A A A
drukujCo Ty na to?

Chcesz podzielić się swoimi uwagami i spostrzeżeniami na temat Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego, prześlij nam swoje opinie na temat  na adres: redakcja@rpo.lubelskie.pl.

Który zakątek Lubelszczyzny zmienił się najbardziej dzięki funduszom Regionalnego Programu Operacyjnego i dlaczego chcielibyście go obejrzeć „z lotu ptaka?”

Z perspektywy „lotu ptaka” chciałbym zobaczyć bliski mojemu sercu Zwierzyniec. Ze zdziwieniem i podziwem przyglądałem się zmianom jakie zachodziły w nim dzięki funduszom europejskim. Podczas każdej wizyty na Roztoczu maje zdumienie było coraz większe, jak pięknieje i staje się coraz bardziej przyjazny dla miejscowych i przyjezdnych. Wystarczy wspomnieć projekt: „Odtworzenie zabytkowego układu wodno-pałacowego w Zwierzyńcu wraz z zagospodarowaniem turystycznym” czyli powstanie tzw. „Zwierzyńczyka”. Oprócz tego „Odtworzenie zabytkowego centrum Zwierzyńca – serca Roztocza”, w ramach którego dokonano modernizacji deptaka oraz mostu i balustrady przy tzw. kościółku na wyspie (kościół św. Jana Nepomucena). Ucieszyła mnie też bardzo „Rewitalizacja Parku Środowiskowego” i „Budowa zespołu sportowo – rekreacyjnego w Parku Środowiskowym” (miejsca wielu zabaw z czasów mojego dzieciństwa),dzięki którym powstały m. in.: platforma widokowa, altanka, aleje spacerowe, ogródek jordanowski. Wymieniam tylko niektóre z wielu ogromnych zmian jakie dokonały się w Zwierzyńcu. Moim marzeniem jest zobaczyć je z „lotu ptaka”.

Michał Wyrostkiewicz

Mając możliwość przelotu balonem nad zakątkami województwa lubelskiego bez wątpienia wybrałabym Zamojszczyznę. Chciałabym zobaczyć Zamość-Perłę Renesansu z lotu ptaka i przekonać się na własne oczy, jak to idealne miasto prezentuje się z tej perspektywy. Dzięki wsparciu Unijnemu - Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego, Starówka Zamojska lśni blaskiem i prezentuje się wspaniale. Renesansowa perła architektury wprawia w zachwyt mieszkańców i turystów. Jest to piękna wizytówka naszego województwa wpisana na listę UNESCO. Ponadto przelatując balonem nad Zamościem można podziwiać piękne okolice tego miasta, zielone malownicze krajobrazy, które nadają wspaniały charakter temu regionowi. Zamość i Zamojszczyzna kojarzy mi się z dzieciństwem, co roku spędzałam w tych okolicach wakacje i do tej pory Zamość jest mi bliski. Cieszy fakt, że tak pięknieje i wspaniale zdobi nasze województwo. Moją pasją jest fotografowanie, posiadam zdjęcia Zamojszczyzny i Zamościa w swoim zbiorach, jednak fotografie z lotu ptaka byłyby wspaniałym dopełnieniem moich zbiorów.

Magdalena Us

Miasto Lublin niewątpliwie zmienia się i rozwija poprzez środki z Regionalnego Programu Operacyjnego. Nie zapominajmy jednak o naszej lubelskiej perełce renesansu, która dzięki wdrażanym środkom nabiera także walorów nowoczesności. Malowniczy rynek i barwne kamieniczki mieszają się tu z nowoczesnymi drogami, pętlami rowerowymi i ekskluzywnymi pensjonatami. RPO nie zmienia jednak klimatu i ducha tradycji miasteczka. Pomaga odtworzyć naturalne piękno, jak w przypadku Klasztoru Franciszkanów, Zespołu Zamkowego czy rewitalizacji Fary. Z pewnością Kazimierz Dolny prezentowałby się rewelacyjnie „z lotu ptaka”.

