Analiza dokonana przez Komendę Wojewódzką Straży Pożarnej w Lublinie wykazała, że w ciągu ostatnich lat sukcesywnie rośnie liczba interwencji jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych zakwalifikowanych, jako miejscowe zagrożenia, w których zachodziła konieczność likwidacji skutków skażeń niebezpiecznymi substancjami. Najczęściej wykonywanymi czynnościami przy tych zdarzeniach jest usuwanie plam ropopochodnych z cieków wodnych, usuwanie i likwidacja skutków wypadków drogowych, w których doszło do rozszczelnienia układów paliwowych, olejowych oraz rozsypanie bądź rozlanie przewożonych niebezpiecznych materiałów.
Gmina Trawniki stawia, więc na bezpieczeństwo ekologiczne tym bardziej, że województwo lubelskie jest bardzo słabo wyposażone w sprzęt specjalistyczny z zakresu ratownictwa ekologicznego. W tym celu dzięki środkom z Regionalnego Programu Operacyjnego kupiła średni samochód ratowniczo-gaśniczy dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Oleśnikach.
Kupiliśmy nowoczesny, średni wóz ratowniczy marki Mercedes z napędem na 4 koła. Sprzęt jest szczególnie przydatny ze względu na zagrożenia ekologiczne występujące na terenie gminy. Pożary łąk i pastwisk to najważniejsze z nich. Samochód wyposażony jest sprzęt gaśniczy wysokiej jakości m.in. zraszacze, skuteczną broń przeciw pożarom traw, autopompę o dwóch zakresach, zestawy ratownictwa chemicznego, a przede wszystkim zestawy: ratownictwa technicznego i medycznego. Dzięki temu wóz, jako drugi w gminie, został włączony do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego – zaznacza Jerzy Szpakowski, wójt gminy Trawniki.
Całkowita wartość projektu: 843,6 tys. zł. Dofinansowanie wyniosło: 717,1 tys. zł.
Portal finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013