A A A
drukujIm się udało!

Senior to ma klawe życie

25-01-2011

Głównym celem projektu było stworzenie warunków dla wzrostu aktywności zawodowej i społecznej generacji 50+ na Lubelszczyźnie, dzięki stworzeniu efektywnych, ponadnarodowych powiązań partnerskich w ramach współpracy między Lubelszczyzną (Polska) a Perthshir (Szkocja).

Lubelszczyzna urzekła szkockich seniorów

W ramach projektu w dniach 5-14 maja 2010 roku słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy PSW w Białej Podlaskiej odwiedziła  18 osobowa grupa Szkotów – słuchaczy UTW w  Perth w Szkocji.

„Byłam pod wrażeniem tak wielu doświadczeń i serdecznego przywitania, ale byłam też rozczarowana – tak mało czasu, a tyle ciekawych miejsc do podziwiania!” – mówiła jedna ze szkockich seniorek.
Na okoliczność wizyty Szkotów wydany został polsko-angielski przewodnik dla seniorów pt. „Dlaczego warto spędzić jesień życia na Lubelszczyźnie?”  autorstwa Danuty Nałęckiej i Andrzeja Kasprzyka. Z książeczką w ręku, niezwykle aktywna i pogodna grupa szkockich seniorów, miała możliwość zwiedzenia niemal wszystkich opisanych w niej miejsc. „Odwiedziliśmy wiele miejsc, które mógłbym zarekomendować innym odwiedzającym – Lublin, Kazimierz Dolny, Zamość. Pozytywne wrażenie wywarł na mnie bogaty program wizyty” opowiadała zauroczona Lubelszczyzną Freda Marguerite Ross.  „Wiele się nauczyłem o życiu w Polsce. Nigdy, z żadnej książki, nie dowiedziałbym się tak wielu faktów na temat obozu koncentracyjnego w Majdanku.” zapewniał Roderick William Forbes Sim.

Goście mieli również okazję uczestniczenia w licznych spotkaniach z władzami uczelni, miasta i regionu. Głównym celem tych spotkań było stworzenie warunków do nawiązania powiązań partnerskich w sferze edukacji, gospodarki, kultury, turystyki i rekreacji pomiędzy Polską i Szkocją, na rzecz wsparcia rozwoju Regionu i miasta. Dodatkowo uświetniły je liczne pokazy, degustacje i występy.

Kolejnym etapem projektu była wizyta słuchaczy bialskiego UTW w Szkocji, zaplanowana na przełomie czerwca i lipca 2010 r. Kluczową rolę w pozyskiwaniu wiedzy i wymianie doświadczeń odgrywał partner projektu – Uniwersytet Trzeciego Wieku w Perth w Szkocji. To dzięki wizytom studyjnym realizowanym w obu krajach, seniorzy mieli możliwość poznać się nawzajem i jako naoczni świadkowie obserwować  i przenosić ciekawe rozwiązania na własny grunt.

Bialscy seniorzy ruszyli na podbój Szkocji



W ramach tygodniowej wizyty 22-osobowa grupa z Białej Podlaskiej poznała nie tylko atrakcyjność geograficzną przepięknego kraju, ale również uczestniczyła w spotkaniach z przedstawicielami władz rządu szkockiego mi.n. z  Panią Roseanną Cunningham – członkiem parlamentu szkockiego, która opowiedziała o strukturze społeczeństwa szkockiego oraz o działaniach związanych z udogodnieniami oferowanych osobom 50+.

Termin wizyty studyjnej w Szkocji nie został wybrany przypadkowo, ponieważ w terminie tym przypadały główne uroczystości związane z obchodami 800–lecia miasta Perth. Słuchacze partnerskiego UTW w Szkocji zadbali, by nie zabrakło atrakcji,  dlatego też niespodzianką był udział w liczącej ponad 1000 członków paradzie sił zbrojnych,  weteranów oraz pojazdów wojskowych z okresu II wojny światowej. To była jedna z największych parad tego typu w Wielkiej Brytanii. Wizyta w Szkocji dostarczyła wielu wrażeń, wiedzy i doświadczeń, ponieważ dla wielu seniorów była to pierwsza podróż po Europie. Członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Białej Podlaskiej i Szkocji  kontynuowali swoje zainteresowania tematyczne na forach internetowych utworzonej Platformy Wymiany Wiedzy i Doświadczeń (www.utw.pswbp.pl).

„ Program aktywizacji osób 50+”

Pochylenie się nad stworzeniem i realizacją  „Programu Aktywizacji osób 50+”  jest  konieczne ze względu na to, by dać wyraźny i czytelny sygnał osobom po 50 roku życia, że są potrzebni. Często osoby takie czują się odsunięte i zmarginalizowane. Ich powrót na rynek pracy lub zatrzymanie na  rynku pozwoli na efektywne wykorzystanie wiedzy praktycznej, doświadczeń i zasobów intelektualnych tej grupy osób.

wróć
Twoja opinia
RPOWL na youtube