A A A
drukujBeneficjent radzi

Najważniejsze są wymierne korzyści dla mieszkańców

02-04-2012

Zapraszamy na wywiad z wójtem Wilkowa Panem Grzegorzem Teresińskim:

Jakich praktycznych rad udzieliłby Pan innym beneficjentom w sprawie pozyskiwania/realizacji i rozliczania projektów? Na co muszą oni zwrócić szczególną uwagę?

Grzegorz Teresiński, wójt Wilkowa: Przede wszystkim należy racjonalnie dobrać specyfikę konkretnego programu RPO lub PROW do realnych potrzeb samorządu. Mam tu na myśli sytuację, gdzie dana inwestycja w rzeczywistości osiągnie cel, tworząc tzw. wartość dodaną, czyli usprawni komunikację, podniesie atrakcyjność inwestycyjną obszaru gminy, podniesie stopę życiową lokalnej społeczności, potencjalnie stworzy warunki do rozwoju nowych miejsc pracy. Ponadto, warto bardzo precyzyjnie określić wszystkie parametry przy tworzeniu dokumentacji technicznej tak, aby w momencie rozliczania, wszystko było bardzo przejrzyste. Rozliczanie inwestycji unijnych jest bardzo drobiazgowe, dlatego też to, jak przygotujemy dokumenty na początku tej drogi ułatwi procedury na jej końcu. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy konsultować je z właściwym departamentem Urzędu Marszałkowskiego lub firmami konsultingowymi mającymi odpowiednie doświadczenie. Przy obecnej trudnej sytuacji jednostek samorządu terytorialnego spowodowanej cesją kolejnych zadań, bez odpowiedniego zwiększenia subwencji, dochodzi do sytuacji, że gminy (zwłaszcza te małe) nie są w stanie sięgnąć po środki zewnętrzne z uwagi na brak możliwości zapewnienia tzw. wkładu własnego i zaciągnięcia kredytu inwestycyjnego. Dlatego też dalsze aplikowanie o środki europejskie przez samorządy, może ulec drastycznemu spowolnieniu.

Zdj. nr 1. Droga w Wilkowie.

Regionalny Program Operacyjny  Województwa Lubelskiego umieścił inwestycję w renowację infrastruktury gminy Wilków wśród projektów kluczowych. Jakie szanse stworzyło to gminie, która wciąż boryka się ze skutkami powodzi z 2010 roku?

GT: Niewątpliwie dla Gminy Wilków środki z programu RPO w znacznym stopniu przyczynią się do odbudowy i poprawy infrastruktury zniszczonej dotkliwie przez dwie fale powodziowe z 2010 r. Bez pomocy funduszy europejskich nie bylibyśmy w stanie myśleć o odtworzeniu sieci dróg, zniszczonych mostów i stadionie sportowym. Przed powodzią gmina dysponowała dobrze rozwiniętą siecią transportową. Posiadaliśmy bardzo doby obiekt sportowy. Jednak sytuacja budżetowa po powodzi, związana z drastycznym spadkiem dochodów własnych, uniemożliwiłaby nam myślenie o pełnej odbudowie bez w/w środków.

Zdj. nr 2. Stadion LKS Wilków.

Gdzie kumulują się najpilniejsze potrzeby i czy uda się je zaspokoić dzięki dotacji z RPO?

GT: Największe potrzeby pozostają w sferze wznowienia produkcji rolnej przez mieszkańców, co jest związane z elementarnymi potrzebami bytowymi. Rzecz jasna odbudowa infrastruktury przyczyni się do poprawy standardów życia mieszkańców gminy.

Zdj. nr 3. Zniszczony most na rzece Chodelka.

Jaki jest stan gminnej infrastruktury i  czy inwestycje wpłyną realnie na życie mieszkańców?

GT: Obecnie odbudowaliśmy znaczną część zniszczonej sieci dróg i budynków komunalnych i publicznych, tj: Urząd Gminy, dwa Zespoły Szkół, Gminny Ośrodek Kultury etc. Kolejne inwestycje drogowe, mostowe oraz odbudowa stadionu, usprawni funkcjonowanie życia gospodarczego na terenie gminy, co bezpośrednio łączy się przywróceniem jej dawnego wyglądu.

Dziękuję za rozmowę.

wróć
Twoja opinia
RPOWL na youtube