Agata Koprowska

Zdecydowanie Zamość. Zamojskie Stare Miasto było zdewastowane i zaniedbane, ale dzięki funduszom unijnym piękno tego renesansowego miejsca odkryto na nowo. Rewitalizacja i renowacja zabytków dała drugie życie tym miejscom i całemu Staremu Miastu. Starówka stała się reprezentacyjnym miejscem, do którego przyjeżdżają turyści nie tylko z Lubelszczyzny, ale już z całej Polski. Zachwyca także zamojskie zoo, które staje się już stałym punktem wycieczek i niedzielnych odwiedzin rodzin z całego województwa. Zamość to piękna i wzorowa wizytówka bardzo dobrze wykorzystanych funduszy unijnych w celu promocyjnych i turystycznych miasta.

Monika Cieciora

Ja chciałabym zobaczyć miasto Lublin, ponieważ uważam, że jest to miasto, które spektakularnie zmieniło się dzięki funduszom europejskim. Przede wszystkim chciałbym zobaczyć z lotu ptaka lotnisko Lublin, które jest naszym "oknem na świat" i które powoduje, że możemy podróżować bez żadnych granic. A poza tym powstanie lotniska zwiększyło znaczenie naszego województwa na ścianie wschodniej. Chciałabym również spojrzeć z ptasiej perspektywy na Stare Miasto w Lublinie, które bardzo zyskało dzięki unijnym inwestycjom. Mogłabym podziwiać z góry przepiękny Teatr Stary, który jest perełką odnowioną i ponownie wskrzeszoną do życia przez pieniążki unijne. Teatr Stary jest obecnie pięknie rozwijającą się instytucją teatralną, która znacznie podnosi poziom kulturalny w Lublinie. Na Starym Mieście podziwiać mogłabym również Zamek Lubelski wraz z odrestaurowaną dzięki UE przepiękną i niezwykle cenną historycznie Kaplicą Świętej Trójcy oraz wzmocnionym wzgórzem zamkowym. Na dziedzińcu zamkowym właśnie mogliśmy świętować nasze 10-lecie w UE słuchając wiekopomnego dzieła wielkiego kompozytora Ludwiga von Beethovena - IX symfonii i hymnu UE Ody do młodości. Dzięki środkom unijnym popatrzeć będę mogła na przepiękną po renowacji Bazylikę Ojców Dominikanów, która jest klasztorem umiejscowionym w centrum serca miasta, a która dzięki środkom UE odzyskała dawny blask i może cieszyć nasze oczy i serca. Z lotu ptaka mogłabym również spojrzeć na Lubelski Skansen, który dzięki funduszom z UE zyskał Miasteczko Prowincjonalne. Jest to zespół budynków, które przedstawia i przybliża zwiedzającym jak wyglądało małe prowincjonalne miasteczko III Rzeczpospolitej. Można tam poczuć klimat i atmosferę tamtych lat i spojrzeć z perspektywy czasu na życie naszych przodków. Dzięki funduszom europejskim Lublin stał się piękniejszy, zyskał na znaczeniu kulturalnym, turystycznym, a także duchowym.

Magdalena Rosołowska

Dolina Zielawy, czyli północna część naszej Lubelszczyzny. Partnerstwo, które swoją pracą i przedsiębiorczością broni się samo. Mimo, iż nie mają takiego potencjału jak Zamość czy Roztoczę to potrafią dostrzec w swoim regionie plusy i je rozwijać. Marka Doliny Zielawy to nie tylko promocja regionu, to nowe nawierzchnie drug, panele słoneczne dla mieszkańców, przedszkola dla dzieciaków oraz w przyszłości farma fotowoltaiczna. Nic dodać nic ująć - są najlepsi.

Ewa Jarosławska-Popielewicz

Chciałabym zobaczyć Lublin i okolice. Zrobiłbym mnóstwo zdjęć, aby podzielić się wrażeniami z innymi i aby pozostałe osoby również mogły się nacieszyć tym widokiem to tak, jak leciałoby wiele osób. Jest niezliczona ilość takich miejsc Lotnisko, mnóstwo ścieżek rowerowych, z których sama z przyjemnością korzystam, nowe drogi. A trochę dalej od Lublina zamojska piękna odnowiona Starówka, Rynek Nowego Miasta w Zamościu, zoo - którym już nie musimy się wstydzić, bo jest piękne!

Monika Sidorowska

wróć »
Twoja opinia
RPOWL na youtube