Powiat chełmski jest liderem projektu, zaś partnerami miasto Chełm i miasto powiatowe Trebiszów na Słowacji. Przedmiotem projektu jest wsparcie współpracy międzyregionalnej powiatu chełmskiego i Chełma z Trebiszowem w obszarze turystyki. Projekt zakłada opracowanie planu rozwoju turystyki i współpracy międzyregionalnej, który będzie zawierał m.in. wykaz produktów turystycznych. Realizacja projektu przewidziana jest na lata 2009-2010. Całkowita wartość projektu wynosi 315 000 zł. Jest on finansowany w 30% z budżetu powiatu chełmskiego oraz budżetu miasta Chełm, zaś w 70% z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Aktualnie brak jest wspólnej oferty miasta Chełma i powiatu chełmskiego dla turystów. Tylko wspólne działania samorządów mogą wpłynąć na konkurencyjność oferty turystycznej miasta i powiatu. Realizując projekt w partnerstwie będzie możliwa identyfikacja produktu turystycznego, który przyciągnie turystów zarówno do Chełma, jak i powiatu. Miasto Chełm i powiat chełmski mają do zaoferowania wiele atrakcji turystycznych o znaczeniu historycznym, kulturowym i przyrodniczo-krajobrazowym. Chełm ze względu na unikatowość walorów turystycznych (m.in. zabytkowego układu staromiejskiego czy Chełmskich Podziemi Kredowych) jest perełką wschodniej Lubelszczyzny. Współpraca z partnerem słowackim będzie cennym źródłem wiedzy i przyczyni się do przenoszenia dobrych praktyk.
Głównym celem projektu jest jak najlepsze wykorzystanie potencjału turystycznego ziemi chełmskiej, a także podniesienie konkurencyjności świadczonych usług związanych z turystyką i współpracą międzynarodową. Zacieśnieniu współpracy służyła wizyta studyjna zorganizowana w październiku 2009 r., w ramach której dwudziestoosobowa grupa przedstawicieli powiatu chełmskiego i miasta Chełma odwiedziła miasto i powiat Trebiszów. Przedstawiciele władz samorządowych, sektora turystyki oraz przedsiębiorcy z powiatu chełmskiego, których działalność związana jest z rozwojem tej gałęzi gospodarki zapoznali się z działaniami promującymi turystykę w południowo-wschodnim regionie Słowacji podczas zorganizowanej konferencji. Szczególne zainteresowanie wzbudziła prezentacja dotycząca „Tokajskiego Szlaku Winnego”, który jest wizytówką regionu i lokalnym produktem turystycznym, co roku przyciągającym licznych turystów.
2 grudnia 2009 r. z wizytą studyjną przyjechała do Chełma grupa Słowaków z Trebiszowa, by zapoznać się z funkcjonowaniem sektora turystyki w mieście i powiecie. Wzięli oni również udział w Międzynarodowych Warsztatach poświęconych rozwojowi turystyki i współpracy międzyregionalnej, które odbyły się 3 grudnia 2009 r. Oprócz delegacji ze Słowacji udział w niej wzięli przedstawicie i eksperci sektora turystyki, twórcy ludowi, przedstawiciele ginących zawodów, animatorzy kultury oraz osoby zajmujące się informacją turystyczną z Chełma i powiatu chełmskiego. Na warsztatach zaprezentowana została analiza porównawcza uwarunkowań rozwoju turystyki i współpracy międzyregionalnej. Wnioski z dyskusji podczas warsztatów i dokument analizy będą punktem wyjściowym do opracowania w 2010 roku planu rozwoju turystyki i współpracy międzyregionalnej powiatu chełmskiego i miasta Chełma. Plan ten będzie zawierał wykaz zidentyfikowanych produktów turystycznych miasta i powiatu oraz określenie kluczowego produktu turystycznego. Posiadając tę wiedzę będzie można promować konkretny produkt i zaproponować turystom zintegrowaną ofertę.
W ramach projektu powstanie strona internetowa promująca międzyregionalny produkt turystyczny, a link do niej zostanie umieszczony na stronach powiatu chełmskiego, Chełma i Trebiszowa. Znajdą się na niej dynamiczne formy multimedialne, m.in. wirtualny spacer czy film promocyjny. Wydane publikacje (wielojęzyczny przewodnik turystyczny) będą zawierały informacje o powiecie chełmskim i Chełmie oraz Trebiszowie.
Portal finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013