Głównym celem projektu pt.: „Miasteczko prowincjonalne Europy Środkowej w Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie etap- I” jest poprawa atrakcyjności turystycznej regionu oraz zwiększenie dostępności do dóbr kultury przez modernizację Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie.
Miasteczko, powstające w Muzeum Wsi Lubelskiej będzie modelem prezentującym zespół wartościowych cech historycznych i kulturowych. Zaprojektowane zostało według planu charakterystycznego dla małych miast południowo – wschodniej Polski z końca lat trzydziestych XX wieku. Układ przestrzenny zgodny jest z tradycją europejską tj. oparty na prawie magdeburskim. Obok różnorodności rozwiązań architektoniczno – budowlanych, atrakcją będą w przyszłości wnętrza obiektów urządzone na podstawie badań muzealnych.
Zdj. nr 1 - Widok na realizowane obiekty od strony ulicy pozarynkowej, od lewej: domy z Wojsławic, ratusz z Głuska, areszt z Samoklęsk.
Zdj. nr 2 - Fragment realizowanej północnej pierzei rynku, od lewej: ratusz z Głuska, domy z Wojsławic, dom z Wąwolnicy.
W ramach etapu I wykonane będzie około 35 % całości projektu tj. część północna. Są to następujące obiekty budowlane: ratusz z Głuska, dom z Wojsławic, dom z Wąwolnicy, dwa domy z Siedliszcza, areszt z Samoklęsk, szkoła z Bobrownik, restauracja z Zemborzyc, remiza strażacka z Wilkowa, stodoły z Kamionki i z Tyszowiec, kołodziejnia z Bełżyc, a także drogi i place wraz z rynkiem.
A oto makieta miasteczka prowincjonalnego w pełnej krasie:
Więcej informacji o projekcie znajdą Państwo na stronie internetowej Muzeum Wsi Lubelskiej: www.skansen.lublin.pl, a galerię zdjęć w serwisie: "Mapa Projektów".
Portal finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013