A A A
drukujIm się udało!

Multimedialne spotkanie z historią

21-06-2012

Kamienica posiada cenne walory zabytkowe. W sieni na parterze zachowały się unikatowe polichromie, datowane również na połowę XVI w. Przedstawiają one scenę wojenną, z udziałem Mikołaja Lubomelskiego, rozgrywającą się pod murami miasta. W obiektach utrwalonych przez nieznanego artystę, historycy sztuki dopatrują się budowli z Lublina. I chociaż namalowano je już w okresie renesansu, ukazane zostały jako gotyckie. W piwnicy Lubomelscy założyli winiarnię, której ściany i strop ozdobił anonimowy artysta cennymi polichromiami z końca XVI w., dla odmiany o tematyce świeckiej. Postacie występujące w scenach i napisy świadczą o wysokim poziomie literacko – kulturalnym Lublina epoki odrodzenia.

Obecnie w części podziemi kamienicy znajduje się antykwariat, dla którego trwają poszukiwania lokalu zastępczego. Zgodnie z opinią Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków piwnice jednej z najstarszych i najciekawszych pod względem architektoniczno-malarskim kamienic Starego Miasta przy Rynku 8 nie są obecnie użytkowane i udostępniane w sposób właściwy. Walory zabytkowe i artystyczne obiektu nie są znane szerszemu kręgowi odbiorców, a obiekt przez poprzez brak funkcji traci systematycznie na wartości. Położenie zabytku w ścisłym centrum staromiejskim przy głównych atrakcjach turystycznych i szlakach uzasadnia w pełni wykorzystanie na cele związane z promocją samego miejsca jak i historii miasta. 

Projekt został zrealizowany w piwnicach kamienicy, obejmując 206 m2 powierzchni. Znajdą się tutaj instalacje multimedialne rozmieszczone w 10 salach. Stworzenie w piwnicach kamienicy Lubomelskich ośrodka prezentującego historię w wymiarze realnym poprzez kontakt bezpośredni z zabytkiem połączony z wymiarem multimedialnym tworzącym szeroki kontekst historyczny jest ciekawym pomysłem promocyjnym skierowanym do szerokiego grona odbiorców.

Piwnica w Kamienicy Lubomelskich zlokalizowana jest na Starym Mieście, które stanowi najważniejszą atrakcję turystyczną Lublina. W okolicy, prócz innych zabytkowych kamienic, znajduje się Ratusz (dawniej Trybunał Koronny), Plac po farze, Zamek Królewski wraz z Kaplicą Zamkową. Naprzeciwko wejścia do kamienicy znajduje się również Wieża Trynitarska, a obok niej Archikatedra. Nieopodal kamienicy (ok. 100 m.) Klasztor oo. Dominikanów. Lokal graniczy również z Trasą Podziemną.

Więcej zdjęć o projekcie znajdą Państwo w serwisie "Mapa Projektów".

 

 

wróć
Twoja opinia
RPOWL na youtube