zamontowane w chodniku, ew. na ścianach budynków, super nowoczesne hologramy przedstawiające zarówno scenerię nieruchomą, jak również toczące się tam niegdyś życie. Idąc taką uliczką miałoby się wrażenie wędrówki w czasie. Taki wirtualny spacer byłby atrakcyjny zarówno dla starszych, jak i młodszych odbiorców, przybliżałby historię a jednocześnie zachęcał do wyjścia z domu, podejmowania aktywności oraz dbania o dziedzictwo kulturowe regionu.
Witam, jestem wolontariuszem ze Stowarzyszenia Tak Niewiele z Chełma. Na co dzień spotykamy się z różnymi przypadkami problemów z naszego terenu ziemi Chełmskiej. Jest wiele osób potrzebujących, jest wiele problemów chociaż widzimy wzrost zainteresowania ludzi do pomagania innym to mimo wszystko te potrzeby są dużo większe niż zainteresowanie. Podczas różnych akcji mieliśmy okazję poznać jak dużo jest osób niepełnosprawnych i dzieci które są wykluczone. Pojawił się pomysł poniekąd zainspirowany rozwiązaniami zza granicy by stworzyć miejsce - plac zabaw ale z możliwością ćwiczeń osób niepełnosprawnych i pełnosprawnych. Np mam wizje huśtawki gdzie może się huśtać osoba na wózku a po przeciwnej stronie druga również niepełnosprawna lub np. kilka osób pełnosprawnych przez co odbywa się pełna integracja :) miejsce najlepiej w centrum miasta, żeby każdemu było blisko. Z ławkami, zadaszeniem, rozumiem że na początku pewnie lepiej byłby zrobić taki plac w większym mieście jak np. Lublin bo i zapotrzebowanie jest większe ale w przyszłości mógłby by powstać we wszystkich miastach wojewódzkich i dalej mniejszych, dodatkowo połączyć to można z siłowniami otwartymi na powietrzu ale również dla osób na wózkach, teraz jest tego dużo ale nie widziałem żeby były dostosowane dla osób niepełnosprawnych! To by było super połączenie młodych i starszych.
Fundusz ten wykorzystałabym na połączenie kilu rzeczy w jednej inwestycji: stworzenie na Wiśle hydroelektrowni wraz ze zbiornikiem retencyjnym. Dlaczego taki pomysł? Otóż, hydroelektrownia stałaby się dostawcą energii elektrycznej, dla okolicznych mieszkańców, która pochodziłaby z odnawialnego źródła. Po drugie zbiornik retencyjny stanowiłoby zabezpieczenie przed powodzią, która jest dużym problemem i stanowi realne zagrożenie. Po trzecie zbiornik retencyjny stanowić może atrakcję turystyczną oraz rekreacyjną. Jak wiadomo za turystami idą pieniądze, które mogą wzbogacić lokalne społeczeństwo.
Przeznaczyłabym te środki na rewitalizację zalewu Zimna Woda w mieście Łuków. Ten obiekt wodny potrzebuje pilnie i koniecznie gruntownej rewitalizacji. W tym momencie nie jest wykorzystywany w ogóle przez mieszkańców. Obiekt znajduje się w miejscu gdzie kilkanaście lat temu funkcjonował, jako jedno z niewielu miejsc rekreacji dla mieszkańców powiatu Łukowa i cieszył się dużym powodzeniem. W bardzo bliskim sąsiedztwie znajduje się Rezerwat Przyrody JATA, jeden z pierwszych rezerwatów w Polsce, prawdziwy pomnik historii (tu stacjonowały oddziały partyzanckie podczas wojny) oraz przyrody (jodła, kilka gatunków ptaków i zwierząt pod ścisła ochroną).
Naturalnie szkoła! Powstawanie szkolnych ogródków z wykorzystaniem ekologicznych materiałów. Tworzenie miejsc zieleni, gdzie dzieci będą mogły obserwować przyrodę, ale też pracować i uczyć się. Połączenie tradycji i natury z nowoczesnością poprzez wprowadzenie tablic interaktywnych z dostępem do inf. o świecie i przyrodzie. Tak najlepiej nauczy się młode pokolenie dbania o przyrodę i poznawanie jej.
R ewelacyjny to program i wszystkim jest znany, E uropa ma wobec nas - Polaków wielkie plany, G onić mamy bogatsze i bardziej rozwinięte kraje, I dlatego Polska swoją pomoc od Unii dostaje, O rgany Samorządu Województwa ważne decyzje podejmują, N a naszej Lubelszczyźnie piękne drogi, budynki i mosty budują, A do 2020 roku województwo ponad 2 miliardy euro dostanie, L ubelskie – Do dzieła !!! - Niech u nas ten pieniądz zostanie, N ie zmarnujemy szansy i mądrze to wykorzystamy! Y es – mówimy ! Idziemy do przodu i się nie cofamy! P owiedzmy, że pewną kwotą z funduszy dysponuje, R ozdać bym ją chciał i na pewno tego nie zmarnuje, O brał bym jeden cel - Infrastruktura społeczna, G eriatria, a więc osoby starsze - pomoc konieczna! R remonty i budowa Domów Pomocy Społecznej, A dlaczego ? Bo są obecnie w ilości niedostatecznej. M amy wskaźniki demograficzne bardzo źle rokujące, O soby starsze, chore i niepełnosprawne są potrzebujące! P olskie społeczeństwo w zaskakującym tempie się starzeje, E ekonomiczny rozwój województwa w przyszłości się zachwieje, R odzina z kariery zawodowej często świadomie rezygnuje, A gdy ktoś z najbliższych poważnie w domu zachoruje, C złowiek stary, chory czy umierający musi mieć szacunek, mY musimy zapewnić mu poszanowanie – taki jest warunek! J eśli uważasz, że powyższe jest metodą konieczną? N ależy polepszać infrastrukturę zdrowotno-społeczną, bYło tak i jest wszędzie ! To się odważy to zrobić, bohaterem będzie!!!
Portal finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013